Голделунд (германски: Goldelund) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Голделунд
Грб на Голделунд
Голделунд во рамките на Германија
Голделунд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Средна Северна Фризија
Градоначалник Валтрауд Шневиц (ABCWGG)
Основни податоци
Површина 12,02 км2
Надм. височина 9 м
Население 412 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25862
Повик. бр. 04673
Портал www.goldelund.de
Местоположба на Голделунд во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°40′N 9°5′E / 54.667° СГШ; 9.083° ИГД / 54.667; 9.083

Наводи

уреди
  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)