Трка околу Калифорнија 2018

13. издание на велосипедската Трка околу Калифорнија
Трка околу Калифорнија 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Egan Bernal crono California.jpg
Детали за трката
Издание13. Трка околу Калифорнија
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2018 2.UWT
Етапи7
Датуми13 – 19 мај 2018
Растојание1.039,7 км
ДржаваUSA САД
ПоаѓалиштеЛонг Бич
ОдредиштеСакраменто
Екипи17
Возачи на почеток117
Возачи на крај112
Просечна брзина40,657 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникCOL Еган Бернал (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранUSA Тиџеј ван Гардерен (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранCOL Даниел Мартинес (ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг) Wikidata-logo S.svg
БодовенCOL Фернандо Гавирија (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиLAT Томс Скујињш (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
МладинскиCOL Еган Бернал (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенGBR Тим Скај Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Калифорнија 2018 — 13. издание на велосипедската етапна Трка околу Калифорнија, која се одржала помеѓу 13 и 19 мај како дваесетивтори настан во сезоната на Светската турнеја. Вторпат била вклучена во календарот на Светската турнеја.[1][2]

ЕкипиУреди

Како нов настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети, но не биле обврзани да учествуваат на трката.

Со тоа, тринаесет од осумнаесетте екипи настапиле на трката. На четири професионални континентални екипи им биле доделени специјални покани за трката. Со тоа, главната група била составена од 17 екипи.

Екипи од Светската турнеја UCI (13)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   БМЦ Рејсинг
 3.   Бора-Хансгрое
 4.   Дименжн Дата
 5.   ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 6.   Катјуша-Алпесин
 7.   Лото НЛ-Џамбо
 8.   Мичелтон-Скот
 9.   Квик-Степ Флорс
 10.   Скај
 11.   Санвеб
 12.   Трек-Сегафредо
 13.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (4)
 1.   Хагенс Берман-Аксеон
 2.   Холовеско-Ситадел
 3.   Рели
 4.   ЈунајтедХелткеар

РутаУреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  13 мајЛонг БичЛонг Бич134,5  Фернандо Гавирија    Фернандо Гавирија  
2  14 мајВентура – Санта Барбара155  Еган Бернал    Еган Бернал  
3  15 мајКинг Сити – Лагуна Сека197  Томс Скујињш    Еган Бернал  
4  16 мајСан Хозе – Морган Хил34,7  Тиџеј ван Гардерен    Тиџеј ван Гардерен  
5  17 мајСтоктон – Елк Гроув176  Фернандо Гавирија    Тиџеј ван Гардерен  
6  18 мајФолсом – Саут Лејк Тахо196,5  Еган Бернал    Еган Бернал  
7  19 мајСакраментоСакраменто146  Фернандо Гавирија    Еган Бернал  

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Фернандо Гавирија Квик-Степ Флорс3ч 02' 23
2.   Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 0
3.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
4.   Марсел Кител Катјуша-Алпесин+ 0
5.   Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
6.   Јаспер Филипсен Хагенс Берман Аксеон+ 0
7.   Кил Рајнен Трек-Сегафредо+ 0
8.   Макс Валшајд Санвеб+ 0
9.   Тајлер Магнер Рели+ 0
10.   Марк Кевендиш Дименжн Дата+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Фернандо Гавирија    Квик-Степ Флорс3ч 02' 13
2.   Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 4
3.   Танер Пут ЈунајтедХелткеар+ 4
4.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 6
5.   Андреј Красилникав Холовеско-Ситадел+ 6
6.   Марк Кевендиш Дименжн Дата+ 9
7.   Алваро Одег Квик-Степ Флорс+ 9
8.   Марсел Кител Катјуша-Алпесин+ 10
9.   Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 10
10.   Јаспер Филипсен Хагенс Берман Аксеон+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Еган Бернал Тим Скај4ч 14' 00
2.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 21
3.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 25
4.   Антван Толхук Лото НЛ-Џамбо+ 30
5.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 30
6.   Кристијан Ѓурасек ОАЕ Емирати+ 30
7.   Матијас Франк АГ2Р Ла Мондијал+ 40
8.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 50
9.   Едвард Равази ОАЕ Емирати+ 59
10.   Рубен Гереиро Трек-Сегафредо+ 1' 01
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Еган Бернал     Тим Скај7ч 16' 13
2.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 25
3.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 31
4.   Антван Толхук Лото НЛ-Џамбо+ 40
5.   Кристијан Ѓурасек ОАЕ Емирати+ 40
6.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 40
7.   Матијас Франк АГ2Р Ла Мондијал+ 50
8.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 00
9.   Едвард Равази ОАЕ Емирати+ 1' 09
10.   Рубен Гереиро Трек-Сегафредо+ 1' 11
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Томс Скујињш Трек-Сегафредо4ч 52' 47
2.   Шон Бенет Хагенс Берман Аксеон+ 3
3.   Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 8
4.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 8
5.   Еган Бернал     Тим Скај+ 8
6.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 8
7.   Алекс Хаус ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 8
8.   Том-Јелте Слагтер Дименжн Дата+ 8
9.   Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 8
10.   Вил Барта Хагенс Берман Аксеон+ 8
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Еган Бернал     Тим Скај12ч 09' 08
2.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 25
3.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 31
4.   Антван Толхук Лото НЛ-Џамбо+ 40
5.   Кристијан Ѓурасек ОАЕ Емирати+ 40
6.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 40
7.   Матијас Франк АГ2Р Ла Мондијал+ 50
8.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 00
9.   Рубен Гереиро Трек-Сегафредо+ 1' 11
10.   Лауренс де Плус Квик-Степ Флорс+ 1' 14
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим40' 47
2.   Патрик Бевин БМЦ Рејсинг Тим+ 7
3.   Тео Гејган Харт Тим Скај+ 32
4.   Лосон Кредок ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 46
5.   Филипо Гана ОАЕ Емирати+ 49
6.   Микел Бјерг Хагенс Берман Аксеон+ 53
7.   Џек Бауер Мичелтон-Скот+ 55
8.   Нилсон Паулес Лото НЛ-Џамбо+ 56
9.   Мачеј Боднар Бора-Хансгрое+ 57
10.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 57
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Тиџеј ван Гардерен  БМЦ Рејсинг Тим12ч 50' 55
2.   Еган Бернал    Тим Скај+ 23
3.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 37
4.   Тео Гејган Харт Тим Скај+ 52
5.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 07
6.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 1' 29
7.   Брендон Мекналти Рели+ 2' 08
8.   Лауренс де Плус Квик-Степ Флорс+ 2' 13
9.   Кристијан Ѓурасек ОАЕ Емирати+ 2' 15
10.   Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 2' 34
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Фернандо Гавирија Квик-Степ Флорс4' 05
2.   Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 0
3.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
4.   Рик Цабел Катјуша-Алпесин+ 0
5.   Џон Марфи Холовеско-Ситадел+ 0
6.   Шон Бенет Хагенс Берман Аксеон+ 0
7.   Лукас Себастијан Аедо ЈунајтедХелткеар+ 0
8.   Иво Оливеира Хагенс Берман Аксеон+ 0
9.   Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
10.   Трејвис Мекејб ЈунајтедХелткеар+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Тиџеј ван Гардерен  БМЦ Рејсинг Тим16ч 55' 29
2.   Еган Бернал   Тим Скај+ 23
3.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 37
4.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 07
5.   Тео Гејган Харт Тим Скај+ 1' 15
6.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 1' 29
7.   Брендон Мекналти Рели+ 2' 08
8.   Лауренс де Плус Квик-Степ Флорс+ 2' 13
9.   Кристијан Ѓурасек ОАЕ Емирати+ 2' 15
10.   Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 2' 34
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Еган Бернал   Тим Скај5ч 30' 58
2.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 28
3.   Тео Гејган Харт Тим Скај+ 1' 30
4.   Брендон Мекналти Рели+ 1' 33
5.   Џеј Хиндли Санвеб+ 1' 38
6.   Матијас Франк АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 38
7.   Тиџеј ван Гардерен  БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 38
8.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 1' 45
9.   Едвард Равази ОАЕ Емирати+ 1' 46
10.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 50
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Еган Бернал    Тим Скај22ч 26' 40
2.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 25
3.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 2' 14
4.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 2' 16
5.   Тео Гејган Харт Тим Скај+ 2' 28
6.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 3' 01
7.   Брендон Мекналти Рели+ 3' 28
8.   Лауренс де Плус Квик-Степ Флорс+ 3' 50
9.   Кристијан Ѓурасек ОАЕ Емирати+ 3' 59
10.   Матијас Франк АГ2Р Ла Мондијал+ 4' 01
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Фернандо Гавирија Квик-Степ Флорс3ч 07' 39
2.   Макс Валшајд Санвеб+ 0
3.   Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 0
4.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
5.   Мигел Брајон Холовеско-Ситадел+ 0
6.   Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
7.   Мајкл Рајс Хагенс Берман Аксеон+ 0
8.   Тајлер Магнер Рели+ 0
9.   Даниел Меклеј ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
10.   Кил Рајнен Трек-Сегафредо+ 0
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласманУреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Еган Бернал   Тим Скај25ч 34' 19
2.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 25
3.   Даниел Мартинес ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 2' 14
4.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 2' 16
5.   Тео Гејган Харт Тим Скај+ 2' 28
6.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 3' 01
7.   Брендон Мекналти Рели+ 3' 28
8.   Лауренс де Плус Квик-Степ Флорс+ 3' 50
9.   Кристијан Ѓурасек ОАЕ Емирати+ 3' 59
10.   Матијас Франк АГ2Р Ла Мондијал+ 4' 01
Извор: ProCyclingStats


ПоредокУреди

На Трката околу Калифорнија биле доделувани пет различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршното време на секој велосипедист по секоја етапа и временски бонуси за првите тројца на средните спринтови и на завршницата на етапите, предводникот ја добивал жолтата маичка. Овој пласман се сметал за најважен на Трката околу Калифорнија и победникот на пласманот се сметал за победник на трката.

Дополнително, постоел спринтерски пласман, каде се доделувала зелената маичка. Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршиле меѓу првите десет на етапите. За освојување на етапата, возачот добивал 15 бода, 12 бода за второпласираниот, 9 за третиот, 7 за четвртиот и по еден бод помалку сѐ до 1 бод за десеттото место. Бодовите за пласманот можеле да се освојат (сооднос 3-2-1) и на средните спринтови во текот на етапите; овие средни спринтови исто така нуделе бонус секунди за генералниот пласман. Постоел и планински пласман, каде што водството било обележано со бела маичка со црвени точки. Во планинскиот пласман, бодовите биле освојувани на врвот на искачувањето пред другите велосипедисти, при што повеќе бодови имало на повисоко категозираните искачувања.

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележан со белата маичка. Пласманот бил одлучуван на истиот начин како генералниот пласман, но можеле да се натпреваруваат само возачи родени по 1 јануари 1993. Исто така, постоел екипен пласман, каде биле додавани времињата на најдобрите тројца велосипедисти од секоја екипа по секоја етапа; водечка екипа на крајот на трката била екипата со најмало вкупно време. Исто така, постоела и награда за борбеност доделувана по секоја етапа на возач, кој од страна на жирито бил сметан за „најдобар пример за карактер на оние кои се борат против ракот и срцевите болести“, во согласност со спонзорот на маичката. Оваа награда била одбележана со сина маичка.

Етапа Победник Генерален пласман
 
Спринтерски пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Најборбен возач
 
Екипен пласман
1 Фернандо Гавирија Фернандо Гавирија Фернандо Гавирија недоделена Фернандо Гавирија Танер Пут Мичелтон-Скот
2 Еган Бернал Еган Бернал Еган Бернал Еган Бернал Еган Бернал Рубен Компаниони Трек-Сегафредо
3 Томс Скујињш Ијан Гарисон
4 Тиџеј ван Гардерен Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим
5 Фернандо Гавирија Кејлеб Јуан Фабијан Линхард
6 Еган Бернал Еган Бернал Еган Бернал Томс Скујињш Лосон Кредок Тим Скај
7 Фернандо Гавирија Фернандо Гавирија Микел Бјерг
На крај Еган Бернал Фернандо Гавирија Томс Скујињш Еган Бернал недоделена Тим Скај

НаводиУреди

 1. "UCI announces 2018 road calendar". Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. "2018 UCI WorldTour calendar unveiled". Velon. Посетено на 20 октомври 2016.

Надворешни врскиУреди