Атлетика на Летните олимписки игри 2012 – фрлање ѓуле за мажи

Атлетика на
Летните олимписки игри 2012

Дисциплини на патека
100 м   мажи   жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1.500 м мажи жени
5.000 м мажи жени
10.000 м мажи жени
100 м со пречки жени
110 м со пречки мажи
400 м со пречки мажи жени
3.000 м со препреки мажи жени
4 х 100 м штафета мажи жени
4 х 400 м штафета мажи жени
Дисциплини на отворено
маратон мажи жени
20 км одење мажи жени
50 км одење мажи
Дисциплини на поле
Скок во далечина мажи жени
Трискок мажи жени
Скок во височина мажи жени
Скок со стап мажи жени
Фрлање ѓуле мажи жени
Фрлање диск мажи жени
Фрлање копје мажи жени
Фрлање кладиво мажи жени
Комбинирани дисциплини
Седмобој жени
Десетобој мажи

Дисциплината фрлање ѓуле за мажи на Летните олимписки игри 2012 во Лондон, Велика Британија била одржана на Олимпискиот стадион на 3 август.[1] Секој спортист добил по три фрлања во квалификациите. Сите кои постигнале растојание за квалификување напредувале во финалето. Доколку помалку од дванаесет спортисти го постигнат ова растојание, тогаш во финалето одат оние кои постигнале најдобар резултат. Секој финалист имал право на три фрлања во последното коло, додека најдобрите осуммина добивале уште по три фрлања.[2]

Во квалификациите, првата атлетска дисциплина на Олимпијадата, биле присутни најдобрите спортисти; светскиот првак од 2007 Рис Хофа, светскиот првак од 2011 Давид Шторл и бранителот на титулата од Пекинг Томаш Мајевски биле сметани како фаворити, кои добиле автоматски влез во финалето по нивниот прв обид. Рајан Вајтинг и Герман Лауро морале да ги направат сите три обиди за да се квалификуваат, притоа Лауро постигнувајќи го новиот национален рекорд за Аргентина.

Резултатите од првото квалификациско коло ги претскажале крајните резултати. Првите тројца спортисти од првото коло, каде Шторл буквално го постигнал најдобриот негов резултат во првиот обид, потоа малку подобрувајќи го неговиот резултат во вториот обид. Лауро додал дополнителни 7 см на националниот рекорд, кој го поставил утрината во второто коло и дополнителни 2 см во третиот обид, но на крајот тоа било доволно само за шестото место. Мајевски преминал во водство по неговиот трет обид, додека Хофа го направил неговиот најдобар обид во четвртото коло. Светскиот првак од 2009 Кристијан Кантвел бил пократок за 4 см за освојување на бронзениот медал од неговиот сонародник во финалното коло, додека Мајевски ставил печат на неговата победа со најдоброто фрлање на натпреварувањето 21,89 на последниот обид.[3] Мајевски е првиот бранител на титулата од Пекинг по Пари О’Брајан во 1956 и Ралф Роус во 1908.

Распоред уреди

Сите времиња се според UTC+1

Датум Време Коло
Петок, 3 август 2012 10:00
20:30
Квалификации
Финале

Рекорди уреди

Пред натпреварувањето постоечкиот светски и олимписки рекорд биле следниве:

Светски рекорд   Ренди Барнс (САД) 23,12 м Лос Анџелес, САД 20 мај 1990
Олимписки рекорд   Улф Тимерман (ГДР) 22,47 м Сеул, Јужна Кореја 23 септември 1988
Најдобар резултат 2012   Кристијан Кантвел (САД) 22,31 м Шампањ, САД 7 јули 2012

Резултат уреди

Квалификации уреди

  • Учесници до 27 јули 2012.[4]

Растојание за квалификување 20,65 м (К) или најдобрите 12 должини (к)

Место Група Име Националност #1 #2 #3 Резултат Забелешки
1 B Рис Хофа   САД (USA) 21,36 21,36 K
2 A Давид Шторл   Германија (GER) 21,15 21,15 К
3 A Томаш Мајевски   Полска (POL) 21,03 21,03 К
4 B Рајан Вајтинг   САД (USA) 20,29 20,25 20,78 20,78 К
5 A Герман Лауро   Аргентина (ARG) 20,10 x 20,75 20,75 К
6 A Павел Лижин   Белорусија (BLR) 19,85 20,10 20,57 20,57 к
7 B Дилан Армстронг   Канада (CAN) 19,99 x 20,49 20,49 к
8 B Асмир Колашинац   Србија (SRB) 20,44 20,44 к
9 A Кристијан Кантвел   САД (USA) 20,41 20,30 19,88 20,41 к
10 B Максим Сидоров   Русија (RUS) x 19,59 20,40 20,40 к
11 A Доријан Скот   Јамајка (JAM) 20,18 20,30 20,31 20,31 к
12 B Чанг Минг-Хуанг   Кинески Тајпеј (TPE) 19,14 x 20,25 20,25 к
13 A Сослан Цирихов   Русија (RUS) 19,25 19,78 20,17 20,17
14 A Рутгер Смит   Холандија (NED) 20,08 x 19,55 20,08
15 A Марко Фортеш   Португалија (POR) 19,59 20,06 19,50 20,06
16 B Ралф Бартелс   Германија (GER) x 20,00 19,89 20,00
17 B Андреј Михневич   Белорусија (BLR) 19,81 19,55 19,89 19,89
18 B Неџад Мулабеговиќ   Хрватска (CRO) 19,18 19,86 19,72 19,86
19 B Ом Пракаш Синг   Индија (IND) 19,40 19,86 x 19,86
20 B Хусејин Атичи   Турција (TUR) 19,47 19,49 19,74 19,74
21 A Лајош Кирти   Унгарија (HUN) 19,65 x x 19,65
22 A Георги Иванов   Бугарија (BUL) 19,42 19,40 19,63 19,63
23 B Антонин Жалски   Чешка (CZE) x 19,62 19,49 19,62
24 A Кемал Мешиќ   Босна и Херцеговина (BIH) 19,49 x 19,60 19,60
25 A Михаил Стаматојијанис   Грција (GRE) 18,67 x 19,24 19,24
26 A Дејл Стивенсон   Австралија (AUS) 18,38 19,17 19,01 19,17
27 A Марис Уртанс   Латвија (LAT) 18,92 19,13 x 19,13
28 B Ким Кристенсен   Данска (DEN) 18,40 x 19,13 19,13
29 B Карл Мајерскоу   Велика Британија (GBR) 18,75 18,95 x 18,95
30 B Раиго Томпу   Естонија (EST) 18,87 18,91 x 18,91
31 A Борха Вивас   Шпанија (ESP) 18,46 x 18,88 18,88
32 A Стивен Саенз   Мексико (MEX) x 18,65 x 18,65
33 B Амин Никфар   Иран (IRI) 18,62 x x 18,62
34 B Карлос Велиз   Куба (CUB) 18,26 x 18,57 18,57
35 B Емануеле Фуамату   Самоа (SAM) 17,78 x x 17,78
36 A Один Бјорн Торстајнсон   Исланд (ISL) x 17,04 17,62 17,62
37 A Адријатик Хоџа   Албанија (ALB) 17,58 x 17,13 17,58
38 A Џастин Род   Канада (CAN) x x x - NM
38 B Жанг Јун   Кина (CHN) x x x - NM
38 B Андриј Семенов   Украина (UKR) x x x - NM

Финале уреди

Место Спортисти Националност 1 2 3 4 5 6 Резултат Забелешки
  Златен Томаш Мајевски   Полска (POL) 21,19 21,72 21,87 x 21,72 21,89 21,89
  Сребрен Давид Шторл   Германија (GER) 21,84 21,86 21,41 x x x 21,86
  Бронзен Рис Хофа   САД (USA) 20,98 20,95 21,23 21,11 19,53 x 21,23
4 Кристијан Кантвел   САД (USA) 20,21 20,95 x x 20,65 21,19 21,19
5 Дилан Армстронг   Канада (CAN) 20,16 20,93 20,74 x x 20,34 20,93
6 Герман Лауро   Аргентина (ARG) 19,40 20,82 20,84 20,34 20,65 x 20,84
7 Асмир Колашинац   Србија (SRB) 20,18 20,71 x 20,54 20,46 x 20,71
8 Павел Лижин   Белорусија (BLR) 20,69 x x 19,93 20,04 x 20,69
9 Рајан Вајтинг   САД (USA) 20,21 20,21 20,64 20,64
10 Доријан Скот   Јамајка (JAM) 19,51 20,61 x 20,61
11 Максим Сидоров   Русија (RUS) x 20,41 x 20,41
12 Чанг Минг-Хуанг   Кинески Тајпеј (TPE) 19,99 x 19,64 19,99

Наводи уреди

  1. Атлетика на Летните олимписки игри 2012
  2. „Men's Shot Put competition format“. Лондон 2012 Организациски комитет. Архивирано од изворникот на 2012-09-05. Посетено на 13 јуни 2012.
  3. http://www.iaaf.org/Mini/OLY12/Results/ResultsByDate.aspx?racedate=08-03-2012/sex=M/discCode=SP/combCode=hash/roundCode=f/results.html#detM_SP_hash_f
  4. Entry List by Event. IAAF 27 јули 2012.