Татинг (германски: Tating) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Татинг
Црква Св. Магнус во Татинг
Црква Св. Магнус во Татинг
Грб на Татинг
Татинг is located in Германија
Татинг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Ајдерштет
Градоначалник Ханс Јакоб Петерс
Основни податоци
Површина 29,49 км2
Надм. височина 0 м
Население 990 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25881
Повик. бр. 04862
Портал www.amt-eiderstedt.de
Местоположба на Татинг во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Координати 54°20′N 8°43′E / 54.333° СГШ; 8.717° ИГД / 54.333; 8.717Координати: 54°20′N 8°43′E / 54.333° СГШ; 8.717° ИГД / 54.333; 8.717

НаводиУреди