Штрукум (германски: Struckum; дански: Strukum, севернофризиски: Strükem) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Штрукум
Историска ветерница во Штрукум
Историска ветерница во Штрукум
Историска ветерница во Штрукум
Грб на Штрукум
Штрукум во рамките на Германија
Штрукум
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Средна Северна Фризија
Градоначалник Андреас Петерсен (WGS I)
Основни податоци
Површина 8,92 км2
Надм. височина 4 м
Население 1.026 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 115 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25821
Повик. бр. 04671
Портал www.amnf.de
Местоположба на Штрукум во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°35′N 9°0′E / 54.583° СГШ; 9.000° ИГД / 54.583; 9.000

Наводи

уреди
  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)