Меџик Џонсон

Американски кошаркар

Ирвин Маџик Џонсон (Ленсинг, Мичиген, 14 август 1959 година) бил поранешен американски кошаркар. Тој бил избран во првиот круг (прв пик) од драфтот на НБА во 1979 година од Лос Анџелес Лејкерс.[1] Ја поминал својата професионална кариера во дресот на Лејкерси. Во својата прва сезона, тој ја добил наградата за најкорисен играч на НБА финалето.[2] Тој се повлече во 1991 година, кога тој најави дека има ХИВ,[3] но играше во Ол-стар натпревар во 1992 година и го освои МВП на Ол-Стар.[4] Тој се вратил во кошарка во 1996 година[5] и одигра 32 натпревари за Лејкерс пред третиот и последен пат во пензија.[6][7]

Слика на Ирвин Маџик во дресот на Лејкерс

Тој бил најуспешен играч во лигата трипати, девет пати играл во НБА финалето, 12 настапи во Ол-Стар, а десет пати тој бил избран во најдобрите првите пет и еднаш во најдобрите петти во сезоната. Четирите сезони биле најдобриот асистент во лигата и ја водеа НБА лигата со просек од 11,2 асистенции по натпревар.[8] Тој беше член на т.н. американскиот тим на соништата, кој освои златен медал на Олимпијадата во Барселона 1992 година.[9]

Наводи уреди

  1. Johnson, Earvin "Magic"; William Novak (1999). My Life. Black Book Company. стр. 113. ISBN 1-902799-01-1.
  2. „Rookie Makes the Lakers Believe in Magic“. NBA Encyclopedia: Playoff Edition. Архивирано од изворникот на May 12, 2013. Посетено на May 18, 2022.
  3. Weinberg, Rick (September 1, 2004). „7: Magic Johnson announces he's HIV-positive“. ESPN. Архивирано од изворникот September 14, 2011. Посетено на December 27, 2021.
  4. Cooper, Jon. „1992 NBA All-Star Game“. NBA. Архивирано од изворникот на February 10, 2012. Посетено на June 11, 2022.
  5. „Magic Johnson Retires Again“. Deseret News (англиски). Associated Press. May 14, 1996. Посетено на January 3, 2023.
  6. Schwartz, Larry. „Magic made Showtime a show“. ESPN. Посетено на May 18, 2022.
  7. „Magic Johnson Retires Again“. Deseret News (англиски). Associated Press. May 14, 1996. Посетено на January 3, 2023.
  8. „Magic Johnson Statistics“. Basketball-Reference. Посетено на September 13, 2007.
  9. Ten of the 12 players on the team were named on the NBA's list of 50 Greatest Players: „The Original Dream Team“. NBA. Архивирано од изворникот на May 16, 2012. Посетено на June 11, 2022.