Тенинг

град во Германија

Тенинг (германски: Tönning; долногермански: Tünn, Tönn или Tönnen; дански: Tønning; севернофризиски: Taning) — град во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Во текот на Големата северна војна, Тенинг два пати се нашол под опсада.

Тенинг
Куќи на поморците во Тенинг
Куќи на поморците во Тенинг
Грб на Тенинг
Тенинг is located in Германија
Тенинг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Градоначалник Франк Хас
Основни податоци
Површина 44,41 км2
Надм. височина 0 м
Население 4.965 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 112 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25832
Повик. бр. 04861
Портал www.toenning.de
Местоположба на градот Тенинг во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Координати 54°19′2″N 8°56′34″E / 54.31722° СГШ; 8.94278° ИГД / 54.31722; 8.94278Координати: 54°19′2″N 8°56′34″E / 54.31722° СГШ; 8.94278° ИГД / 54.31722; 8.94278

Кон Тенинг припаѓаат местата Катинг, Катингзил, Олферзум и Грос Олферзум.

ГеографијаУреди

Градот се наоѓа на реката Ајдер близу нејзиното устие во Северното Море.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди