Бреклум (германски: Breklum) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Бреклум
Црква во Бреклум
Црква во Бреклум
Црква во Бреклум
Грб на Бреклум
Бреклум во рамките на Германија
Бреклум
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Средна Северна Фризија
Градоначалник Хајнрих Банзен (ДХС)
Основни податоци
Површина 10,06 км2
Надм. височина 7 м
Население 2.308 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 229 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25821
Повик. бр. 04671
Портал www.breklum.de
Местоположба на Бреклум во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°36′17″N 8°59′4″E / 54.60472° СГШ; 8.98444° ИГД / 54.60472; 8.98444

Општината претставувало административно седиште на општинската заедница Штолберг.

Наводи

уреди
  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди