Атлетика на Летните олимписки игри 2012 – 20 километри одење за мажи

Атлетика на
Летните олимписки игри 2012

Дисциплини на патека
100 м   мажи   жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1.500 м мажи жени
5.000 м мажи жени
10.000 м мажи жени
100 м со пречки жени
110 м со пречки мажи
400 м со пречки мажи жени
3.000 м со препреки мажи жени
4 х 100 м штафета мажи жени
4 х 400 м штафета мажи жени
Дисциплини на отворено
маратон мажи жени
20 км одење мажи жени
50 км одење мажи
Дисциплини на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во височина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Фрлање ѓуле мажи жени
Фрлање диск мажи жени
Фрлање копје мажи жени
Фрлање кладиво мажи жени
Комбинирани дисциплини
Седмобој жени
Десетобој мажи

20 километри брзо одење на Летните олимписки игри 2012 во Лондон се случило на 4 август на патека долж улиците во средишниот дел на Лондон.[1][2]

Роберт Хефернан и Гжегорж Судол се наоѓале на почетокот во водство, но набрзо им се придружил и Јусуке Сузики. Како велосипедска трка, незапирливиот Сузики се одвоил од главната група. Сузики водел до ознаката 8 километри, но на крајот бил достигнат од групата предводена од Ванг Жен, следен од неговиот сонародник Чен Динг и Валериј Борчин. На половина од трката, водечката група броела дванаесет. Околу 11 километри пред крајот водечкиот Ванг направил чуден гест, раката ја префрлил преку главата кон групата зад него, неколку моменти подоцна Бертран Мулине се одвоил од групата, како Ванг го намалил темпото. Откако постигнал предност од седум секинди, групата го достигнале Мулине и го оставила зад нив, додека Чен го направил својот обид да се одвои од групата. Ванг, Борчин и Ерик Барондо, биле најсилните во групата, создавајќи група пд четворица. Неколку минути подоцна Владимир Канајкин, потоа Луис Фернандо Лопес успеал да се врати до водечките. Неколку моменти откако се придружил на водечката група, Лопес бил дисквалификуван. Канајкин исто така добил црвен картон неколку минути подоцна. Групата повторно останала на четворица, но повторно Чен го зголемил темпото, што условило на крајот Ванг да отпадне. Со последното ѕвоно Чен имал предност од 8 секунди пред Борчин, кој добивал опомени од судиите. Како Борчин се мачел, Ванг ги набљудувал преостанатите двајца натпреварувачи. Барондо забрзал и направил одредено растојание пред Ванг. Изморениот Борчин одел уште некое време, но потоа паднал на патеката. Третиот Кинез Зелин Кај силно забрзал и ги поминал сите кои заостанале на патеката и на крајот завршил четврти, за неверојатен резултат за Кинезите од 1-3-4. Чен бил поздравуван од толпата покрај патеката во последната кривина. Иако загубил значајно време на патеката, Чен поставил нов олимписки рекорд со 1:18:46. Кинезот Чен Динг го освоил златниот медал. Ерик Барондо од Гватемала го освоил сребрениот медал, а Ванг Жен, исто така од Кина, бронзениот. Сребрениот медал на Барондо бил првиот олимписки медал за Гватемала.[3]

Распоред уреди

Сите времиња се според UTC+01:00

Датум Време Коло
4 август 2012 17:00 Финале

Рекорди уреди

Пред трката, постоечки светски и олимписки рекорд биле следниве.

Светски рекорд   Владимир Канајкин (РУС) 1:17:16 Саранск, Русија 29 септември 2007
Олимписки рекорд   Роберт Корзениовски (ПОЛ) 1:18:59 Сиднеј, Австралија 22 септември 2000
Најдобро време 2012   Алекс Швацер (ИТА) 1:17:30 Лугано, Швајцарија 18 март 2012

Резултат уреди

Место Спортист Земја Време Забелешки[4]
  Златен Чен Динг   Кина (CHN) 1:18:46 ОР
  Сребрен Ерик Барондо   Гватемала (GUA) 1:18:57
  Бронзен Ванг Жен   Кина (CHN) 1:19:25
4 Кај Зилин   Кина (CHN) 1:19:44
5 Мигел Анхел Лопес   Шпанија (ESP) 1:19:49 PB
6 Едер Санчес   Мексико (MEX) 1:19:52 SB
7 Џејред Талент   Австралија (AUS) 1:20:02 SB
8 Бертран Мулине   Франција (FRA) 1:20:12 PB
9 Роберт Хефернан   Ирска (IRL) 1:20:18 SB
10 Ирган Колотум Тоди   Индија (IND) 1:20:21 НР
11 Жоао Виеира   Португалија (POR) 1:20:41 SB
12 Џијанис Симанович   Белорусија (BLR) 1:20:42 PB
13 Ињаки Гомес   Канада (CAN) 1:20:58 НР
14 Ерик Тисе   Норвешка (NOR) 1:21:00 SB
15 Александрос Папамихаил   Грција (GRE) 1:21:12 НР
16 Иван Троцки   Белорусија (BLR) 1:21:23 SB
17 Ким Хуин-Суб   Јужна Кореја (KOR) 1:21:36 SB
18 Исаму Фујисава   Јапонија (JPN) 1:21:48
19 Давид Томала   Полска (POL) 1:21:55
20 Еидер Аревало   Колумбија (COL) 1:22:00
21 Андре Хене   Германија (GER) 1:22:02
22 Хуан Мануел Кано   Аргентина (ARG) 1:22:10 НР
23 Антон Кучмин   Словачка (SVK) 1:22:25 PB
24 Гжегож Судол   Полска (POL) 1:22:40
25 Такуми Саито   Јапонија (JPN) 1:22:43
26 Тревор Барон   САД (USA) 1:22:46
27 Назар Коваленко   Украина (UKR) 1:22:54
28 Џејмс Рендон   Колумбија (COL) 1:22:54 SB
29 Рафал Августин   Полска (POL) 1:23:17
30 Руслан Дмитренко   Украина (UKR) 1:23:21
31 Бјун Јунг-Јун   Јужна Кореја (KOR) 1:23:26
32 Мате Хелебрант   Унгарија (HUN) 1:23:32 PB
33 Гурмет Синг   Индија (IND) 1:23:34
34 Исак Палма   Мексико (MEX) 1:23:35
35 Георгиј Шеико   Казахстан (KAZ) 1:23:52
36 Јусуке Сузуки   Јапонија (JPN) 1:23:53 SB
37 Андреј Кривов   Русија (RUS) 1:24:17
38 Крис Ериксон   Австралија (AUS) 1:24:19
39 Кајо Бонфим   Бразил (BRA) 1:24:45
40 Мариус Зиукас   Литванија (LTU) 1:24:45
41 Јерко Араја   Чиле (CHI) 1:25:27 SB
42 Џорџо Рубино   Италија (ITA) 1:25:28
43 Балиндер Синг   Индија (IND) 1:25:39
44 Маурисио Артеага   Еквадор (ECU) 1:25:51
45 Арнис Румбениекс   Латвија (LAT) 1:26:26
46 Евер Палма   Мексико (MEX) 1:26:30
47 Иван Лосјев   Украина (UKR) 1:26:50
48 Предраг Филиповиќ   Србија (SRB) 1:27:22
Валериј Борчин   Русија (RUS) DNF
Алваро Мартин   Шпанија (ESP) DNF
Парк Чил-Сунг   Јужна Кореја (KOR) DNF
Ебрахим Рахимијан   Иран (IRI) DNF
Адам Насочувач   Австралија (AUS) DNF
Хасанин Себеи   Тунис (TUN) DNF
Владимир Канајкин   Русија (RUS) DQ
Луис Фернандо Лопес   Колумбија (COL) DQ

Наводи уреди

  1. Атлетика на Летните олимписки игри 2012
  2. „архивски примерок“ (PDF). Архивирано (PDF) од изворникот 2011-11-07. Посетено на 2011-11-07.
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот 2012-08-09. Посетено на 2012-08-09.
  4. https://archive.today/20121204182854/www.london2012.com/athletics/event/men-20km-walk/phase=atm092100/index.html?v=1002012080418