Лек (Северна Фризија)

општина во Германија

Лек (германски: Leck; дански: Læk; мориншки: Leek) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 30 километри северно од Хузум и 30 километри западно од Фленсбург.

Лек
Поранешното Градско собрание во Лек
Поранешното Градско собрание во Лек
Грб на Лек
Лек is located in Германија
Лек
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Клаус-Михаел Тач
Основни податоци
Површина 29,79 км2
Надм. височина 6 м
Население 7.701 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 259 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25917
Повик. бр. 04662
Портал www.leck.de
Местоположба на Лек во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Координати 54°46′28″N 8°58′25″E / 54.77444° N; 8.97361° E / 54.77444; 8.97361Координати: 54°46′28″N 8°58′25″E / 54.77444° N; 8.97361° E / 54.77444; 8.97361

Општината претставувало административно седиште на поранешната општинска заедница Кархарде, иако самата општина не била член на заедницата.

Порано, бил дом на поранешната истоимена воздухопловна база.

НаводиУреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)

Надворешни врскиУреди