Лист на Зилт (германски: List auf Sylt, порано само Лист) — најсеверна општина во Германија, сместена на островот Зилт во Северното Море, близу Данска во рамките на округот Северна Фризија, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн. Местото е најсеверната точка во земјата.

Лист

List

Воздушен поглед на Лист
Воздушен поглед на Лист
Грб на Лист
Лист (Зилт) is located in Германија
Лист (Зилт)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Крај Зилт
Градоначалник Волфганг Штренгер
Основни податоци
Површина 18,47 км2
Надм. височина 3 м
Население 1.493 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 81 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25992
Повик. бр. 04651
Портал amtlandschaftsylt.de
Местоположба на Лист во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Координати 55°0′N 8°26′E / 55.000° СГШ; 8.433° ИГД / 55.000; 8.433Координати: 55°0′N 8°26′E / 55.000° СГШ; 8.433° ИГД / 55.000; 8.433

ИсторијаУреди

Лист првично бил данска населба, составена од две фарми. Лист бил дел од кралските енклави, кои биле мали области на Кралството Данска сместени во рамките на Војводството Шлезвиг, кое исто така било управувано од данскиот крал. По данско-германската војна во 1864 година, Лист станал дел од Прусија. Референдумот во 1920 година ја повлекол границата северно од Лист, додека следниот остров (Реме) бил вратен на Данска. По Првата светска војна, Лист станал поморска воздухопловна база. Многу градби биле изградени во текот на нацистичкиот период. Од 1950-тите години, економијата на Лист главно се потпира на туризмот.

ГеографијаУреди

Лист е опкружен од дини и низини и како и остатокот на островот, поседува одлични плажи.

СообраќајУреди

Постои ферибот од Лист до данскиот остров Реме. Еден единствен пат води на југ до главниот град на островот Вестерланд.

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди