Премиер лига на Англија 2018-2019

Сезоната 2018-2019 во Премиер лигата на Англија била 27-мата сезона на Премиер лигата, највисокото ниво на професионалните фудбалски лиги на Англија, од нејзиното основање во 1992 година. Сезоната започнала на 10 август 2018 и ќе заврши на 12 мај 2019.[2][3] Распоредот на натпреварите за сезоната 2018-2019 бил објавен на 14 јуни 2018.[4]

Премиер лига 2018-2019
ПрвациМанчестер Сити Манчестер Сити
(6. титула)
Испаднале
Лига на шампиони
Лига Европа
Одиграни натпрвари380
Најдобар стелецСенегал Садио Мане
Габон Пјер-Емерик Обамејанг
Египет Мохамед Салах
сите по 22 гола
Најголема победа дома6-0
Манчестер Сити - Челси
(10 февруари 2019)
Најголема победа во гости0-5
Кардиф Сити - Манчестер Сити
(22 септември 2018)
Брајтон - Борнмут
(13 април 2019)
Натпревар со најмногу головиЕвертон 2–6 Тотенхем
(23 декември 2018)
Кристал Палас 5–3 Борнмут
(12 мај 2019)
Најголема серија на победи14 натпревари[1]
Манчестер Сити Манчестер Сити
Најголема серија без пораз20 натпревари[1]
Ливерпул Ливерпул
Најголема серија без победа14 натпревари[1]
Хадерсфилд Хадерсфилд Таун
Најголема серија на порази9 натпревари[1]
Фулам Фулам
Најголема посетеност81,332
Тотенхем 1–1 Арсенал
(2 март 2019)[1]
Најмала посетеност9,980
Борнмут 2–1 Хадерсфилд Таун
(4 декември 2018)[1]
Вкупна посетеност14,135,870[1]
Просечна посетеност38,205[1]

Екипата на Манчестер Сити влегла како бранител на титулата од претходната сезона. Вулверхемптон Вондерерс, Кардиф Сити и Фулам биле трите нови екипи, откако обезбедиле промоција во Чемпионшип лигата 2017-2018. Тие ги замениле Свонзи Сити, Стоук Сити и Вест Бромвич Албион, кои како трите најслабопласирани екипи во претходната сезона испаднале во Чемпионшип 2018-2019.

Манчестер Сити станал шампион по шести пат во клупската историја и со тоа ја одбранил титулата од претходната сезона, откако во последното коло го победиле Брајтон со 4-1 во гости и ја сочувале предноста од еден бод пред Ливерпул кој завршил како втор.[5] Ливерпул освоил 97 бода, што е највисокиот број на бодови освоени од страна на второпласирана екипа во историјата на највисокото ниво на англискиот фудбал, а исто така во текот на сезоната биле поразени само еднаш и тоа токму од шампионот Сити.[6]

Челси и Тотенхем биле другите две екипи кој покрај шампионот и вицешампионот обезбедиле пласман во Лигата на шампионите за наредната сезона. Арсенал, Манчестер Јунајтед и Вулверхемптон, пак се квалификувале за УЕФА Лига Европа 2019-2020, а Кардиф Сити, Фулам и Хадерсфилд Таун биле трите екипи кој испаднале од лигата во оваа сезона.

Најдобри стрелци во оваа сезона биле Садио Мане и Мохамед Салах од Ливерпул и Пјер-Емерик Обамејанг од Арсенал сите со по 22 постигнати гола.

НастаниУреди

 
Фудбалерите на Манчестер Сити кои ја освоиле титулата во оваа сезона.

Уште после првите неколку кола Манчестер Сити и Ливерпул се издвоиле како два најдобри клуба и најсериозни кандидати за освојување на титулата, која на крајот во една од најдобрите трки во последните сезони му припаднала на Сити, кој успеал да го одбрани насловот од претходната сезона. Трката за титулата била решена дури во последното коло кога Сити го победил Брајтон во гости со 4-1 и стигнал до 98 бода, со што го оставил Ливерпул без можност да го престигне иако црвените исто така уживале во одличен крај на првенството победувајќи го Вулверхемптон на домашен терен со 2-0 за да го завршат првенството со девет последователни победи. Со 97 бода, Ливерпул поставил рекорд за највисок број на освоени бодови од страна на второпласирана екипа во историјата на највисокото ниво на англискиот фудбал, а исто така овој број на бодови би бил доволен за освојување на титулата во Премиер лигата во секоја сезона со исклучок на сезоната 2017-2018.

Голема борба е видена и за преостанатите две места кој воделе во Лигата на шампионите; иако негде пред крајот на каленадрската 2018 година Тотенхем и Челси имале голема предност во однос на Арсенал и Манчестер Јунајтед (кој го смениле и тренерот - заминал Мурињо дошол Солшер) сепак топџиите и црвените ѓаволи успеале да се поправат и да ги стигнат двата лондонски клуба па дури и во некој момент од сезоната и да избијат во топ 4. Сепак, на крајот Челси завршил како трет, а Тотенхем четврти и обезбедиле место во Лигата на шампионите за следната сезона, а Арсенал и Манчестер Јунајтед морале да се задоволат со место во групната фаза од Лигата на Европа. Ним подоцна им се приклучил Вулверхемптон како седмопласиран на табелата, кој се квалификувал за второто квалификациско коло од истото натпреварување, откако Манчестер Сити го освоил и ФА Купот.

Хадерсфилд бил првиот тим кој испаднал од лигата после поразот во гости од Кристал Палас со 2-0 на 30 март 2019 година. Нивното испаѓање дошло на шест кола пред крајот на првенството, што значело дека Хадерсфилд станал тек вториот клуб во историјата на Премиер лигата кој испаднал пред крајот на месец март, после Дарби Каунти во сезоната 2007-2008. Веќе во следното коло, Фулам му се приклучил на Хадерсфилд како втор патник во Чемпионшип по поразот со 4-1 од Вотфорд во гости на 2 април 2019. Последниот клуб кој испаднал бил Кардиф Сити кој загубил со 2-3 од Кристал Палас на 4 мај 2019, на едно коло пред крајот на првенството.

Во оваа сезона бил забележан и најбрзиот гол во историјата на Премиер лигата, кој бил дело на ирскиот напаѓач Шејн Лонг од Саутхемптон кој на 23 април во натпреварот против Вотфорд погодил по само 7,69 секунди игра.[7][8] На 4 мај 2019 година, играчот на Фулам Харви Елиот станал најмладиот играч кој дебитирал во Премиер лигата со 16 години и 30 дена.

Сезона је обележиле и две авионски несреќи во кој бил инволвирани личности од Премиер лигата. Во првата животот го загубил сопственикот на Лестер Сити, Вичај Шриваданапраба во хеликоптерска несреќа во близина на Кинг Пауер Стадионот. Околу три месеци подоцна, на 21 јануари 2019 година, новиот играч на Кардиф Сити, Емилијано Сала, загинал во авионска несреќа патувајќи на релација Нант-Кардиф.[9]

ЕкипиУреди

Промена на екипиУреди

Вкупно 20 клубови учествувале во Премиер лигата на Англија за сезоната 2018-2019, вклучувајќи ги 17-те екипи од претходната сезона 2017-2018, двата прво пласирани клуба од Чемпионшип лигата 2017-2018, и победникот на плејофот од истата лига. Новите екипи во оваа сезона се Вулверхемптон Вондерерс, кој се вратиле во највисокото фудбалско ниво во Англија по шест години, како и Кардиф Сити и Фулам кој се вратиле во Премиер лигата по четири годишно отсуство, откако двата клуба заедно испаднале во сезоната 2013-2014. Тие ги замениле Свонзи Сити, Стоук Сити и Вест Бромвич Албион.

Поз. Премиер лига 2017-2018 Гол-раз. Бод.
18.
  Свонзи Сити
-28
33
19.
  Стоук Сити
-33
33
20.
  Вест Бромвич Албион
-25
31
Испаднале од Премиер лигата
Поз. Чемпионшип лига 2017-2018 Гол-раз. Бод.
1.
  Вулверхемптон
+43
99
2.
  Кардиф Сити
+30
90
3.
  Фулам
+33
88
4.
  Астон Вила
+30
83
5.
  Мидлсбро
+22
76
6.
  Дарби Каунти
+21
75
Се пласирале во Премиер лигата
Играле плејоф за пласман во Премиер лигата

Плејоф за влез во Премиер лигата

  Полуфинале Финале
                     
3    Фулам 0 2 2  
6    Дарби Каунти 1 0 1  
    3    Фулам 1
  4    Астон Вила 0
4    Астон Вила 1 0 1
5    Мидлсбро 0 0 0  

Стадионите на екипите и нивните локацииУреди

Инфо: Табелата со клубовите е подредена по азбучен редослед.
Екипа Стадион Капацитет[10]
  Арсенал Стадион Емирати &1000000000000006025999960,260
  Барнли Трф Мор &1000000000000002194399921,944
  Борнмут Дин Корт &1000000000000001132900011,329
  Брајтон Стадион Фалмер &1000000000000003066600030,666
  Вест Хем Јунајтед Стадион Лондон &1000000000000006000000060,000
  Вотфорд Викариџ Роуд &1000000000000002039999920,400
  Вулверхемптон Стадион Молинју &1000000000000003204999932,050
  Евертон Гудисон Парк &1000000000000003922099939,221
  Кардиф Сити Стадион Кардиф Сити &1000000000000003331600033,316
  Кристал Палас Селхрст Парк &1000000000000002607400026,074
  Лестер Сити Стадион Кинг Пауер &1000000000000003227300032,273
  Ливерпул Енфилд &1000000000000005407399954,074
  Манчестер Јунајтед Олд Трафорд &1000000000000007487900074,879
  Манчестер Сити Етихад &1000000000000005501700055,017
  Њукасл Јунајтед Сент Џејмс Парк &1000000000000005235399952,354
  Саутхемптон Стадион Сент Мери &1000000000000003238400032,384
  Тотенхем Вембли[б 1] &1000000000000009000000090,000[б 2]
Тотенхем Хотспар &1000000000000006206199962,062
  Фулам Крејвен Котиџ &1000000000000002569999925,700
  Хадерсфилд Таун Стадион Кирклис &1000000000000002450000024,500
  Челси Стемфорд Бриџ &1000000000000004085300040,853
 1. Тотенхем требало да ги одигра своите први три домашни натпревари на Вембли, поради реконструкцијата на нивниот сопствениот стадион,[11][12] но одложувањата во процесот на изградбата значеле дека Тотенхем нема да може да го одигра својот прв натпревар таму до 3 април 2019 година.[13][14][15]
 2. Капацитетот бил ограничен на 51.000 помеѓу декември и 10 февруари,[16][17] иако кога тие биле домаќини на Манчестер Јунајтед на 13 јануари стадионот бил исполнет со полн капацитет.[18] Тие, исто така, биле домаќини на Арсенал на 2 март со полн капацитет.[19]

Личности и спонзориУреди

Екипа Менаџер Капитен Опрема Спонзор (гради) Спонзор (на ракавите)
Арсенал   Емери, УнаиУнаи Емери   Косјелни, ЛоранЛоран Косјелни Пума[20] Fly Emirates[21] Visit Rwanda[22]
Барнли   Дајч, ШонШон Дајч   Хитон, ТомТом Хитон[23] Пума[24] LaBa360[25] AstroPay
Борнмут   Хау, ЕдиЕди Хау   Френсис, СајмонСајмон Френсис[26] Умбро[27] M88[28] M88[29]
Брајтон   Хјутон, КрисКрис Хјутон   Бруно[30] Најк[31] American Express[31] JD[32]
Ветс Хем Јунајтед   Пелегрини, МануелМануел Пелегрини   Нобл, МаркМарк Нобл[33] Umbro[34] Betway[35] Basset & Gold[36]
Вотфорд   Грасија, ХавиХави Грасија   Дини, ТројТрој Дини[37] Адидас[38] FxPro MoPlay[39]
Вулвехемптон Вондерерс   Еспирито Санто, НуноНуно Еспирито Санто   Коуди, КонорКонор Коуди Adidas[40] W88[41] CoinDeal[42]
Евертон   Силва, МаркоМарко Силва   Џагиелка, ФилФил Џагиелка Умбро[43] SportPesa[44] Angry Birds[45]
Кардиф Сити   Ворнок, НилНил Ворнок   Морисон, ШонШон Морисон Адидас Tourism Malaysia JD[46]
Кристал Палас   Хоџсон, РојРој Хоџсон   Миливојевиќ, ЛукаЛука Миливојевиќ Пума[47] ManBetX[48] Dongqiudi
Лестер Сити   Роџерс, БренданБрендан Роџерс   Морган, ВесВес Морган[49] Адидас[50] King Power[51] Bia Saigon[52]
Ливерпул   Клоп, ЈиргенЈирген Клоп   Хендерсон, ЏорданЏордан Хендерсон[53] New Balance[54] Standard Chartered[55] Western Union[56]
Манчестер Јунајтед   Солшер, Оле ГунарОле Гунар Солшер   Валенсија, АнтониоАнтонио Валенсија[57] Адидас[58] Шевролет[59] Kohler[60]
Манчестер Сити   Гвардиола, ЖузепЖузеп Гвардиола   Компани, ВенсанВенсан Компани[61] Најк[62] Etihad Airways[63] Nexen Tire[64]
Њукасл Јунајтед   Бенитес, РафаелРафаел Бенитес   Ласелс, ЏамалЏамал Ласелс Пума[65] Fun88[66]
Саутхемптон   Хазенхутл, РалфРалф Хазенхутл   Хејбјерг, Пјер-ЕмилПјер-Емил Хејбјерг[б 1] Under Armour[67] Virgin Media[68]
Тотенхем   Почетино, МаурисиоМаурисио Почетино   Лорис, ИгоИго Лорис[69] Најк[70] AIA[71]
Фулам   Паркер, СкотСкот Паркер   Керни, ТомТом Керни Адидас Dafabet ICM[72]
Хадерсфилд Таун   Зиверт, ЈанЈан Зиверт   Смит, ТомиТоми Смит[73] Умбро[74] OPE Sports[75] Leisu Sports[76]
Челси   Сари, МаурициоМаурицио Сари   Кејхил, ГариГари Кејхил[77] Најк[78] Yokohama Tyres[79] Хјундаи[80]
 1. Првиот капитен на Саутхемптон Стивен Дејвис го напуштил клубот и се преселил на заем во Ренџерс во јануари, па поради таа причина Хејбјерг станал капитен до крајот на сезоната.

Тренерски промениУреди

Екипа Тренер кој заминал Причина Дата на заминување Место Тренер кој го заменил Дата на назначување
Арсенал   Венгер, АрсенАрсен Венгер Оставка 13 May 2018[81] Пред-сезона   Емери, УнаиУнаи Емери 23 May 2018[82]
Евертон   Алардајс, СемСем Алардајс Отпуштен 16 мај 2018[83]   Силва, МаркоМарко Силва 31 мај 2018[84]
Вест Хем Јунајтед   Мојес, ДејвидДејвид Мојес Му истекол договорот 16 мај 2018[85]   Пелегрини, МануелМануел Пелегрини 22 мај 2018[86]
Челси   Конте, АнтониоАнтонио Конте Отпуштен 13 јули 2018[87]   Сари, МаурициоМаурицио Сари 14 јули 2018[88]
Фулам   Јокановиќ, СлавишаСлавиша Јокановиќ 14 ноември 2018[89] 20-то   Раниери, КлаудиоКлаудио Раниери 14 ноември 2018[89]
Саутхемптон   Хјуз, МаркМарк Хјуз 3 декември 2018[90] 18-то   Хазенхутл, РалфРалф Хазенхутл 5 декември 2018[91]
Манчестер Јунајтед   Мурињо, ЖозеЖозе Мурињо 18 декември 2018[92] 6-то   Солшер, Оле ГунарОле Гунар Солшер 19 декември 2018[93][94]
Хадерсфилд Таун   Вагнер, ДејвидДејвид Вагнер Спогодбено 14 јануари 2019[95] 20-то   Зиверт, ЈанЈан Зиверт 21 јануари 2019[96]
Лестер Сити   Пуел, КлодКлод Пуел Отпуштен 24 февруари 2019[97] 12-то   Роџерс, БренданБрендан Роџерс 26 февруари 2019[98]
Фулам   Раниери, КлаудиоКлаудио Раниери 28 февруари 2019[99] 19-то   Паркер, СкотСкот Паркер 28 февруари 2019[99]

Завршна табелаУреди

Ажурирано на 12 мај 2019.[100]

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
  1.   Манчестер Сити 98 38 32 2 4 95 23 +72
2.   Ливерпул 97 38 30 7 1 87 22 +67
3.   Челси 72 38 21 9 8 63 39 +24
4.   Тотенхем 71 38 23 2 13 67 39 +28
5.   Арсенал 70 38 21 7 10 73 51 +22
6.   Манчестер Јунајтед 66 38 19 8 10 65 54 +11
7.   Вулверхемптон 57 38 16 9 13 47 46 +1
8.   Евертон 54 38 15 9 14 54 46 +8
9.   Лестер Сити 52 38 15 7 16 51 48 +3
10.   Вест Хем Јунајтед 52 38 15 7 16 52 55 -3
11.   Вотфорд 50 38 14 8 16 52 59 -7
12.   Кристал Палас 49 38 14 7 17 51 53 -2
13.   Њукасл Јунајтед 45 38 12 9 17 42 48 -6
14.   Борнмут 45 38 13 6 19 56 70 -14
15.   Барнли 40 38 11 7 20 45 68 -23
16.   Саутхемптон 39 38 9 12 17 45 65 -20
17.   Брајтон 36 38 9 9 20 35 60 -25
  18.   Кардиф Сити 34 38 10 4 24 34 69 -35
  19.   Фулам 26 38 7 5 26 34 81 -47
  20.   Хадерсфилд Таун 16 38 3 7 28 22 76 -54

Легенда:

      Шампион на Англија и се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2019-2020
      Се квалификува за групната фаза на УЕФА Лигата на шампионите 2019-2020
      Се квалификува за фазата по групи во УЕФА Лига Европа 2019-2020
      Се квалификува за второто коло од квалификациите за УЕФА Лига Европа 2019-2020
      Испаѓа во Чемпионшип лига 2019-2020

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.

ПласманУреди

РезултатиУреди

Табеларен приказУреди

АРС БОР БРА БАР КАР ЧЕЛ КРИ ЕВЕ ФУЛ ХАД ЛЕС ЛИВ МСИ МЈУ ЊУК САУ ТОТ ВОТ ВХЈ ВУЛ
Арсенал –––– 5-1 1-1 3-1 2-1 2-0 2-3 2-0 4-1 1-0 3-1 1-1 0-2 2-0 2-0 2-0 4-2 2-0 3-1 1-1
Борнмут 1-2 –––– 2-0 1-3 2-0 4-0 2-1 2-2 0-1 2-1 4-2 0-4 0-1 1-2 2-2 0-0 1-0 3-3 2-0 1-1
Брајтон 1-1 0-5 –––– 1-3 0-2 1-2 3-1 1-0 2-2 1-0 1-1 0-1 1-4 3-2 1-1 0-1 1-2 0-0 1-0 1-0
Барнли 1-3 4-0 1-0 –––– 2-0 0-4 1-3 1-5 2-1 1-1 1-2 1-3 0-1 0-2 1-2 1-1 2-1 1-3 2-0 2-0
Кардиф Сити 2-3 2-0 2-1 1-2 –––– 1-2 2-3 0-3 4-2 0-0 0-1 0-2 0-5 1-5 0-0 1-0 0-3 1-5 2-0 2-1
Челси 3-2 2-0 3-0 2-2 4-1 –––– 3-1 0-0 2-0 5-0 0-1 1-1 2-0 2-2 2-1 0-0 2-0 3-0 2-0 1-1
Кристал Палас 2-2 5-3 1-2 2-0 0-0 0-1 –––– 0-0 2-0 2-0 1-0 0-2 1-3 1-3 0-0 0-2 0-1 1-2 1-1 0-1
Евертон 1-0 2-0 3-1 2-0 1-0 2-0 2-0 –––– 3-0 1-1 0-1 0-0 0-2 4-0 1-1 2-1 2-6 2-2 1-3 1-3
Фулам 1-5 0-3 4-2 4-2 1-0 1-2 0-2 2-0 –––– 1-0 1-1 1-2 0-2 0-3 0-4 3-2 1-2 1-1 0-2 1-1
Хадерсфилд Таун 1-2 0-2 1-2 1-2 0-0 0-3 0-1 0-1 1-0 –––– 1-4 0-1 0-3 1-1 0-1 1-3 0-2 1-2 1-1 1-0
Лестер Сити 3-0 2-0 2-1 0-0 0-1 0-0 1-4 1-2 3-1 3-1 –––– 1-2 2-1 0-1 0-1 1-2 0-2 2-0 1-1 2-0
Ливерпул 5-1 3-0 1-0 4-2 4-1 2-0 4-3 1-0 2-0 5-0 1-1 –––– 0-0 3-1 4-0 3-0 2-1 5-0 4-0 2-0
Манчестер Сити 3-1 3-1 2-0 5-0 2-0 6-0 2-3 3-1 3-0 6-1 1-0 2-1 –––– 3-1 2-1 6-1 1-0 3-1 1-0 3-0
Манчестер Јун. 2-2 4-1 2-1 2-2 0-2 1-1 0-0 2-1 4-1 3-1 2-1 0-0 0-2 –––– 3-2 3-2 0-3 2-1 2-1 1-1
Њукасл Јун. 1-2 2-1 0-1 2-0 3-0 1-2 0-1 3-2 0-0 2-0 0-2 2-3 2-1 0-2 –––– 3-1 1-2 1-0 0-3 1-2
Саутхемптон 3-2 3-3 2-2 0-0 1-2 0-3 1-1 2-1 2-0 1-1 1-2 1-3 1-3 2-2 0-0 –––– 2-1 1-1 1-2 3-1
Тотенхем 1-1 5-0 1-0 1-0 1-0 3-1 2-0 2-2 3-1 4-0 3-1 1-2 0-1 0-1 1-0 3-1 –––– 2-1 0-1 1-3
Вотфорд 0-1 0-4 2-0 0-0 3-2 1-2 2-1 1-0 4-1 3-0 2-1 0-3 1-2 1-2 1-1 1-1 2-1 –––– 1-4 1-2
Вест Хем Јун. 1-0 1-2 2-2 4-2 3-1 0-0 3-2 0-2 3-1 4-3 2-2 1-1 0-4 3-1 2-0 3-0 0-1 0-2 –––– 0-1
Вулверхемптон 3-1 2-0 0-0 1-0 2-0 2-1 0-2 2-2 1-0 0-2 4-3 0-2 1-1 2-1 1-1 2-0 2-3 0-2 3-0 ––––

СтатистикаУреди

ЕкипнаУреди

Лидери на табелатаУреди

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
ЛивМанчестер СитиЛиверпулЛиверпулМан С.ЛивМСИЛиверпулМанчестер Сити
10ª11ª12ª13ª14ª15ª16ª17ª18ª19ª20ª21ª22ª23ª24ª25ª26ª27ª28ª29ª30ª31ª32ª33ª34ª35ª36ª37ª38ª

Создавање на пласманотУреди

10ª 11ª 12ª 13ª 14ª 15ª 16ª 17ª 18ª 19ª 20ª 21ª 22ª 23ª 24ª 25ª 26ª 27ª 28ª 29ª 30ª 31ª 32ª 33ª 34ª 35ª 36ª 37ª 38ª
Арсенал 0 0 3 6 9 12 15 18 21 22 23 24 27 30 31 34 34 37 38 38 41 41 44 47 47 50 53 56 57 60 66* 63 63 66 66 66 67 70
Барнли 1 1 1 1 1 4 7 8 8 8 8 9 9 9 9 12 12 12 12 15 18 21 22 23 24 27 30 30 30 30 30 33 36 39 40 40 40 40
Борнмут 3 6 7 7 10 10 13 16 17 20 20 20 20 20 23 23 23 26 26 26 27 27 30 33 33 33 34 34 34 37 38 38 38 41 41 42 45 45
Брајтон 0 3 3 4 5 5 5 8 11 14 14 14 15 18 21 21 21 21 22 25 26 26 26 26 27 27 33* 27 30 33 33* 33 34* 33 34 35 36 36
Вест Хем Јунајтед 0 0 0 0 3 4 7 7 7 8 11 12 12 15 18 21 24 24 27 27 28 31 31 31 32 33 36 36 39 39 42 42 42 42 43 46 49 52
Вотфорд 3 6 9 12 12 13 13 13 16 19 19 20 20 20 20 21 24 27 27 28 29 32 33 33 34 37 40 40 43 43 50* 43 46 46 49 50 50 50
Вулверхемптон 1 1 2 5 8 9 12 15 15 15 15 16 16 16 19 22 25 25 26 29 29 29 32 35 38 39 40 40 43 44 51* 44 47 47 48 54 57 57
Евертон 1 4 5 6 6 6 9 12 15 15 18 19 22 22 23 24 24 24 27 27 27 30 30 33 33 33 33 36 37 37 40 43 46 46 49 50 53 54
Кардиф Сити 0 1 2 2 2 2 2 2 5 5 5 8 8 11 11 14 14 14 15 18 18 19 19 19 22 25 25 25 25 28 31* 28 28 28 28 31 31 34
Кристал Палас 3 3 3 3 6 7 7 7 7 8 8 8 9 12 12 12 15 18 19 19 22 22 22 23 26 27 30 30 33 33 36* 36 39 39 42 43 46 49
Лестер Сити 0 3 6 6 6 9 12 12 12 13 16 17 18 21 22 22 22 25 28 28 31 31 31 32 32 32 32 35 35 38 41 44 47 47 48 51 51 52
Ливерпул 3 6 9 12 15 18 19 20 23 26 27 30 33 36 39 42 45 48 51 54 54 57 60 61 62 65 66 69 70 73 76 79 82 85 88 91 94 97
Манчестер Јунајтед 3 3 3 6 9 10 10 13 14 17 20 20 21 22 23 26 26 29 32 35 38 41 44 45 48 51 52 55 58 58 64* 61 61 64 64 65 66 66
Манчестер Сити 3 6 7 10 13 16 19 20 23 26 29 32 35 38 41 41 44 44 44 47 50 53 56 56 59 62 65 68 71 74 89* 77 80 83 86 92 95 98
Њукасл Јунајтед 0 1 1 1 1 2 2 2 2 3 6 9 12 12 13 13 16 17 17 18 18 18 21 24 24 25 28 31 31 34 35 35 35 38 41 42 42 45
Саутхемптон 1 1 1 4 5 5 5 5 6 7 7 8 8 9 9 9 12 15 15 15 16 19 22 23 24 24 24 27 27 30 37* 33 33 36 36 38 38 39
Тотенхем 3 6 9 9 9 12 15 18 21 21 24 27 30 30 33 36 39 42 45 45 48 48 51 54 57 60 60 60 61 61 64* 61 70* 67 67 70 70 71
Фулам 0 0 3 4 4 5 5 5 5 5 5 5 8 8 9 9 9 10 11 14 14 14 14 17 17 17 17 17 17 17 17 17 17 20 23 26 26 26
Челси 3 6 9 12 15 16 17 20 21 24 27 28 28 31 31 34 37 37 40 43 44 47 47 47 50 50 63* 53 56 57 57 60 66 66 67 68 71 72
Хадерсфилд Таун 0 0 1 2 2 2 2 3 3 3 6 7 10 10 10 10 10 10 10 10 10 11 11 11 11 11 11 14 14 14 14 14 14 14 14 14 15 16

Поединечна статистикаУреди

Список на стрелциУреди

Ажурирано на 13 мај 2019[101]

(од лево кон десно) Дуото од Ливерпул Садио Мане и Мохамед Салах заедно со Пјер-Емерик Обамејанг од Арсенал ја поделиле Златната копачка на Премиер лигата, откако секој од нив постигнал по 22 гола.
Гол Пенали Играч Клуб
22 0   Садио Мане   Ливерпул
22 3   Мохамед Салах   Ливерпул
22 4   Пјер-Емерик Обамејанг   Арсенал
21 2   Серхио Агуеро   Манчестер Сити
18 4   Џејми Варди   Лестер Сити
17 0   Рахим Стерлинг   Манчестер Сити
17 4   Хари Кејн   Тотенхем
16 4   Еден Азар   Челси
14 2   Калум Вилсон   Борнмут
13 0   Александер Лаказат   Арсенал
13 0   Ришарлисон   Евертон
13 2   Гилфи Сигурдсон   Евертон
13 2   Раул Хименес   Вулверхемптон
13 4   Глен Мари   Брајтон
13 7   Пол Погба   Манчестер Јунајтед
12 0   Ешли Барнс   Барнли
12 0   Ромелу Лукаку   Манчестер Јунајтед
12 0   Ајосе Перес   Њукасл Јунајтед
12 0   Сон Хеунг-мин   Тотенхем
12 1   Роберто Фирмино   Ливерпул
12 5   Џошуа Кинг   Борнмут
12 10   Лука Миливојевиќ   Кристал Палас
11 0   Саломон Рондон   Њукасл Јунајтед
11 1   Александар Митровиќ   Фулам

Хет-триковиУреди

 
Серхио Агуеро постигнал три хет-трика оваа сезона, повеќе од било кој друг играч.
Играч За Против Резултат Дата Ref
  Агуеро, СерхиоСерхио Агуеро Манчестер Сити Хадерсфилд Таун 6–1 (Д) 19 август 2018 [102]
  Азар, ЕденЕден Азар Челси Кардиф Сити 4–1 (Д) 15 септември 2018 [103]
  Салах, МохамедМохамед Салах Ливерпул Борнмут 4–0 (Г) 8 декември 2018 [104]
  Фирмино, РобертоРоберто Фирмино Ливерпул Арсенал 5–1 (Д) 29 декември 2018 [105]
  Жота, ДиогоДиого Жота Вулверхемтпон Лестер Сити 4–3 (Д) 19 јануари 2019 [106]
  Агуеро, СерхиоСерхио Агуеро Манчестер Сити Арсенал 3–1 (Д) 3 февруари 2019 [107]
  Агуеро, СерхиоСерхио Агуеро Манчестер Сити Челси 6–0 (Д) 10 февруари 2019 [108]
  Деулофеу, ЖерарЖерар Деулофеу Вотфорд Кардиф Сити 5–1 (Г) 22 февруари 2019 [109]
  Стерлинг, РахимРахим Стерлинг Манчестер Сити Вотфорд 3–1 (Д) 9 март 2019 [110]
  Моура, ЛукасЛукас Моура Тотенхем Хадерсфилд Таун 4–0 (Д) 13 април 2019 [111]
  Перес, АјосеАјосе Перес Њукасл Јунајтед Саутхемптон 3–1 (Д) 20 април 2019 [112]

Список на играчи со најмногу асистенцииУреди

 
Еден Азар, играчот со најмногу асистенции, 15.
Поз. Играч Клуб Асистенции[113]
1   Еден Азар   Челси 15
2   Рајан Фрејзер   Борнмут 14
3   Трент Александер-Арнлод   Ливерпул 12
  Кристијан Ериксен   Тотенхем
5   Ендрју Робертсон   Ливерпул 11
6   Лерој Сане   Манчестер Сити 10
  Рахим Стерлинг   Манчестер Сити
8   Пол Погба   Манчестер Јунајтед 9
  Калум Вилсон   Борнмут
10   Серхио Агуеро   Манчестер Сити 8
  Александар Лаказет   Арсенал
  Жоао Мутињо   Вулверхемптон
  Мат Ричи   Њукасл Јунајтед
  Мохамед Салах   Ливерпул
  Давид Силва   Манчестер Сити

Суви мрежиУреди

 
Алисон, голманот кој ја добил наградата Златна ракавица на Премиер лигата на Англија, откако во најмногу натпревари ја сочувал својата мрежа празна, 21.
Поз. Играч Клуб Суви
мрежи[114]
1   Алисон   Ливерпул 21
2   Едерсон   Манчестер Сити 20
3   Кепа Аризабалага   Челси 14
  Џордан Пикфорд   Евертон
5   Иго Лорис   Тотенхем 12
6   Мартин Дубравка   Њукасл Јунајтед 11
7   Нил Етриџ   Кардиф Сити 10
  Каспер Шмајхел   Лестер Сити
9   Давид де Хеја   Манчестер Јунајтед 7
  Лукаш Фабијански   Вест Хем Јунајтед
  Бен Фостер   Вотфорд
  Висенте Гуаита   Кристал Палас
  Руи Патрисио   Вулверхемптон

ДисциплинаУреди

Факти и бројкиУреди

 • Најголем број победи: Манчестер Сити (32).
 • Најмал број победи: Хадерсфилд Таун (3).
 • Најголем број нерешени: Саутхемптон, Вулверхемптон (9).
 • Најмал број нерешени: Манчестер Сити, Тотенхем (2).
 • Најголем број порази: Хадерсфилд Таун (27).
 • Најмал број порази: Ливерпул (1).
 • Најдобар напад: Манчестер Сити (95 постигнати гола).
 • Најлош напад: Хадерсфилд Таун (22 постигнати гола).
 • Најдобра одбрана: Ливерпул (22 примени гола).
 • Најлоша одбрана: Фулам (81 примен гол).
 • Најдобра гол-разлика: Манчестер Сити (+72).
 • Најлоша гол-разлика: Хадерсфилд Таун (-54).
 • Најдобра позитивна серија: Ливерпул (20 натпревари без пораз).
 • Најлоша негативна серија: Фулам (9 порази).
 • Најмногу жолти картони: Вотфорд (77)[117]
 • Најмногу црвени картони: Лестер (5)[118]

НаградиУреди

Месечи наградиУреди

Месец Менаџер на месецот Играч на месецот Гол на месецот Наводи
Менаџер Клуб Играч Клуб Играч Клуб
август   Хави Грасија Вотфорд   Лукас Моура Тотенхем   Жан Сери Фулам [119][120][121]
септември   Нуно Еспирито Санто Вулверхемптон Вондерерс   Еден Азар Челси   Даниел Стариџ Ливерпул [122][123][124]
октомври   Еди Хау Борнмут   Пјер-Емерик Обамејанг Арсенал   Арон Рамзи Арсенал [125][126][127]
ноември   Рафаел Бенитес Њукасл Јунајтед   Рахим Стерлинг Манчестер Сити   Сон Хеунг-мин Тотенхем [128][129][130]
декември   Јирген Клоп Ливерпул   Вирџил ван Дајк Ливерпул   Андрос Таунсенд Кристал Палас [131][132]
јануари   Оле Гунар Солшер Манчестер Јунајтед   Маркус Рашфорд Манчестер Јунајтед   Андре Ширле Фулам [133][134][135]
февруари   Пеп Гвардиола Манчестер Сити   Серхио Агуеро Манчестер Сити   Фабијан Шер Њукасл Јунајтед [136][137][138]
март   Јирген Клоп Ливерпул   Садио Мане Ливерпул   Антони Нокар Брајтон [139][140][141]
април   Пеп Гвардиола Манчестер Сити   Џејми Варди Лестер Сити   Еден Азар Челси [142][143][144]

Годишни наградиУреди

Награда Победник Клуб
ПФА Играч на годината   Вирџил ван Дајк[146]   Ливерпул
ПФА Млад играч на годината   Рахим Стерлинг[147]   Манчестер Сити
ФВА Играч на годината   Рахим Стерлинг[148]   Манчестер Сити
ПФА Тим на годината[145]
Голман   Едерсон (Манчестер Сити)
Одбрана   Трент Александер-Арнолд (Ливерпул)   Емерик Лапорт (Манчестер Сити)   Вирџил ван Дајк (Ливерпул)   Ендрју Робертсон (Ливерпул)
Среден ред   Бернардо Силва (Манчестер Сити)   Фернандињо (Манчестер Сити)   Пол Погба (Манчестер Јунајтед)
Напад   Рахим Стерлинг (Манчестер Сити)   Серхио Агуеро (Манчестер Сити)   Садио Мане (Ливерпул)

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „English Premier League Performance Stats – 2018–19“. ESPN. Посетено на 1 May 2019.
 2. „Start date for 2018–19 Premier League season announced“.
 3. „Premier League fixtures for 2018/19 announced“. Premier League. 14 June 2018. Посетено на 29 June 2018.
 4. „Premier League fixtures 2018–19: Man City visit Arsenal on opening weekend“. BBC Sport. 14 June 2018. Посетено на 14 June 2018.
 5. Phil McNulty (12 May 2019). „Brighton 1-4 Man City“. BBC Sport.
 6. Emlyn Begley (12 May 2019). „Premier League: The numbers behind remarkable title battle“. BBC Sport.
 7. „Long scores fastest goal in Premier League history“. Premier League. 23 април 2019. Посетено на 23 април 2019.
 8. „Shane Long: Southampton striker scores quickest goal in Premier League history“. BBC Sport. 23 април 2019. Посетено на 23 април 2019.
 9. „Emiliano Sala: Body identified as Cardiff City footballer“. BBC. 8 февруари 2019. Посетено на 27 февруари 2019.
 10. „Premier League Handbook 2018/19“ (PDF). Premier League. Посетено на 30 July 2018.
 11. „Tottenham: Liverpool the visitors for first game at new stadium“. BBC Sport. 14 June 2018. Посетено на 14 June 2018.
 12. „Tottenham delay move to new stadium over 'safety issues'. BBC Sport. 13 August 2018. Посетено на 13 August 2018.
 13. Aarons, Ed (26 October 2018). „Tottenham confirm they will not play in new stadium until 2019“. The Guardian. Посетено на 28 October 2018.
 14. „Tottenham continuing to play at Wembley for next month with no concrete date to open new stadium“. Sky Sports. 9 January 2019. Посетено на 19 January 2019.
 15. „Tottenham to play Crystal Palace in first game at new stadium“. BBC Sport. 17 March 2019. Посетено на 2 April 2019.
 16. „Tottenham stadium: Spurs granted extension to stay at Wembley“. BBC Sport. 11 November 2018.
 17. „Tottenham get Wembley capacity increase from council“. BBC Sport. 17 January 2019.
 18. McNulty, Phil (13 January 2019). „Tottenham Hotspur 0–1 Manchester United“. BBC Sport.
 19. „Refunds and Ticketing“. Tottenham Hotspur. 7 February 2019.
 20. „Puma and Arsenal announce partnership“. Arsenal FC. Посетено на 23 June 2015.
 21. „Arsenal football club in £150m Emirates deal“. BBC News. 23 November 2012. Посетено на 23 June 2015.
 22. „Arsenal partner with 'Visit Rwanda'. Arsenal FC. Посетено на 23 May 2018.
 23. „Tom Heaton – player profile“. Burnley FC. Архивирано од изворникот на 1 December 2016. Посетено на 28 November 2016.
 24. „Burnley sign new Puma kit deal“. Lancashire Telegraph. Посетено на 17 May 2013.
 25. „Puma Home Kit: 2018/19“. Burnley FC. Архивирано од изворникот на 2018-07-03. Посетено на 3 July 2018.
 26. „Simon Francis named as AFC Bournemouth club captain for 2016/17 season“. AFC Bournemouth. Посетено на 28 November 2016.
 27. „#NextChapter: AFC Bournemouth and Umbro“.[мртва врска]
 28. „AFC Bournemouth unveil Mansion Group as Premier League shirt sponsor“. insideworldfootball.com. Посетено на 22 June 2017.
 29. „Mansion go all-in with Bournemouth adding sleeve to shirt front sponsorship“. insideworldfootball.com. 30 August 2017. Посетено на 1 September 2017.
 30. „Brighton captain Bruno willing to give Manchester City pal David Silva a pasting in season opener“. Daily Mirror. Посетено на 4 October 2017.
 31. 31,0 31,1 „New Kit Partnership with Nike“. Brighton & Hove Albion FC. Архивирано од изворникот на 2014-06-06. Посетено на 3 June 2014.
 32. „Albion Extend JD Partnership“. Brighton & Hove Albion FC. 11 August 2018. Посетено на 11 August 2018.
 33. „Slaven Bilic thanks Kevin Nolan as West Ham captain leaves club – video“. The Guardian. 27 August 2015.
 34. „West Ham re-united with Umbro“. West Ham United FC. Архивирано од изворникот на 2 May 2015. Посетено на 23 June 2015.
 35. „Hammers announce Betway sponsorship“. West Ham United FC. Архивирано од изворникот на 26 June 2015. Посетено на 23 June 2015.
 36. „West Ham United and Basset & Gold agree new ground-breaking shirt sleeve and eSports partnership“. West Ham United FC. 13 July 2018. Посетено на 13 July 2018.
 37. Burnton, Simon. „Premier League 2015–16 preview No18: Watford“. The Guardian.
 38. „Watford Announce Adidas Deal“. footyheadlines.com. Посетено на 6 December 2016.
 39. „News: Watford Announce Sleeve Partnership With MoPlay“. Watford FC. 11 August 2018. Посетено на 11 August 2018.
 40. „Wolves Unveil Partnership With Adidas“. Wolverhampton Wanderers FC. 8 May 2018. Посетено на 8 May 2018.
 41. „Wolves Announce W88 As Shirt Sponsor“. Wolverhampton Wanderers FC. 13 June 2018. Посетено на 13 June 2018.
 42. „Wolves Unveil CoinDeal As Shirt Sleeve Sponsor“. Wolverhampton Wanderers FC. Посетено на 4 July 2018.
 43. „Everton agree five-year deal with Umbro to supply club kits from start of next season“. Daily Mail. Посетено на 23 June 2015.
 44. „Everton confirm SportPesa as new shirt sponsor“. Liverpool Echo. Посетено на 15 May 2017.
 45. „Everton Sign Sleeve Deal With Games Giant Rovio Entertainment“. Everton FC. Архивирано од изворникот на 2017-09-19. Посетено на 17 September 2017.
 46. „JD Sports announced s club's first sleeve sponsor“. Cardiff City FC. 4 August 2018. Посетено на 4 August 2018.
 47. „Revealed: Crystal Palace and Puma 2018/19 Kits“. Crystal Palace FC. 9 May 2018. Архивирано од изворникот на 9 May 2018. Посетено на 10 May 2018.
 48. „Palace Announce New Shirt Sponsor, ManBetX“. Crystal Palace FC. Посетено на 26 June 2017.
 49. „Leicester City captain Wes Morgan 'fit and ready' for Premier League season after hectic summer“. Leicester Mercury. Архивирано од изворникот на 10 August 2015.
 50. „Leak Confirmed – Leicester City Announce Adidas Kit Deal“. Footy Headlines. 17 May 2018. Посетено на 18 May 2018.
 51. „2014/15 PUMA Home Kit Now on Sale!“. Leicester City FC. Посетено на 23 June 2015.
 52. „Leicester City And ThaiBev Agree Multi-Year Global Partnership“. Посетено на 3 August 2018.
 53. „Henderson appointed Liverpool captain“. Liverpool F.C.
 54. „Liverpool announce record-breaking £300m kit deal with New Balance from next season“. Daily Mail. Посетено на 23 June 2015.
 55. „Liverpool stick with shirt sponsor Standard Chartered after penning two-year extension“. Daily Mail. Посетено на 23 June 2015.
 56. „Western Union signs sponsorship deal with Liverpool football club“. Financial Times. Посетено на 9 August 2017.
 57. „Solskjaer Clarifies the Captaincy“. Manchester United Official Website. Посетено на 28 December 2018.
 58. „Manchester United and Adidas in £750m deal over 10 years“. BBC News. Посетено на 23 June 2015.
 59. „Manchester United's £53m shirt deal with Chevrolet unaffected despite likely absence of Champions League“. The Daily Telegraph. Посетено на 23 June 2015.
 60. „Kohler Unveiled as Shirt Sleeve Sponsor“. Manchester United. 12 July 2018. Посетено на 12 July 2018.
 61. „Manchester City captain Vincent Kompany finally concedes a goal“. Daily Mail.
 62. Ogden, Mark (4 May 2012). „Manchester City's six-year kit deal with Nike could earn the Premier League leaders up to £12million a year“. The Daily Telegraph. London. Посетено на 23 June 2015.
 63. Taylor, Daniel (8 July 2011). „Manchester City bank record £400m sponsorship deal with Etihad Airways“. The Guardian. London. Посетено на 23 June 2015.
 64. Edwards, John (17 March 2017). „Man City and Nexen Tire announce Premier League first partnership“. Manchester City FC. Архивирано од изворникот на 2017-05-09. Посетено на 17 May 2017.
 65. „REVEALED: Newcastle United Officially Announce 125th Anniversary Kit Featuring New Sponsor Fun88“. 15 May 2017.
 66. „FUN88 becomes Newcastle United shirt sponsor“. Newcastle United FC. Посетено на 15 May 2017.
 67. „Saints announce multi-year partnership with Under Armour“. Southampton FC. Архивирано од изворникот на 2016-06-05. Посетено на 14 April 2016.
 68. „Virgin Media become Southampton's main club sponsor“. Southampton FC. Архивирано од изворникот на 2016-08-15. Посетено на 2 July 2016.
 69. „Tottenham news: Spurs 'set to name Harry Kane vice-captain' – Metro News“. Metro.
 70. „TOTTENHAM HOTSPUR ANNOUNCES MULTI-YEAR PARTNERSHIP WITH NIKE“. Tottenham Hotspur FC. Посетено на 30 June 2017.
 71. „AIA TO BECOME TOTTENHAM HOTSPUR'S NEW PRINCIPAL PARTNER“. Tottenham Hotspur FC. Посетено на 23 June 2015.
 72. „New Sleeve Sponsor: ICM“. Fulham FC. 11 August 2018. Посетено на 11 August 2018.
 73. „Tommy Smith becomes Huddersfield Town club captain for Premier League season“. Examiner. 9 August 2017. Посетено на 5 October 2017.
 74. „Town Teams Up with Umbro for 2018/19!“. Huddersfield Town AFC. 9 May 2018. Посетено на 10 May 2018.
 75. „OPE SPORTS – New Shirt Sponsor“. Huddersfield Town AFC. Посетено на 30 June 2017.
 76. „2018/19 Umbro Home Kit Revealed!“. Huddersfield Town AFC. Посетено на 8 June 2018.
 77. „Captain Cahill: Delighted, proud and excited“. Chelsea FC. Посетено на 26 July 2017.
 78. „Chelsea and Nike announce long-term partnership“. Chelsea FC. Посетено на 13 October 2016.
 79. „Chelsea seal £200m shirt sponsorship deal with Yokohama Rubber“. The Guardian. Посетено на 23 June 2015.
 80. „Chelsea and Hyundai Begin New Partnership“. Chelsea FC. 11 June 2018. Посетено на 11 June 2018.
 81. „Arsene Wenger: Arsenal boss to leave club at end of season“. BBC Sport. Посетено на 20 April 2018.
 82. Hytner, David (23 May 2018). „Arsenal confirm appointment of Unai Emery as club's new manager“. The Guardian. Посетено на 23 May 2018.
 83. O'Hara, Aidan (14 May 2018). „Bye, bye to Big Sam Allardyce, the year the title race died“. Irish Independent. Посетено на 16 May 2018.
 84. „Marco Silva: Everton appoint former Watford and Hull boss as new manager“. BBC Sport. 31 May 2018. Посетено на 31 May 2018.
 85. „David Moyes: West Ham manager departs after just six months in charge“. BBC Sport. 16 May 2018. Посетено на 16 May 2018.
 86. Steinberg, Jacob (22 May 2018). „West Ham appoint Manuel Pellegrini as manager on three-year deal“. The Guardian. Посетено на 23 May 2018.
 87. „Antonio Conte: Chelsea sack Italian after two years in charge“. BBCSport. 13 July 2018. Посетено на 5 December 2018.
 88. „Maurizio Sarri: Chelsea name ex-Napoli boss as Antonio Conte's successor“. BBC Sport. 14 July 2018. Посетено на 5 December 2018.
 89. 89,0 89,1 „Fulham sack Slavisa Jokanovic and appoint Claudio Ranieri“. BBC Sport. 14 November 2018. Посетено на 14 November 2018.
 90. „Mark Hughes: Southampton sack manager after eight months in charge“. BBC Sport. 3 December 2018. Посетено на 3 December 2018.
 91. „Ralph Hasenhuttl: Southampton name former RB Leipzig boss as new manager“. BBC Sport. 5 December 2018. Посетено на 5 December 2018.
 92. „Jose Mourinho: Manchester United sack manager“. BBC Sport. 18 December 2018. Посетено на 18 December 2018.
 93. „Ole Gunnar Solskjaer named Man Utd caretaker manager until end of season“. BBC Sport. 19 December 2018. Посетено на 19 December 2018.
 94. „Man Utd: Ole Gunnar Solskjaer appointed permanent manager“ (англиски). 28 March 2019. Посетено на 28 March 2019.
 95. „David Wagner: Huddersfield Town manager leaves club by mutual consent“. BBC Sport. 14 January 2019. Посетено на 14 January 2019.
 96. „Huddersfield Town appoint Jan Siewert from Borussia Dortmund as new manager“. BBC Sport. 21 January 2019. Посетено на 21 January 2019.
 97. „Claude Puel: Leicester City sack manager after 16 months in charge“. BBC Sport. 24 February 2019. Посетено на 24 February 2019.
 98. „Brendan Rodgers: Leicester City appoint former Celtic boss as manager“ (англиски). 26 February 2019. Посетено на 26 February 2019.
 99. 99,0 99,1 „Claudio Ranieri: Fulham sack manager with club 19th in Premier League“. BBC Sport. 28 February 2019. Посетено на 28 February 2019.
 100. „Табела на Премиер лигата за сезоната 2018-2019“ (англиски).
 101. „Barclays Premier League Statistics – Top Scorers“. ESPN FC. Entertainment and Sports Programming Network (ESPN). Посетено на 11 May 2015.
 102. Rose, Gary (19 August 2018). „Manchester City 6–1 Huddersfield Town“. BBC Sport. Архивирано од изворникот на 19 August 2018. Посетено на 19 August 2018.
 103. Freeman, Jay (15 September 2018). „Chelsea 4–1 Cardiff“. BBC Sport. Посетено на 15 September 2018.
 104. Johnston, Neil (8 December 2018). „Bournemouth 0–4 Liverpool“. BBC Sport. Посетено на 8 December 2018.
 105. McNulty, Phil (29 December 2018). „Liverpool 5–1 Arsenal“. BBC Sport. Посетено на 29 December 2018.
 106. Reddy, Luke (19 January 2019). „Wolverhampton Wanderers 4–3 Leicester City“. BBC Sport. Посетено на 19 January 2019.
 107. McNulty, Phil (3 February 2019). „Manchester City 3–1 Arsenal“. BBC Sport. Посетено на 3 February 2019.
 108. McNulty, Phil (10 February 2019). „Manchester City 6–0 Chelsea“. BBC Sport. Посетено на 10 February 2019.
 109. Pearlman, Michael (22 February 2019). „Cardiff 1–5 Watford“. BBC Sport. Посетено на 22 February 2019.
 110. Bevan, Chris (9 March 2019). „Manchester City 3–1 Watford“. BBC Sport. Посетено на 9 March 2019.
 111. Bullin, Matt (13 April 2019). „Tottenham Hotspur 4–0 Huddersfield Town“. BBC Sport. Посетено на 13 April 2019.
 112. Bradshaw, Joe (20 April 2019). „Newcastle United 3–1 Southampton“. BBC Sport. Посетено на 20 April 2019.
 113. „Premier League Player Stats – Assists“. Premier League. Посетено на 12 May 2019.
 114. „Premier League Player Stats – Clean Sheets“. Premier League. Посетено на 12 May 2019.
 115. „Premier League Player Stats – Yellow Cards“. Premier League. Посетено на 12 May 2019.
 116. „Premier League Player Stats – Red Cards“. Premier League. Посетено на 12 May 2019.
 117. „Premier League Club Stats – Yellow Cards“. Premier League. Посетено на 12 May 2019.
 118. „Premier League Club Stats – Red Cards“. Premier League. Посетено на 12 May 2019.
 119. „Garcia enjoying the moment with manager award“. Premier League. 7 September 2018. Посетено на 7 September 2018.
 120. „Lucas named EA SPORTS Player of the Month“. Premier League. 7 September 2018. Посетено на 7 September 2018.
 121. „Seri strike wins Carling Goal of the Month“. Premier League. 7 September 2018. Посетено на 7 September 2018.
 122. „Nuno claims Barclays Manager of the Month“. Premier League. 12 October 2018. Посетено на 12 October 2018.
 123. „Hazard named EA SPORTS Player of the Month“. Premier League. 12 October 2018. Посетено на 12 October 2018.
 124. „Sturridge wins Carling Goal of the Month“. Premier League. 12 October 2018. Посетено на 12 October 2018.
 125. „Howe thanks 'Bournemouth family' for manager award“. Premier League. 9 November 2018. Посетено на 9 November 2018.
 126. „Aubameyang eyes top four after winning player award“. Premier League. 9 November 2018. Посетено на 9 November 2018.
 127. „Ramsey wins award for 'one of my best goals'. Premier League. 9 November 2018. Посетено на 9 November 2018.
 128. „Benitez named Barclays Manager of the Month“. Premier League. 14 December 2018. Посетено на 14 December 2018.
 129. „Sterling named EA SPORTS Player of the Month“. Premier League. 12 December 2018. Посетено на 12 December 2018.
 130. „Son wins Carling Goal of the Month for November“. Premier League. 14 December 2018. Посетено на 14 December 2018.
 131. „Klopp and Van Dijk claim December awards“. Premier League. 11 January 2019. Посетено на 11 January 2019.
 132. „Townsend volley wins Carling Goal of the Month“. Premier League. 11 January 2019. Посетено на 11 January 2019.
 133. „Solskjaer wins Barclays Manager of the Month award“. Premier League. 8 February 2019. Посетено на 8 February 2019.
 134. „Rashford named EA SPORTS Player of the Month“. Premier League. 8 February 2019. Посетено на 8 February 2019.
 135. „Award-winning goal one of my best, says Schurrle“. Premier League. 8 February 2019. Посетено на 8 February 2019.
 136. „Guardiola wins February 2019 Barclays Manager of the Month“. Premier League. 8 March 2019. Посетено на 8 March 2019.
 137. „Aguero voted EA SPORTS Player of the Month“. Premier League. 8 March 2019. Посетено на 8 March 2019.
 138. „Schar delight at Carling Goal of the Month“. Premier League. 8 March 2019. Посетено на 8 March 2019.
 139. „Klopp named Barclays Manager of the Month“. Premier League. 12 April 2019. Посетено на 12 April 2019.
 140. „Mane wins EA SPORTS Player of the Month“. Premier League. 12 April 2019. Посетено на 12 April 2019.
 141. „Knockaert wins March Carling Goal of the Month“. Premier League. 12 April 2019. Посетено на 12 April 2019.
 142. „Guardiola named Barclays Manager of the Month“. Premier League. 7 May 2019. Посетено на 7 May 2019.
 143. „Vardy voted EA SPORTS Player of the Month“. Premier League. 7 May 2019. Посетено на 7 May 2019.
 144. „Hazard wins Carling Goal of the Month award“. Premier League. 7 May 2019. Посетено на 7 May 2019.
 145. 145,0 145,1 „PFA Team of the Year: Paul Pogba, Raheem Sterling and Sadio Mane included in side“. BBC Sport. Посетено на 25 April 2019.
 146. „Virgil van Dijk and Vivianne Miedema win PFA Player of the Year awards“. BBC Sport. 28 April 2019. Посетено на 29 April 2019.
 147. „Raheem Sterling Wins 2019 PFA Young Player of the Year over Bernardo Silva, More“. Bleacher Report. 28 April 2019. Посетено на 29 April 2019.
 148. „Raheem Sterling and Nikita Parris win Football Writers' Association Footballer of the Year awards“. BBC Sport. 29 April 2019. Посетено на 29 April 2019.

Надворешни врскиУреди