Зенебил (германски: Sönnebüll; дански: Sønnesbøll, севернофризиски: Säänebel) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Зенебил
Грб на Зенебил
Зенебил во рамките на Германија
Зенебил
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Средна Северна Фризија
Градоначалник Кристијан Кристијансен (AWGS)
Основни податоци
Површина 4,29 км2
Надм. височина 14 м
Население 273 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25821
Повик. бр. 04671
Портал www.soennebuell.de
Местоположба на Зенебил во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°37′N 9°0′E / 54.617° СГШ; 9.000° ИГД / 54.617; 9.000

Наводи

уреди
  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)