Бредштет (германски: Bredstedt; долногермански: Bredstedt; дански: Bredsted; севернофризиски: Braist) — град во округот Северна Фризија, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа близу брегот на Северното Море, околу 20 километри северозападно од Хузум.

Бредштет
Црква Св. Никола во Бредштет
Црква Св. Никола во Бредштет
Црква Св. Никола во Бредштет
Грб на Бредштет
Бредштет во рамките на Германија
Бредштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Средна Северна Фризија
Градоначалник Уве Хемс
Основни податоци
Површина 9,75 км2
Надм. височина 7 м
Население 5.633 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 578 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25821
Повик. бр. 04671
Портал www.bredstedt.de
Местоположба на градот Бредштет во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°37′12″N 8°57′52″E / 54.62000° СГШ; 8.96444° ИГД / 54.62000; 8.96444

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Средна Северна Фризија.

Познати луѓе уреди

Наводи уреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди