Северна Фризија (округ)

Оваа статија се однесува на округот Северна Фризија. За други значења, погл. Северна Фризија (појаснување).

Северна Фризија (германски: Nordfriesland) — округ во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Ја вклучува скоро целата област Северна Фризија заедно со блиските области на исток и на југ и се граничи со (од исток надесно) окрузите Шлезвиг-Фленсбург и Дитмаршен, Северното Море и данскиот регион Јужна Данска.

Северна Фризија
Kreis Nordfriesland

округ
Знаме на Северна Фризија Kreis NordfrieslandГрб на Северна Фризија Kreis Nordfriesland
Земја Германија
ПокраинаШлезвиг-Холштајн
СедиштеХузум
Површина
 • Вкупна2.047 км2 (790 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно167.147
 • Густина82/км2 (210/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.NF
Мреж. местоnordfriesland.de
Мочуришна област во Ајдерштет, вообичаено за севернофризискиот брег
Коњска кочија доаѓа од островот Зидфал при ниска плима

До 2008 година, Северна Фризија бил најпосетуван рурален округ во Германија.[2]

Историја уреди

Морето отсекогаш имало силно влијание во областа. Во средновековниот период, бурите го правеле животот во Северна Фризија опасен. Дури во новото време со изградбата на брани било спречено понатамошното губење на земјата и на луѓето. Многу села кои некогаш постоела сега се на дното на морето. Најпознат пример е малото морско пристаниште Рунгхолт, кое било уништено од големата поплава во 1362 година. Островот Штранд исчезнал во Буркардиската поплава, уште една катастрофална бура во 1634 година. Подоцна, се појавиле неколку мали острови наместо Штранд.

Од околу 1200 година до 1864 година, областа која сега е Северна Фризија била дел од Војводството Шлезвиг, кое самото не било директно дел од данското кралство, туку феуд на данската круна и поврзувано со данските кралеви преку личен сојуз како одвоена единица. Северна Фризија сè уште е повеќејазичен округ: постојат луѓе кои говорат германски јазик, долногермански јазик, севернофризиски јазик и дански јазик. Севернофризискиот јазик постои во девет малку различни дијалекти, иако главно е користен од постарите граѓани во копнениот дел на Северна Фризија. Сепак, голема јазична заедница на Фризи постои на островите Фер и Амрум. Откако станал германски, трите окрузи биле основани во област: Зидтондерн на север, Хузум во средина и Ајдерштет на југ. Во 1970 година овие три окрузи биле споени за да го основаат округот Северна Фризија.

Географија уреди

Целосниот крајбрежен појас е дел од Националниот парк Ваденско Море. Северна Фризија го вклучува брегот помеѓу Дитмаршен и Данска. На југ е полуостровот Ајдерштет, каде реката Ајдер се влева во морето.

Севернофризиските Острови се исто така дел од округот и се наоѓаат исто така во националниот парк. Постојат пет големи острови (Зилт, Фер, Амрум, Пелворм и Нордштранд) и десет помали островчиња познати како халиг.

Грб уреди

 
Грбот прикажува три златни бродови на сина позадина. Овој грб бил користен од полуостровот Ајдерштет од XVII век. Кога округот бил основан во 1970 година, грбот на Ајдерштет бил прогласен на ниво на целиот округ. Разликата од стариот грб се трите слики на едрата на бродовите: плуг, харинга и глава од бик.

Градови и општини уреди

Слободни градови Слободни општини
 1. Фридрихштат
 2. Хузум
 3. Тенинг
 1. Зилт
 2. Ројсенкеге
Општински заедници
 1. Гардинг1, 2
 2. Кирхшпил Гардинг
 3. Гротузенког
 4. Катариненхерд
 5. Коценбил
 6. Нордерфридрихског
 7. Олденсворт
 8. Остерхефер
 9. Попенбил
 10. Санкт Петер-Ординг
 11. Татинг
 12. Тетенбил
 13. Тимлауер-Ког
 14. Фолервик
 15. Велт
 16. Вестерхефер
 1. Алкерзум
 2. Боргзум
 3. Дунзум
 4. Мидлу
 5. Небел
 6. Ниблум
 7. Нордорф
 8. Ефенум
 9. Олдзум
 10. Зидеренде
 11. Утерзум
 12. Витзум
 13. Витдин
 14. Вриксум
 15. Вик на Фер1, 2
 1. Хернум
 2. Кампен
 3. Лист
 4. Венингштет-Брадеруп
 1. Аренсхефт
 2. Алмдорф
 3. Баргум
 4. Бомштет
 5. Борделум
 6. Бредштет1, 2
 7. Бреклум
 8. Дрелсдорф
 9. Голдебек
 10. Голделунд
 11. Хегел
 12. Јолделунд
 13. Колкерхајде
 14. Лангенхорн
 15. Литјенхолм
 16. Окхолм
 17. Зенебил
 18. Штрукум
 19. Фолштет
 1. Арлеват
 2. Драге
 3. Елизабет-Софиен-Ког
 4. Фрезенделф
 5. Хатштет
 6. Хатштетермарш
 7. Хорштет
 8. Худе
 9. Колденбител
 10. Милдштет1
 11. Нордштранд
 12. Олдерсбек
 13. Олдеруп
 14. Остенфелд
 15. Рамштет
 16. Рантрум
 17. Швабштет
 18. Зет
 19. Зимонсберг
 20. Зидерхефт
 21. Зидермарш
 22. Илфесбил
 23. Винерт
 24. Виш
 25. Витбек
 26. Вицворт
 27. Вобенбил
 1. Греде
 2. Хоге
 3. Лангенес
 4. Пелворм1
 1. Авентофт
 2. Ахтруп
 3. Босбил
 4. Брадеруп
 5. Брамштетлунд
 6. Дагебил
 7. Елхефт
 8. Емелсбил-Хорсбил
 9. Енге-Занде
 10. Фридрих-Вилхелм-Либке-Ког
 11. Галмсбил
 12. Холм
 13. Хумптруп
 14. Карлум
 15. Кланксбил
 16. Кликсбил
 17. Ладелунд
 18. Лек
 19. Лексгард
 20. Нојкирхен
 21. Нибил1, 2
 22. Ризум-Линдхолм
 23. Роденес
 24. Шпракебил
 25. Штадум
 26. Штедезанд
 27. Зидерлигум
 28. Тинингштет
 29. Уфузум
 30. Вестре
 1. Аренфиел
 2. Аренфиелфелд
 3. Берендорф
 4. Бонделум
 5. Хазелунд
 6. Именштет
 7. Левенштет
 8. Норштет
 9. Остер-Орштет
 10. Швезинг
 11. Золвит
 12. Фиел1
 13. Вестер-Орштет
1седиште на општинската заедница;2град

Наводи уреди

 1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)
 2. „Tourismus- und Hotelatlas 2009-2010“ (PDF) (германски). Georg & Ottenströer. стр. 8.[мртва врска]

Ризница-ред уреди

54°35′N 9°00′E / 54.58° СГШ; 9.0° ИГД / 54.58; 9.0