Метро Детроит

Метрополитенска Детроит (англиски: Metropolitan Detroit), познат уште како Метро Детроит, е метрополитенска област во југоисточен Мичиген. Главниот град во Метро Детроит е Детроит. Оваа метрополитенска област е главен регион за автомобилската индустрија и тука се наоѓаат Џенерал Моторс, Форд, и Краислер.[1][2][3]

Метро Детроит

ОдредбаУреди

Канцеларијата за манаџмент и буџет на САД вели дека Детроит-Ворен-Ливонија метрополитенска област има шест округи:

Во 2007 година, Метро Детроит имал 4 467 592 жители што го прави најголема метрополитенска област во Мичиген, и деcети по број на жители во САД. Метрополитенска област има 10,130 км2.

Главни градовиУреди

Централен градУреди

Предградија со повеќе од 100 000 жителиУреди

СпортУреди

Клуб Лига Стадион Основан Победи
Детроит Лајонс НфЛ Американски футбол Форд Филд 1930 4 (НФЛ), 0 (Супер Боул)
Детроит Пистонс НБА Кошарка Палас од Абурн Хилc 1941 2 (НБЛ), 3 (НБА)
Детроит Ред Вингс NHL Хоки Џо Луис Арeна 1926 10
Детроит Шок ЖНБА Кошарка Палас од Абурн Хилc 1998 2
Детроит Тајгерс MLB Бесбол Комeрика Парк 1894 4

ПоврзаноУреди

ИзвориУреди

  1. „Michigan Cities“. Encyclopedia Britannica Online. Посетено на December 26 2008. [Detroit] is the automobile capital of the world Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. „SAE World Congress convenes in Detroit“. Посетено на 26 декември 2008.
  3. Lawrence, Peter (2009).Interview with Michigan's Governor, Corporate Design Foundation. Посетено на 2 мај 2009. "Michigan is known as the world's automotive center."