Детроит е река во Онтарио и американската држава Мичиген. Долга е 51 km. Детроит, Мичиген e главно пристаниште на реката, на северната страна. Виндзор, Канада се наоѓа на јужната страна[1].

Сателит слика од реката Детроит (јужната)
Детроит

Географија уреди

Притоки уреди

Притоки на реката се:

Острови уреди

Острови во реката се:

Поврзано уреди


Наводи уреди

  1. U.S. Geological Survey. National Hydrography Dataset high-resolution flowline data. The National Map Архивирано на 29 март 2012 г., accessed November 7, 2011