Окхолм (германски: Ockholm) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Окхолм
Петерсварф, типична куќа во Окхолм
Петерсварф, типична куќа во Окхолм
Петерсварф, типична куќа во Окхолм
Грб на Окхолм
Окхолм во рамките на Германија
Окхолм
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Средна Северна Фризија
Градоначалник Клаудија Вајнбрант
Основни податоци
Површина 18,64 км2
Надм. височина 1 м
Население 300 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25842
Повик. бр. 04674
Портал www.ockholm.de
Местоположба на Окхолм во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°40′3″N 8°49′41″E / 54.66750° СГШ; 8.82806° ИГД / 54.66750; 8.82806

Наводи

уреди
  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)