Сашко Пандев

македонски фудбалер

Сашко Пандев (роден на 1 мај 1987 г.) —поранешен македонски фудбалер и поранешен младински репрезентативец.

Сашко Пандев
Лични податоци
Полно име Сашко Пандев
Роден на 1 мај 1987(1987-05-01)(37 г.)
Роден во Струмица, Македонија
Држава Македонија Македонија
Висина 1.88 м
Позиција Напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Академија Пандев Академија Пандев
Број 19
Младинска кариера
Беласица Беласица
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2005 Беласица Беласица 10 (3)
2005–2010 Динамо Загреб Динамо Загреб 10 (1)
2007Интер Запрешич Интер Запрешич 14 (0)
2008Меѓимурје Меѓимурје 4 (0)
2009Работнички Работнички 5 (1)
2009–2010Турново Турново 29 (5)
2010–2011 Муган Муган 16 (0)
2011 Турново Турново 15 (0)
2012–2013 Ренова Ренова 32 (5)
2013–2016 Турново Турново 81 (24)
2017–2023 Академија Пандев Академија Пандев 105 (7)
Репрезентација
2004–2009 Македонија Македонија под 21 г. 11 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 3 октомври 2021

Клупска кариера

уреди

Роден во Струмица, Пандев својата професионална кариера ја започнал во Беласица, од каде во септември 2005 година се преселил во Динамо Загреб. Својот прв настап за хрватскиот гигант тој го имал на 14 октомври 2006 година, кога влегол како доцна замена од клупата за резервни играчи во победата на Динамо Загреб над Вартекс од 4–1. На 9 декември 2006 година тој го постигнал својот прв гол во дресот на „сините“ во победата од 3–2 над Меѓимурје во натпревар од првата лига на Хрватска. Една недела претходно, во победата на Динамо Загреб над градскиот ривал Загреб, Пандев бил асистент на двата гола на својот клуб во победата од 2–1.

Приватен живот

уреди

Сашко е помлад брат на Горан Пандев. Во 2015 година, Сашко се оженил со Ивана Тодорова, ќерката на Орце Тодоров, сопственик на ФК Турново.[1]

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди