Втора фудбалска лига на Македонија 2014/2015

Втората фудбалска лига на Македонија 2014/2015 - 23. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 9 август 2014 и завршила на 23 мај 2015. Во оваа сезона, наместо 16, 10 екипи учествувале бидејќи Фудбалската федерација на Македонија одлучила да се намали лигата.[1] Во оваа сезона првак бил Шкупи.

Втора македонска фудбалска лига
Сезона2014/2015
ПрвациШкупи 1927
Одиграни натпревари126
Најголема победа домаШкупи 1927 8-0 Напредок
Најголема победа на гостиНапредок 3-9 Македонија Ѓ.П. 1932
Натпревар со најмногу головиНапредок 3-9 Македонија Ѓ.П. 1932
Најголема низа на победи8 натпревари
Шкупи 1927
Најголема низа без пораз11 натпревари
Шкупи 1927
Најголема низа без победа19 натпревари
Напредок
Најголема низа на порази18 натпревари
Напредок
2013/14

Екипи

уреди
Местоположба на екипите во сезоната 2014/15
Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Врапчиште / Влазрими 771 Кичево Влазрими Арена 3,000
Гостивар Гостивар Градски стадион Гостивар 1,000
Дрита Боговиње Стадион Боговиње2 500
Еуромилк Горно Лисиче Скопје Стадион Цементарница3 2,000
Кожуф Гевгелија Гевгелија Градски стадион Гевгелија4 1,400
Македонија Ѓорче Петров 1932 Скопје Стадион Ѓорче Петров5 3,000
Младост Царев Двор Градски стадион Ресен6 1,500
Напредок Кичево Градски стадион Кичево 5,000
Скопје Скопје Стадион Железарница7 3,000
Шкупи 1927 Скопје Стадион Чаир 6,000

1 Управата на третолигашкиот клуб Влазрими, со договор го презела Врапчиште. Со тоа тие го преселиле клубот во Кичево и сезоната ја почнал под името Врапчиште. По крајот на првата половина од сезоната, клубот го сменил името во Влазрими 77.

2 Дрита два натпревари одиграла како домашна екипа на стадионот на Агенцијата за Млади и Спорт во Тетово.[2][3]

3 Горно Лисиче пет натпревари одиграл како домашна екипа на Стадионот Борис Трајковски во Скопје.[2][4][5][6][7]

4 Кожуф Гевгелија три натпревари одиграла како домашна екипа на Стадионот Миравци во Миравци.[2][8][9]

5 Македонија Ѓорче Петров еден натпревар одиграла како домашна екипа на стадионот на Агенцијата за Млади и Спорт во Ѓорче Петров, Скопје.[10]

6 Младост Царев Двор првиот домашен натпревар го одиграл на СРЦ Билјанини Извори во Охрид бидејќи стадионот во Ресен се проширувал за да ги пополни стандардите за Втора лига. Исто така, клубот одиграл три натпревари на Стадионот Тумбе Кафе како домаќин како и уште еднаш на СРЦ Билјанини Извори.[4][10][11][12][13]

7 Скопје еден натпревар одиграл како домашна екипа на Стадионот Ѓорче Петров.[14]

Табела

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Шкупи 1927 (C, P) 27 16 5 6 44 19 +25 53 Пласман во Првата фудбалска лига на Македонија
2 Младост (P) 27 14 5 8 40 27 +13 47
3 Гостивар 27 12 8 7 31 27 +4 44 Пласман во баражот за унапредување
4 Македонија Ѓорче Петров 1932 27 11 8 8 29 18 +11 41
5 Скопје 27 10 9 8 27 19 +8 39
6 Влазрими 77 27 10 9 8 31 24 +7 39
7 Кожуф Гевгелија 27 9 11 7 28 20 +8 38
8 Еуромилк Горно Лисиче (O) 27 10 5 12 29 38 −9 35 Пласман во баражот за опстанок
9 Дрита (R) 27 8 3 16 26 38 −12 27 Отпаѓање во Третата фудбалска лига на Македонија
10 Напредок (R) 27 2 3 22 23 78 −55 9
Source: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (O) Победник во бараж; (P) Унапреден; (R) Отпаднат


Резултати

уреди
Победа
Нерешено
Пораз

Коло 1–18

уреди
Дома-гости ВЛА ГОС ДРИ ЕГЛ КОЖ МАК МЛА НАП СКО ШКУ
Влазрими 77 1-1 0-2 4-0 1-0 0-1 1-2 3-1 0-0 2-2
Гостивар 0-0 2-1 2-1 0-1 1-0 1-0 6-3 1-0 1-2
Дрита 0-1 1-0 1-2 0-4 2-0 1-2 5-0 2-0 0-1
Еуромилк Горно Лисиче 1-0 1-2 1-0 1-1 0-2 2-1 2-3 2-1 1-3
Кожуф Гевгелија 1-1 2-1 0-0 1-1 0-0 1-2 1-1 2-0 1-0
Македонија Ѓорче Петров 1932 0-3 0-0 1-0 1-0 0-0 4-0 2-0 1-1 0-1
Младост 2-0 5-0 1-1 1-1 2-1 1-1 3-0 2-0 1-3
Напредок 0-1 1-1 3-1 1-4 0-1 3-9 2-5 0-1 1-1
Скопје 0-0 0-0 3-0 0-1 2-0 2-0 2-0 1-0 1-1
Шкупи 1927 2-0 1-2 3-1 4-2 2-0 1-0 1-0 2-0 2-0

Коло 19–27

уреди
Дома-гости ВЛА ГОС ДРИ ЕГЛ КОЖ МАК МЛА НАП СКО ШКУ
Влазрими 77 4-2 0-0 3-0 3-2
Гостивар 1-0 2-0 3-1 0-0 2-1
Дрита 1-0 0-3 1-1 1-0
Еуромилк Горно Лисиче 1-1 1-0 2-1 0-1
Кожуф Гевгелија 1-1 1-1 2-0 1-1 2-0
Македонија Ѓорче Петров 1932 0-0 1-0 2-0 0-0 0-0
Младост 1-1 2-0 2-0 2-0 1-0
Напредок 2-3 0-1 0-3 1-2
Скопје 1-0 1-0 1-0 4-0
Шкупи 1927 0-1 0-0 2-0 8-0 0-0

Бараж за унапредување

уреди

Прв натпревар

уреди
3 јуни 2015
16:00 СЕЛВ
Хоризонт Турново 1 – 1 Гостивар Градски стадион, Пробиштип
Ѓоргиев   22' Извештај Нуриши   56'

Втор натпревар

уреди
7 јуни 2015
16:00 СЕЛВ
Гостивар 0 – 2 Хоризонт Турново Градски стадион, Пробиштип
Извештај Иванов   15'
Ташев   35'

Вкупен резултат Хоризонт Турново - Гостивар 3:1

Бараж за опстанок

уреди

Првата рунда вклучила шест екипи (осмо пласираната од Втората лига и петте победници од Третата лига) кои биле подредени во три двојки, кои играле два натпревари на неутрален терен. Победниците напредувале во Втората лига за следната сезона.

Прв натпревар

уреди

Извори:[15][16][17]

3 јуни 2015
16:00 СЕЛВ
Зајази 1 – 4 Еуромилк Горно Лисиче Градски стадион, Штип
Исмаили   20' Јашароски   7',   38' (пен..),   85'
Јовановски   80'
3 јуни 2015
16:00 СЕЛВ
Љубанци 1974 4 – 1 Велешта Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Јанчевски   33',   48',   60'
Лазаревски   57'
Исаку   66' (пен..)
3 јуни 2015
16:00 СЕЛВ
Победа 4 – 1 Беласица Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Мегленски   32' (пен..)
Здравевски   85',   90+2'
Аломеровиќ   90+3'
Петков   62' (пен..)

Втор натпревар

уреди

Извори:[18][19][20]

7 јуни 2015
16:00 СЕЛВ
Еуромилк Горно Лисиче 3 – 0
Службена
Зајази Градски стадион, Штип

Вкупен резултат Еуромилк Горно Лисиче - Зајази 7:1

7 јуни 2015
16:00 СЕЛВ
Велешта 0 – 3 Љубанци 1974 Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Аргировски   13'77'
Јанчевски   70'

Вкупен резултат Љубанци 1974 - Велешта 7:1

7 јуни 2015
16:00 СЕЛВ
Беласица 1 – 1 Победа Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Донев   83' И.Мирчевски   46'

Вкупен резултат Победа - Беласица 5:2

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
 1. „Илчо Ѓорѓиоски во јуни добива четиригодишен мандат во Фудбалската федерација на Македонија“. Ekipa.mk. 29 May 2013. Архивирано од изворникот на 2014-11-27. Посетено на 13 April 2014.
 2. 2,0 2,1 2,2 [1]
 3. [2]
 4. 4,0 4,1 [3]
 5. [4]
 6. [5]
 7. [6]
 8. [7]
 9. [8]
 10. 10,0 10,1 [9]
 11. [10]
 12. [11]
 13. [12]
 14. [13]
 15. Баражи за Втора лига: Победа, Еуромилк и Љубанци пред промоција[мртва врска] ekipa.mk 3 јуни 2015
 16. Љубанци и Еуромилк убедливи – со една нога во Втората лига sportmedia.mk 3 јуни 2015
 17. Победа ја декласираше Беласица за 10 минути: Прилепчани со убедлив триумф на чекор до Втора лига sportmedia.mk 3 јуни 2015
 18. Зајази не допатува во Штип, Еуромилк и официјално останува второлигаш Архивирано на 10 јуни 2015 г. ekipa.mk 7 јуни 2015
 19. Победа и Љубанци го заверија второлигашкиот статус Архивирано на 8 јуни 2015 г. ekipa.mk 7 јуни 2015
 20. Љубанци со победа, а Победа со реми ја заверија Втората лига, Зајас без игра се предаде со Еуромилк sportmedia.mk 7 јуни 2015

Надворешни врски

уреди