РК Крим

словенечки ракометен клуб

Ракометен Клуб Крим познат како РК Крим, Крим Љубљана, Крим Меркатор (поради спонзорски причини) или само Крим е женски ракометен клуб од Љубљана, Словенија.

РК Крим
Целосен називРакометен Клуб Крим
ПрекариТигрици
Основан1984
ИгралиштеАрена Стожице, Љубљана
Приемност12.480[1]
ПрестедателСловенија Горан Бојовиќ
Главен тренерСловенија Урош Брегар
ЛигаПрва лига на Словенија
Регионална лига
2017–20181ви
Бои
Клупски бои              
Дресови
Мреж. место
Матична страница

Клубот е основан во 1984 година,[2] и претставува најуспешниот клуб во Словенија со 23 титули во словенечкото првенство во последните 27 години во периодот меѓу 1992 и 2018 година. Исто така клубот има освоено и 25 Купа на Словенија и 5 Суперкупа на Словенија. Крим исто така може да се пофали и со меѓународни успеси; тие се двократен шампион на ЕХФ Лигата на шампионите (2001 и 2003) и ЕХФ Чемпионс Трофи (2003 и 2004).[3]

Име на клубот

уреди
 • 1984-1985 - 1991-1992: РК Крим Електа
 • 1992-1993 - 1998-1999: РК Крим Електа Неутро Робертс
 • 1999-2000: РК Крим Неутро Робертс
 • 2000-2001 - 2001-2002: РК Крим Ета Неутро Робертс
 • 2002-2003: РК Крим Ета Котекс
 • 2003-2004: РК Крим Ета Малиција
 • 2004-2005 - денес: РК Крим Меркатор

Титули

уреди
Победник (23): 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2017, 2018
Победник (25): 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018
Победник (5): 2014, 2015, 2016, 2017, 2018
Победник (2): 2001, 2003
Вицешампион (3): 1999, 2004, 2006
Победник (2): 2003, 2004
Вицешампион (1): 2006

Навивачи

уреди

Навивачите на РК Крим се познати под името Кримовци.[4]

Играчи

уреди

Моментален состав

уреди
Состав за сезоната 2018–2019[5]

Голманки
Крила
Пивоти

Бекови

Тренери

уреди

Наводи

уреди
 1. „Technical Data“ (германски). SAP Arena official website. Архивирано од изворникот на 2013-05-31. Посетено на 17 January 2012.
 2. „Zgodovina kluba“ [Club's history] (словенечки). RK Krim. Архивирано од изворникот на 2016-11-01. Посетено на 2 April 2016.
 3. "RK Krim Mercator Ljubljana"2007/2008 EHF Women's Champions League (Посетено на 18 April 2008)
 4. „Navijaška skupina Krimovci“ [Krimovci fan group] (словенечки). RK Krim. Посетено на 23 February 2014.
 5. „RK Krim Squad“ (словенечки). RK Krim. Архивирано од изворникот на 2017-01-30. Посетено на 28 May 2015.

Надворешни врски

уреди