Баргум (германски: Bargum) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Баргум
Црквата во Баргум
Црквата во Баргум
Црквата во Баргум
Баргум во рамките на Германија
Баргум
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Средна Северна Фризија
Градоначалник Бернд Волф
Основни податоци
Површина 17,29 км2
Надм. височина 4 м
Население 625 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25842
Повик. бр. 04672
Портал www.bargum.de
Местоположба на Баргум во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°42′13″N 8°57′29″E / 54.70361° СГШ; 8.95806° ИГД / 54.70361; 8.95806

Наводи

уреди
  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)