Бостон Селтикс

Бостон Селтикс (англиски: Boston Celtics) е кошаркарски клуб од Бостон кој настапува во НБА лигата, во Атлантската дивизија. Домашен терен на Селтикс е „ТД Бенкнорт Центар“ во Бостон, Масачусетс. Селтикс се најуспешниот тим/организација во НБА лигата со 17 освоени титули.[1] Второто место го заземаат Лос Анџелес Лејкерс со 16.

Бостон Селтикс
Бостон Селтикс лого
Конференција Источна Конференција
Дивизија Атланска дивизија
Основан 1946
Историја Бостон Селтикс
(1946–сегашност)
Арена ТД Банкнорт Гарден
Град Бостон, Масачусетс
Тимски бои Сетлик зелена, Бела, Црна, Златна
                   
Сопственик/ци Виклиф „Вик“ Грузберг
Стефан Паљука
Ирвинг Грузберг
Генерален менаџер Дени Ејнџ
Тренер Глен „Док“ Риверс
Шампиони 17 (1957, 1959, 1960, 1961, 1962, 1963, 1964, 1965, 1966, 1968, 1969, 1974, 1976, 1981, 1984, 1986, 2008)
Конференциски титули 21 (1957, 1958, 1959, 1960, 1961, 1962, 1963, 1964, 1965, 1966, 1968, 1969, 1974, 1976, 1981, 1984, 1985, 1986, 1987, 2008, 2010)
Дивизиски титули 21 (1957, 1958, 1959, 1960, 1961, 1962, 1963, 1964, 1965, 1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1980, 1981, 1982, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1991, 1992, 2005, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012)
Пензионирани броеви 21 (00, 1, 2, 3, 6, 10, 14, 15, 16, 17, 18, LOSCY, 19, 21, 22, 23, 24, 25, , 31, 32, 33, 35, MIC)
Мрежно место celtics.com
Kit body basketball.png
Дома jersey
Team colours
Дома
Kit body basketball.png
Гости jersey
Team colours
Гости


Селтикс се основани во 1949 и после една сезона во Кошаркарска Асоцијација на Америка (БАА), настапуваат 59 години во НБА лигата. Предводени од легендарниот тренер Ред Оербах, првата титула ја освоија во 1957. Од 1959 до 1969, во тек беше првата династија на Селтикси, и со легендарни играчина чело со Бил Расел, освоија 11 титули во 13-те сезони што Расел ги одиграл. Втората династија беше во 80-те, со играчи како Лери Брд, Кевин Мекхјел и Роберт Париш, освоија титули во 1981, 1984 и 1986, во луто соперништво со Лејкерси предводени од Меџик Џонсон.[2] Двете династии беа поврзани со млад тим, предводен од Дејв Кавенс, кои освоија титули во 1974 и 1976.

Во НБА сезоната 2007/08, Селтикс ја вратија титулата во Бостон после 22 години. Тој преоден рок во тимот била доведена „големата тројка“ сочинета од Реј Ален, Пол Пирс и Кевин Гарнет. Во почетната петорка играле уште Кендрик Перкинс и Рејџон Рондо, кој подоцна прераснал во најголема ѕвезда на екипата. Во НБА финалето 2008 ги победиле лутите соперници ЛА Лејкерс со резултат 4-2. Во сезоната 2009/10 овие два тима повторно играле во финалето, но овој пат Лејкерс славеле со 4-3 во последната серијата.

СоставУреди

Име Години Држава Височина Позиција
Брендон Бас 28   САД 203 cm крило
Ејвори Бредли 22   САД 188 cm плејмејкер
Џордан Крафорд 24   САД 193 cm бек
Кевин Гарнет 37   САД 211 cm крилен центар
Џеф Грин 26   САД 206 cm крило
Кортни Ли 27   САД 196 cm бек шутер
Фаб Мело 22   Бразил 213 cm центар
Пол Пирс (капитен) 35   САД 201 cm крило
Шевлик Рендолф 29   САД 208 cm крило
Рејџон Рондо 27   САД 185 cm плејмејкер
Џеред Салинџер 21   САД 206 cm крило
Џејсон Тери 35   САД 188 cm бек шутер
Ди Џеј Вајт 26   САД 206 cm крило
Крис Вилкокс 30   САД 208 cm крилен центар
Теренс Вилијамс 25   САД 198 cm бек/крило

НаводиУреди

  1. Team Index, basketball-reference.com. Проверено на 25 август 2009.
  2. „Most Valuable Player Award Winners“ basketball-reference.com. Проверено на 16 јули 2009.

Надворешни врскиУреди