Не го поистоветувајте со клубот Младост Богданци.

РК Младост 09 - ракометен клуб од Богданци, Македонија.

РК Младост 09
Целосен називРакометен Клуб Младост 09
Основан2009; пред 15 години (2009) (Обновен)
ИгралиштеСпортска сала Млаз
Приемност1,000
2018/19Прва лига - Плејоф, 4.
Бои
Клупски бои    
Дресови

Историја

уреди

Во 2009 година, клубот бил обновен.[1]

Младост 09 бил првак на Првата лига во сезоната 2016/17 и со тоа стекнал право на учество во Супер лигата. Но поради финансиски причини, Младост го откажал учеството во елитното македонско натпреварување.[2] Во сезоната 2018/19, Младост 09 настапувал во Училишната сала Стефан Мандалов Манданата во Стојаково. За сезоната 2019/20, Младост 09 не пријавил екипа во Првата лига.

Успеси

уреди
Првак: 2016/17

Наводи

уреди
  1. „РК Младост – гордост на Богданци ! Ќе застане ли финансиски општината и фирмите зад клубот ?“. kanalvis.com преку web.archive.org. 23 август 2017. Архивирано од изворникот на 2019-12-23. Посетено на 23 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Проблеми за РФМ: Младост нема да игра во Суперлига!“. sport1.mk преку web.archive.org. 5 септември 2017. Архивирано од изворникот на 2019-12-15. Посетено на 23 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски

уреди