Куп на Македонија во ракомет 2018 (мажи)

Купот на Македонија 2017 - 26. издание на Македонскиот ракометен куп. Турнирот бил одржан во Спортската сала Младост во Битола, од 18 до 19 мај 2018 година. Купот бил освоен од Вардар по тринаести пат.

2018 Куп на Македонија
Податоци за првенството
Домаќини Македонија
Траење18 – 19 мај
Репрезентации4
ОдржувалиштаСпортска сала Младост (во Битола градови-домаќини)
Конечен исход
ПрвациВардар (13. титула)
ВторопласиранМеталург
Статистики за првенството
Натпревари3

Место на одржувањеУреди

Битола
Спортска сала Младост
Капацитет: 3,500
 

КвалификацииУреди

ЧетвртфиналеУреди

Група 1Уреди

Домаќин на турнирот на групата 1 бил Вардар.[1]

Полуфиналe

7 мај 2018
11:00 СЕЛВ
Металург 2 24 - 52 Вардар Спортски центар Јане Сандански, Скопје
Судии: Виктор Андонов, Стојанче Јовановски
К. Трајковски, М. Младеновиќ 4 (12 - 27) Р. Мораеш 14
Извештај
7 мај 2018
13:00 СЕЛВ
Борец 29 - 31 Металург Јуниор Спортски центар Јане Сандански, Скопје
Гледачи: 50
Судии: Александар Вукашиновски, Мирко Трајковски
Л. Кочов, К. Аврамски 5 (13 - 12) М. Гичев 7
Извештај

Финалe

7 мај 2018
18:00 СЕЛВ
Вардар 53 - 17 Металург Јуниор Спортски центар Јане Сандански, Скопје
Гледачи: 100
Судии: Виктор Пачевски, Данило Божиновски
Д. Шишкарев 14 (28 - 11) В. Петковски 5
Извештај

Група 2Уреди

Домаќин на турнирот на групата 2 бил Еурофарм Работник.[1]

Полуфиналe

20 април 2018
11:00 СЕЛВ
Прилеп 2010 21 - 36 Еурофарм Работник Спортска сала Младост, Битола
(10 - 17)
Извештај
20 април 2018
13:00 СЕЛВ
Струга 27 - 32 Радовиш Спортска сала Младост, Битола
(12 - 15)
Извештај

Финалe

20 април 2018
18:00 СЕЛВ
Радовиш 25 - 28 Еурофарм Работник Спортска сала Младост, Битола
(12 - 17)
Извештај

Група 3Уреди

Домаќин на турнирот на групата 3 бил Бутел Скопје.[1]

Полуфиналe

21 април 2018
15:00 СЕЛВ
Делчево - Вардар 20 - 43 Пелистер Спортска сала Иван Хаџи Николов, Скопје
(8 - 19)
Извештај
21 април 2018
18:30 СЕЛВ
Бутел Скопје 29 - 27 Охрид 2013 Спортска сала Иван Хаџи Николов, Скопје
Гледачи: 200
Судии: Димитар Георгиевски, Дејан Георгиевски
Н. Стоилевски 8 (15 - 15) К. Андоновски 7
Извештај

Финалe

22 април 2018
16:00 СЕЛВ
Бутел Скопје 22 - 31 Пелистер Спортска сала Иван Хаџи Николов, Скопје
(8 - 15)
Извештај

Група 4Уреди

Домаќин на турнирот на групата 4 бил Металург.[1]

Полуфиналe

20 април 2018
17:00 СЕЛВ
Пролет 62 40 - 24 Вардар Неготино Спортска сала Автокоманда, Скопје
(18 - 15)
Извештај
20 април 2018
19:15 СЕЛВ
Металург 39 - 25 Вардар Јуниор Спортска сала Автокоманда, Скопје
(21 - 9)
Извештај

Финалe

21 април 2018
17:00 СЕЛВ
Металург 29 - 24 Пролет 62 Спортска сала Автокоманда, Скопје
Гледачи: 200
Х. Јагањац 10 (13 - 11) М. Манасков 10
Извештај

Завршен турнирУреди

ПолуфиналеУреди

18 мај 2018
16:30 СЕЛВ
Вардар 46 - 27 Пелистер Спортска сала Младост, Битола
Гледачи: 3,000
Судии: Исмаил Металари, Ненад Николовски
Х. Македа, М. Марсениќ 8 (20 - 12) Т. Јагуриновски 5
Извештај
18 мај 2018
19:15 СЕЛВ
Еурофарм Работник 21 – 28 Металург Спортска сала Младост, Битола
Гледачи: 3,000
Судии: Ѓорѓи Начевски, Славе Николов
С. Дрогришки 8 (11 - 15) Ф. Кузмановски, Х. Јагањац 5
Извештај

ФиналеУреди

19 мај 2018
16:30 СЕЛВ
Вардар 30 – 26 Металург Спортска сала Младост, Битола
Судии: Димитар Митревски, Благојче Тодоровски
Т. Дибиров 6 (14 – 12) Ф. Кузмановски, Х. Јагањац 7
Извештај


Победник во Купот на Македонија 2018
Вардар
13. титула

ПризнанијаУреди

Извор:[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Извлечени двојките за четвртфиналето од Купот на Македонија 2018“. Ракометна Федерација на Македонија преку web.archive.org. 4 април 2018. Архивирано од изворникот на 2019-12-16. Посетено на 16 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Вардар стигна до 13. титула во Купот на Македонија“. kajgana.com преку web.archive.org. 19 мај 2018. Посетено на 19 мај 2019.

Надворешни врскиУреди