Вестерхефер

Вестерхефер (германски: Westerhever; дански: Vesterhever) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Вестерхефер
Вестерхефер is located in Германија
Вестерхефер
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Ајдерштет
Градоначалник Алберт Пал
Основни податоци
Површина 13,21 км2
Надм. височина 0 м
Население 95 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 7 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25881
Повик. бр. 04865
Портал www.amt-eiderstedt.de
Местоположба на Вестерхефер во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Координати 54°23′N 8°40′E / 54.383° N; 8.667° E / 54.383; 8.667Координати: 54°23′N 8°40′E / 54.383° N; 8.667° E / 54.383; 8.667

ГеографијаУреди

Вестерхефер се наоѓа на северозападниот крај на полуостровот Ајдерштет. Светилникот Вестерхеферзанд е главна знаменитост на полуостровот, кој е опкружен од солени мочуришта.

Солените мочуришта, светилникот и плажите привлекуваат околу 80.000 посетители секоја година.

ИсторијаУреди

Островот Вестерхефер бил првпат населен од луѓе во XII век. Првите луѓе изградиле прстенеста брана за да ја заштитат браната.

НаводиУреди

  1. "Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г." Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)

Надворешни врскиУреди