Александар Штерјов

Александар Штерјов (роден 15 мај 1986 во Скопје) — македонски кошаркар и бивш репрезентативец. Тој игра на центарската позиција во Кожув.

Александар Штерјов
Штерјов како играч на Куманово 2009 во 2017 година
Штерјов како играч на Куманово 2009 во 2017 година
Прекар(и)Кромитче
ПозицијаЦентар
Висина2,08 м
Тежина99 кг
ЛигаПрва македонска кошаркарска лига
КлубКожув
Број15
Роден15 мај 1986(1986-05-15)(38 г.)
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
НационалностМакедонец
Проф. кариера2005–
Клубови
2005Ангели Леов
2006–2007МЗТ Аеродром
2007-2009Торус
2009Плејмејкер Кубус
2010–2011Вардар
2012МЗТ Аеродром
2012-2014Кожув
2014-2015Куманово 2009
2015-2017Кожув
2017-2018Куманово
2018-2019Кожув
2019АВ Охрид
2019-Гостивар
Репрезентација
Инфо од: 17.10.2019.

Клупска кариера

уреди

За сезоната 2006/07, Александар настапувал во МЗТ Аеродром.[1] Во сезоната 2007/08, Штерјов ја минал во редовите на второлигашот Торус.[2] Таа сезона, Штерјов со Торус станал второлигашки првак и бил унапреден во Првата лига. И во следната сезона, Штерјов продолжил да настапува во Торус.[3] Сезоната 2009/10, Штерјов ја започнал во новиот прволигаш Плејмејкер Кубус.[4] Но за време на полусезоната, Штерјов се преселил во Вардар, екипа која подоцна отпаднала од елитата.[5] Следната сезона ја минал Втората лига со Вардар, каде станувајќи првак, се вратил во Првата лига. Сезоната 2011/12, Штерјов ја започнал во Вардар, но на полусезоната се преселил во МЗТ Аеродром.[6] Токму со МЗТ, Штерјов станал првак во Купот 2012 и Првенството. За сезоната 2012/13, Штерјов заиграл за Кожув.[7][8] Таа сезона, тој заедно со Кожув, станал вицепрвак во Лигата. Следната сезона, Александар ја продолжил соработката со Кожув.[9] Во август 2014 година, Александар станал играч на Куманово 2009.[10][11][12] Таа сезона, Штерјов повторно станал вицепрвак во Првенството. За сезоната 2015/16, Штерјов повторно потпишал за Кожув.[13][14] Следната сезона, Штерјов продолжил во гевгелискиот клуб.[15] Во сезоната 2017/18, Александар повторно заиграл за Куманово.[16] За сезоната 2018/19, Штерјов се преселил во редовите на Кожув по третпат.[17][18] Штерјов ја променил средината и потпишал за АВ Охрид за сезоната 2019/20.[19][20] Но пред самиот почеток на сезоната, откако АВ Охрид најавил распаѓање на клубот, Штерјов се преселил во Гостивар.[21][22] За сезоната 2020/21, во средината на јуни 2020 година, тој потпишал едногодишен договор со кој ја продолжил соработката со Гостивар.[23][24]

 
(Куманово - Блокотехна) 02.05 (1)
 
(Куманово - Блокотехна) 02.05
 
(Куманово - Блокотехна) 02.05.2018
 
(Куманово - Гостивар) 2017г.
 
(Куманово - Ибар Рожаје) 2017г.
 
(Куманово - МЗТ) 10.11.2017

Успеси

уреди

  Торус

уреди

  Вардар

уреди

  МЗТ Аеродром

уреди

Наводи

уреди
 1. „KK MZT Aerodrom 2006-2007“. eurobasket.com. Посетено на 29 јули 2018.
 2. „KK Torus Skopje 2007-2008“. eurobasket.com. Посетено на 29 јули 2018.
 3. „KK Torus Skopje 2008-2009“. eurobasket.com. Посетено на 29 јули 2018.
 4. „Плејмејкер - Пелистер“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 17 октомври 2009. Архивирано од изворникот (PDF) на 2009-11-22. Посетено на 29 јули 2018.
 5. „Вардар 2000 - МЗТ Аеродром“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 9 јануари 2010. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-04. Посетено на 29 јули 2018.
 6. „Штерјов во МЗТ, Павловиќ му остана верен на Работнички“. mkd.mk. 3 февруари 2012. Архивирано од изворникот на 2020-12-01. Посетено на 29 јули 2018.
 7. „Србиноски нов тренер на КК Кожуф“. 24.mk. 19 септември 2012. Посетено на 22 јули 2018.
 8. „Србиновски ќе го преземе Кожув“. sportskoradio903.com.mk. 19 септември 2012. Архивирано од изворникот на 2020-11-27. Посетено на 22 јули 2018.
 9. „KK Kozuv Gevgelija 2014-2013“. eurobasket.com. Посетено на 29 јули 2018.
 10. „Александар Штерјов го засили Куманово“. ekipa.mk. 16 август 2014. Архивирано од изворникот на 2020-12-01. Посетено на 22 јули 2018.
 11. „Продолжува шопингот на кумановци: Високиот Штерјов ќе го чува кошот на Куманово!“. sportmedia.mk. 16 август 2014. Посетено на 22 јули 2018.
 12. „Штерјов пристигнува во Куманово, Мандиќ останува, Костовски и Инграм пред кам-бек?!“. kumanovonews.mk. 18 август 2014. Посетено на 22 јули 2018.
 13. „Кожув се засили со Томчо Соколов и со Александар Штерјов“. ekipa.mk. 11 август 2015. Посетено на 22 јули 2018.[мртва врска]
 14. „Гевгеличани се засилуваат: Србинот Нешовиќ се пишмани и наместо за Приштина потпиша за Кожув!“. sportmedia.mk. 12 август 2015. Посетено на 22 јули 2018.
 15. „Штерјов во центарската линија на Кожув“. sportmedia.mk. 13 септември 2016. Посетено на 22 јули 2018.
 16. „Кумановци активни: Старо-нов тренер, старо-нов играч и нови договори“. ekipa.mk. 6 јули 2017. Посетено на 22 јули 2018.
 17. „Има договор, има потпис со Штерјов и Караколев“. sportmedia.mk. 20 јули 2018. Посетено на 21 јули 2018.
 18. „Штерјов и Караколев потпишаа за Кожув“. ekipa.mk. 20 јули 2018. Посетено на 21 јули 2018.
 19. „Штерјов е најново засилување на Охрид“. ekipa.mk преку web.archive.org. 25 јули 2019. Архивирано од изворникот на 2019-07-26. Посетено на 26 јули 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 20. „Охрид договори шесто засилување, Штерјов потпиша со „галебите". gol.mk преку web.archive.org. 25 јули 2019. Архивирано од изворникот на 2019-07-26. Посетено на 26 јули 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 21. „Гостивар, сепак, ќари од распаднатиот АВ Охрид“. basketball.mk преку web.archive.org. 9 октомври 2019. Посетено на 11 октомври 2019.
 22. „Гостивар донесе искуство на позицијата крилен центар“. gol.mk преку web.archive.org. 9 октомври 2019. Архивирано од изворникот на 2019-10-10. Посетено на 11 октомври 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 23. „Гостивар го завери и Александар Штерјов“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 18 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-18. Посетено на 18 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 24. „Гостивар прави супер-тим: Потпиша Јанески, останува и Штерјов“. ekipa.mk преку web.archive.org. 18 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-18. Посетено на 18 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски

уреди