Средна Северна Фризија

општинска заедница во Германија

Средна Северна Фризија (германски: Mittleres Nordfriesland) — општинска заедница во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Нејзиното седиште е во Бредштет. Била создадена на 1 април 2008 година од поранешните општински заедници Бредштет-Ланд и Штолберг и градот Бредштет.

Општинската заедница Средна Северна Фризија се состои од следниве општини:

 1. Аренсхефт
 2. Алмдорф
 3. Баргум
 4. Бомштет
 5. Борделум
 6. Бредштет1, 2
 7. Бреклум
 8. Дрелсдорф
 9. Голдебек
 10. Голделунд
 1. Хегел
 2. Јолделунд
 3. Колкерхајде
 4. Лангенхорн
 5. Литјенхолм
 6. Окхолм
 7. Зенебил
 8. Штрукум
 9. Фолштет

54°37′N 8°58′E / 54.617° СГШ; 8.967° ИГД / 54.617; 8.967