Колкерхајде (германски: Kolkerheide) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Колкерхајде
Грб на Колкерхајде
Колкерхајде во рамките на Германија
Колкерхајде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Средна Северна Фризија
Градоначалник Ханс-Гинтер Тордсен
Основни податоци
Површина 2,1 км2
Надм. височина 14 м
Население 72 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25862
Повик. бр. 04673
Портал www.amnf.de
Местоположба на Колкерхајде во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°37′N 9°7′E / 54.617° СГШ; 9.117° ИГД / 54.617; 9.117

Наводи

уреди
  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)