Фудбалско друштво Горица (словенечки: Nogometno društvo Gorica), познат како НД Горица или едноставно Горица — словенечки фудбалски клуб кој игра во градот Нова Горица. Тие се еден од најуспешните словенечки клубови со четири титули во словенечката Прва лига и три титули во Купот на Словенија. Клубот своите натпревари ги игра на стадионот Нова Горица со капацитет од 3.100 седишта. Од сезоната 2021–22, Горица игра во словенечката Втора лига.

НД Горица
Целосно имеФудбалско друштво Горица
Nogometno društvo Gorica
ПрекарРозите (Vrtnice)
Сино-белите (Plavo-beli)
Основаноктомври 1947; пред 75 години (1947-10)
ЛокацијаНова Горица, Словенија
СтадионСпортски парк Нова Горица
Капацитет3.100
ПретседателХари Арчон
ТренерМиран Сребрнич
ЛигаВтора словенечка фудбалска лига
2020/2110. (испаднат)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои