Трка околу Калифорнија 2017

издание 2017 на велосипедската Трка околу Калифорнија
Трка околу Калифорнија 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание12. Трка околу Калифорнија
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 2.UWT
Етапи7
Датуми14 – 20 мај 2017
Растојание938 км
ДржаваUSA САД
ПоаѓалиштеСакраменто
ОдредиштеПасадена
Екипи17
Возачи на почеток136
Возачи на крај121
Просечна брзина40,941 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNZL Џорџ Бенет (Лото НЛ-Џамбо) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранPOL Рафал Мајка (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранUSA Ендру Талански (ЕФ Едукејшн-Нипо) Wikidata-logo S.svg
БодовенSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиCOL Даниел Харамиљо (ЈунајтедХелткеар) Wikidata-logo S.svg
МладинскиAUS Лахлан Мортон (Дименжн Дата) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенGBR Тим Скај Wikidata-logo S.svg
20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Калифорнија 2017 (официјално: Амген Трка околу Калифорнија) — 12. издание на велосипедската етапна Трка околу Калифорнија, која се одржала помеѓу 14 и 20 мај како дваесетивтори настан во сезоната на Светската турнеја. Трката учествувала во Светската турнеја по првпат.[1][2]

Новозеланѓанецот Џорџ Бенет (Лото НЛ-Џамбо) ја остварил својата прва победа во професионалната победа, освојувајќи го генералниот пласман со 35 секунди предност пред полскиот возач Рафал Мајка, кој вози за екипата Бора-Хансгрое.[3] Мајка го држел водството на трката по освојувањето на втората етапа пред Бенет, но надмоќниот настап на Бенет на хронометарот на претпоследниот ден му дозволил да го преземе водството и на крајот да ја освои трката. Победата на Бенет била прва од возач од Нов Зеланд во рамките на Светската турнеја.[4] Подиумот бил заокружен од домашниот возач, членот на Канондејл-Драпак, Ендру Талански, секунда зад Мајка.

Во другите пласмани, колегата на Мајка, Петер Саган, го освоил спринтерскиот пласман и зелената маичка, по седми пат во осум години; Колумбиецот Даниел Харамиљо (ЈунајтедХелткер) го претекнал возачот на Рели Сајклинг, Евен Хафман за повраток на точкастата маичка за планинскиот пласман, додека со нападот во последниот ден, Австралиецот Лахлан Мортон (Тим Дименжн Дата) ја повратил белата маичка во пласманот за млад возач, претходно губејќи ја од возачот на Тим Скај Тео Гејган Харт. Екипниот пласман бил освоен од Тим Скај, откако Ијан Босвел и Гејган Харт завршиле меѓу првите десет. Хафман освоил најмногу етапи на трката (две), првпат некоја континентална екипа да оствари победа во Светската турнеја.[5]

ЕкипиУреди

Како нов настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети, но не биле обврзани да учествуваат на трката. Скоро сите екипи кои учествувале биле објавени на 9 март 2017 година,[6] единствено ОАЕ Тим Емирати била додаделан една недела пред трката.[7]

Со тоа, дванаесет од осумнаесетте екипи настапиле на трката. На три професионални континентални екипи и две континентални екипи[8] им биле доделени специјални покани за трката. Со тоа, главната група била составена од 17 екипи.[9]

Екипи од Светската турнеја на UCI (12)
 1.   Астана
 2.   БМЦ Рејсинг
 3.   Бора-хансгрое
 4.   Канондејл-Драпак
 5.   Дименжн Дата
 6.   Катјуша-Алпесин
 7.   Лото НЛ-Џамбо
 8.   Квик-Степ Флорс
 9.   Скај
 10.   Трек-Сегафредо
 11.   Санвеб
 12.   ОАЕ Абу Даби
Професионални континентални екипи (3)
 1.   Кофидис
 2.   Ново Нордиск
 3.   ЈунајтедХелткеар
Континентални екипи (2)
 1.   Џели Бели-Максис
 2.   Рели

РутаУреди

За изданието 2017, трката била скратена од осум на седум етапи.[10] Целата рута на трката била објавена на 31 јануари 2017 година.[11]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  14 мајСакраментоСакраменто167,5  Марсел Кител    Марсел Кител  
2  15 мајМодесто – Сан Хосе144,5  Рафал Мајка    Рафал Мајка  
3  16 мајПизмо Бич – Моро Беј192,5  Петер Саган    Рафал Мајка  
4  17 мајСанта Барбара – Санта Кларита159,5  Евен Хафман    Рафал Мајка  
5  18 мајОнтарио – Маунт Сан Антонио125,5  Ендру Талански    Рафал Мајка  
6  19 мајБиг Бер Лејк – Биг Бер Лејк24  Џонатан Дибен    Џорџ Бенет  
7  20 мајМоунтајн Хај – Пасадена125  Евен Хафман    Џорџ Бенет  

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Марсел Кител Квик-Степ Флорс3ч 45' 35
2.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3.   Елија Вивијани Тим Скај+ 0
4.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
5.   Жан Пјер Друкер БМЦ Рејсинг Тим+ 0
6.   Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
7.   Јонас Вангенехтен Кофидис+ 0
8.   Марко Кумп ОАЕ Емирати+ 0
9.   Ваутер Виперт ЕФ Едукејшн-Нипо+ 0
10.   Трејвис Мекејб ЈунајтедХелткеар+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Марсел Кител   Квик-Степ Флорс3ч 45' 25
2.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 4
3.   Елија Вивијани Тим Скај+ 6
4.   Флорис Гертс  БМЦ Рејсинг Тим+ 9
5.   Џонатан Кларк ЈунајтедХелткеар+ 9
6.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 10
7.   Жан Пјер Друкер БМЦ Рејсинг Тим+ 10
8.   Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 10
9.   Јонас Вангенехтен Кофидис+ 10
10.   Марко Кумп ОАЕ Емирати+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое3ч 43' 46
2.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 0
3.   Ијан Босвел Тим Скај+ 7
4.   Лахлан Мортон Дименжн Дата+ 7
5.   Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 37
6.   Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 37
7.   Тео Гејган Харт Тим Скај+ 37
8.   Сам Омен Санвеб+ 37
9.   Енрик Мас Квик-Степ Флорс+ 37
10.   Ендру Талански ЕФ Едукејшн-Нипо+ 37
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Рафал Мајка   Бора-Хансгрое7ч 29' 14
2.   Џорџ Бенет  Лото НЛ-Џамбо+ 2
3.   Ијан Босвел Тим Скај+ 14
4.   Лахлан Мортон  Дименжн Дата+ 16
5.   Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 48
6.   Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 48
7.   Сам Омен Санвеб+ 48
8.   Ендру Талански ЕФ Едукејшн-Нипо+ 48
9.   Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 48
10.   Вегард Стаке Ленген ОАЕ Емирати+ 48
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган Бора-Хансгрое4ч 53' 26
2.   Рик Цабел Катјуша-Алпесин+ 0
3.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
4.   Александер Кристоф Катјуша-Алпесин+ 0
5.   Жан Пјер Друкер БМЦ Рејсинг Тим+ 0
6.   Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
7.   Тејлор Фини ЕФ Едукејшн-Нипо+ 0
8.   Рамон Синкелдам Санвеб+ 0
9.   Трејвис Мекејб ЈунајтедХелткеар+ 0
10.   Мике Тенисен Санвеб+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Рафал Мајка  Бора-Хансгрое12ч 22' 43
2.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 2
3.   Ијан Босвел Тим Скај+ 14
4.   Лахлан Мортон  Дименжн Дата+ 16
5.   Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 45
6.   Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 48
7.   Сам Омен Санвеб+ 48
8.   Ендру Талански ЕФ Едукејшн-Нипо+ 48
9.   Вегард Стаке Ленген ОАЕ Емирати+ 48
10.   Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 48
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Евен Хафман Рели3ч 41' 52
2.   Роб Бритон Рели+ 0
3.   Ленард Хофстеде Санвеб+ 0
4.   Матијас ле Тирнје Кофидис+ 0
5.   Гавин Манион ЈунајтедХелткеар+ 0
6.   Петер Саган  Бора-Хансгрое+ 13
7.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 13
8.   Марсел Кител Квик-Степ Флорс+ 13
9.   Александер Кристоф Катјуша-Алпесин+ 13
10.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 13
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Рафал Мајка  Бора-Хансгрое16ч 04' 48
2.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 2
3.   Ијан Босвел Тим Скај+ 14
4.   Лахлан Мортон  Дименжн Дата+ 16
5.   Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 45
6.   Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 48
7.   Сам Омен Санвеб+ 48
8.   Ендру Талански ЕФ Едукејшн-Нипо+ 48
9.   Вегард Стаке Ленген ОАЕ Емирати+ 48
10.   Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 48
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Ендру Талански ЕФ Едукејшн-Нипо3ч 43' 15
2.   Рафал Мајка  Бора-Хансгрое+ 0
3.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 2
4.   Ијан Босвел Тим Скај+ 5
5.   Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 8
6.   Сам Омен Санвеб+ 20
7.   Лахлан Мортон  Дименжн Дата+ 27
8.   Тео Гејган Харт Тим Скај+ 40
9.   Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 40
10.   Сеп Кус Рели+ 56
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Рафал Мајка  Бора-Хансгрое19ч 47' 57
2.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 6
3.   Ијан Босвел Тим Скај+ 25
4.   Ендру Талански ЕФ Едукејшн-Нипо+ 44
5.   Лахлан Мортон  Дименжн Дата+ 49
6.   Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 02
7.   Сам Омен Санвеб+ 1' 14
8.   Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 31
9.   Тео Гејган Харт Тим Скај+ 1' 34
10.   Вегард Стаке Ленген ОАЕ Емирати+ 1' 50
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Џонатан Дибен Тим Скај28' 27
2.   Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 7
3.   Ендру Талански ЕФ Едукејшн-Нипо+ 16
4.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 18
5.   Филипо Гана ОАЕ Емирати+ 21
6.   Максимилијан Шахман Квик-Степ Флорс+ 21
7.   Петер Саган  Бора-Хансгрое+ 23
8.   Маќеј Боднар Бора-Хансгрое+ 23
9.   Мартин Елмигер БМЦ Рејсинг Тим+ 25
10.   Нилс Полит Катјуша-Алпесин+ 27
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Џорџ Бенет  Лото НЛ-Џамбо20ч 16' 48
2.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 35
3.   Ендру Талански ЕФ Едукејшн-Нипо+ 36
4.   Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 45
5.   Ијан Босвел Тим Скај+ 1' 00
6.   Вегард Стаке Ленген ОАЕ Емирати+ 1' 54
7.   Тео Гејган Харт  Тим Скај+ 2' 12
8.   Сам Омен Санвеб+ 2' 15
9.   Лахлан Мортон Дименжн Дата+ 2' 20
10.   Ајмар Зубелдија Трек-Сегафредо+ 3' 14
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Евен Хафман Рели2ч 37' 28
2.   Давид Лопес Тим Скај+ 0
3.   Никола Еде Кофидис+ 0
4.   Лахлан Мортон Дименжн Дата+ 0
5.   Роб Бритон  Рели+ 0
6.   Петер Саган  Бора-Хансгрое+ 22
7.   Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 22
8.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 22
9.   Бен Кинг Дименжн Дата+ 22
10.   Џонатан Рестрепо Катјуша-Алпесин+ 22
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласманУреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Џорџ Бенет  Лото НЛ-Џамбо22ч 54' 38
2.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 35
3.   Ендру Талански ЕФ Едукејшн-Нипо+ 36
4.   Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 45
5.   Ијан Босвел Тим Скај+ 1' 00
6.   Вегард Стаке Ленген ОАЕ Емирати+ 1' 54
7.   Лахлан Мортон  Дименжн Дата+ 1' 55
8.   Тео Гејган Харт Тим Скај+ 2' 12
9.   Сам Омен Санвеб+ 2' 15
10.   Ајмар Зубелдија Трек-Сегафредо+ 3' 14
Извор: ProCyclingStats


ПоредокУреди

На Трката околу Калифорнија биле доделувани пет различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршното време на секој велосипедист по секоја етапа и временски бонуси за првите тројца на средните спринтови и на завршницата на етапите, предводникот ја добивал жолтата маичка.[12] Овој пласман се сметал за најважен на Трката околу Калифорнија и победникот на пласманот се сметал за победник на трката.

Дополнително, постоел спринтерски пласман, каде се доделувала зелената маичка.[12] Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршиле меѓу првите десет на етапите. За освојување на етапата, возачот добивал 15 бода, 12 бода за второпласираниот, 9 за третиот, 7 за четвртиот и по еден бод помалку сѐ до 1 бод за десеттото место. Бодовите за пласманот можеле да се освојат (сооднос 3-2-1) и на средните спринтови во текот на етапите; овие средни спринтови исто така нуделе бонус секунди за генералниот пласман. Постоел и планински пласман, каде што водството било обележано со бела маичка со црвени точки.[12] Во планинскиот пласман, бодовите биле освојувани на врвот на искачувањето пред другите велосипедисти, при што повеќе бодови имало на повисоко категозираните искачувања.

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележан со белата маичка.[12] Пласманот бил одлучуван на истиот начин како генералниот пласман, но можеле да се натпреваруваат само возачи родени по 1 јануари 1992. Исто така, постоел екипен пласман, каде биле додавани времињата на најдобрите тројца велосипедисти од секоја екипа по секоја етапа; водечка екипа на крајот на трката била екипата со најмало вкупно време. Исто така, постоела и награда за борбеност доделувана по секоја етапа на возач, кој од страна на жирито бил сметан за „најдобар пример за карактер на оние кои се борат против ракот и срцевите болести“, во согласност со спонзорот на маичката. Оваа награда била одбележана со сина маичка.[12]

Етапа Победник Генерален пласман
 
Спринтерски пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Најборбен возач
 
Екипен пласман
1[13] Марсел Кител Марсел Кител Марсел Кител[б 1] недоделена Флорис Гертс Бен Волф Катјуша-Алпесин
2[14] Рафал Мајка Рафал Мајка Рафал Мајка[б 2] Даниел Харамиљо Лахлан Мортон Џорџ Бенет Тим Скај
3[15] Петер Саган Петер Саган Бен Волф
4[16] Евен Хафман Евен Хафман
5[17] Ендру Талански Роб Бритон
6[18] Џонатан Дибен Џорџ Бенет Тео Гејган Харт недоделена
7[19] Евен Хафман Лахлан Мортон Евен Хафман
На крај[20] Џорџ Бенет Петер Саган Даниел Харамиљо Лахлан Мортон недоделена Тим Скај

БелешкиУреди

 1. На втората етапа, Петер Саган, кој бил втор во спринтерскиот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи Марсел Кител (на првото место) ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман.
 2. На третата етапа, Марсел Кител, кој бил втор во спринтерскиот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи Рафал Мајка (на првото место) ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман.

НаводиУреди

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. „George Bennett wins Tour of California“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 20 мај 2017. Посетено на 20 мај 2017.
 4. „George Bennett becomes first Kiwi to win World Tour cycling event at Tour of California“. Stuff.co.nz. Fairfax New Zealand. 20 мај 2017. Посетено на 20 мај 2017.
 5. „It was a continental buffet for Stage 4 as California's Evan Huffman escapes from world's top sprinters to take Amgen Tour of California stage victory just ahead of his Rally teammate Rob Britton“. Трка околу Калифорнија. Anschutz Entertainment Group. 17 мај 2017. Посетено на 20 мај 2017.
 6. „Tour of California names teams for 2017 race“. VeloNews. Competitor Group. 9 март 2017. Посетено на 13 мај 2017.
 7. Малак, Пет (8 мај 2017). „Tour of California adds UAE Emirates to start list“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 13 мај 2017.
 8. „Cavendish, Sagan to lead sprinter showdown at 2017 Tour of California“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 9 март 2017. Посетено на 13 мај 2017.
 9. Program 2017, стр. 82.
 10. „News Shorts: Tour of California one day shorter in 2017“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 17 октомври 2016. Посетено на 13 мај 2017.
 11. „2017 Tour of California routes announced“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 31 јануари 2017. Посетено на 13 мај 2017.
 12. 12,0 12,1 12,2 12,3 12,4 Program 2017, стр. 17.
 13. „Honor 1st Stage“ (Portable Document Format). Matsport.fr. Matsport Timing. 14 мај 2017. Посетено на 15 мај 2017.
 14. „Honor 2nd Stage“ (Portable Document Format). Matsport.fr. Matsport Timing. 15 мај 2017. Посетено на 16 мај 2017.
 15. „Honor 3rd Stage“ (Portable Document Format). Matsport.fr. Matsport Timing. 16 мај 2017. Посетено на 17 мај 2017.
 16. „Honor 4th Stage“ (Portable Document Format). Matsport.fr. Matsport Timing. 17 мај 2017. Посетено на 17 мај 2017.
 17. „Honor 5th Stage“ (Portable Document Format). Matsport.fr. Matsport Timing. 18 мај 2017. Посетено на 19 мај 2017.
 18. „Honor 6th Stage“ (Portable Document Format). Matsport.fr. Matsport Timing. 19 мај 2017. Посетено на 20 мај 2017.
 19. „Honor 7th Stage“ (Portable Document Format). Matsport.fr. Matsport Timing. 20 мај 2017. Посетено на 20 мај 2017.
 20. „General classification 7“ (Portable Document Format). Matsport.fr. Matsport Timing. 20 мај 2017. Посетено на 20 мај 2017.

ИзвориУреди

Надворешни врскиУреди