БИБЛ сезоната 2013/14 позната и како ЕВРОХОЛД Балканска Лига 2013/14 поради спонзорски причини било 6. издание на Балканската Кошаркарска Лига. Девет екипи од Македонија, Бугарија, Црна Гора, Косово, Романија и Израел се натпреварувале. Во оваа сезона шампион бил Левски Софија.

ЕВРОХОЛД Балканска Лига 2013/14
Лига БИБЛ
Спорт кошарка
Временски период 15 октомври 2013 - 26 март 2014 (Групна фаза)
1 април - 9 април 2014 (Втора фаза)
25 - 17 април 2014 (Завршен турнир)
Број на екипи 9
2013/14
Сезонски прваци Бугарија Левски Софија
  вицепрваци Израел Хапоел Гилбоа Галил
Сезони на Балканска Лига

← 2012/13

2014/15 →

Екипи уреди

Држава Бр.на екипи Екипи
  Бугарија 2 Балкан Ботевград Левски Софија
  Косово 2 Пеја Сигал Приштина
  Македонија 2 Куманово Кожув
  Црна Гора 1 Теодо
  Израел 1 Хапоел Гилбоа Галил
  Романија 1 У Крајова

Формат уреди

Групна фаза уреди

Во групната фаза деветте екипи играле против секој, дома и на гости, осумнаесет кола, шеснаесет натпревари по екипа. Најдобрите две екипи обезбедуваат директен пласман на Завршниот турнир. Екипите кои завршиле од третото до шестото место напредуваат во втората фаза.

Натпреварите се играле од 15 октомври 2013г. до 26 март 2014г.

Втора фаза уреди

Најдобрите четири екипи кои завршиле од третото до шестото место во групната фаза, играле два натпревари на дома и гости и така се одлучиле останатите два учесници на Завршниот турнир.

Завршен турнир уреди

Најдобрите четири екипи играле полуфинален натпревар и победниците напредувале во финалето. Поразените во полуфиналето играле натпревар за трето место.

Групна фаза уреди

Табела уреди

     Пласман на Завршниот турнир
     Пласман во Второто коло
Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Бод
1.   Хапоел Гилбоа Галил 16 12 4 1283 1164 +119 28
2.   Сигал Приштина 16 11 5 1248 1193 +55 27
3.   Левски Софија 16 10 6 1300 1279 +21 26
4.   Балкан Ботевград 16 9 7 1314 1268 +46 25
5.   Теодо 16 7 9 1246 1275 −29 23
6.   Куманово 2009 16 6 10 1276 1342 −66 22
7.   Пеја 16 6 10 1132 1160 −28 22
8.   У Крајова 16 6 10 1212 1279 −67 22
9.   Кожув 16 5 11 1196 1247 −51 21

Резултати уреди

БАЛ КОЖ КУМ ЛЕВ ПЕЈ СИГ TEO УКР ХАП
  Балкан Ботевград 84–77 96-69 68–64 96–76 85–77 82–67 89–62 71–77
  Кожув 79–88 104–86 68–73 84–79 83–85 74–75 84–78 65–72
  Куманово 2009 87–73 74–58 85–92 93–85 78–89 92–108 73–60 99–92
  Левски Софија 98–94 71–84 88–82 69–81 91–87 91–85 84–73 100–95
  Пеја 79-67 68–62 81-75 78–86 65–80 70–66 80–65 66–76
  Сигал Приштина 89–71 68–58 75–60 77–68 72–70 74–71 72–83 81–78
  Теодо 76–71 74–80 67–72 76-72 82–79 76-70 91–70 75–96
  У Крајова 91–96 72-61 80-76 73–71 85–75 85–86 87–76 70–80
  Хапоел Гилбоа Галил 97–83 100–75 94–72 73–82 2–0[A] 71–66 95–81 85–78
Забелешка
  1. ^ Натпреварот помеѓу Хапоел Гилбоа Галил и Пеја бил откажан бидејќи гостинската екипа од Косово не успеала да обезбеди визи за патување поради штрајковите на израелското Министерство за Надворешни Работи. Поради недостаток на слободни датуми на календарот, натпреварот не се одложил, па затоа Лигата одлучила да му додели победа на Хапоел и пораз на Пеја.[1]

Второ коло уреди

Победникот од второто коло се одлучувал преку вкупниот резултат од двата натпревари. Првите натпревари се одиграле на 1 и 2 април, додека вторите натпревари на 8 и 9 април 2014 година.

Екипа #1 Вкупен резултат Екипа #2 Прв натпревар Втор натпревар
Куманово 2009   160–169   Левски Софија 74−74 86−95
Теодо   129–141   Балкан Ботевград 71−75 58−66

Завршен турнир уреди

Костур уреди

  Полуфинале
25 април
Финале
27 април
             
Палати и Ринисе де Спортеве − Приштина
   Левски Софија 94  
   Балкан Ботевград 85  
 
Палати и Ринисе де Спортеве − Приштина
       Левски Софија 75
     Хапоел Гилбоа Галил 69
Трето место
27 април
Палати и Ринисе де Спортеве − Приштина Палати и Ринисе де Спортеве − Приштина
   Хапоел Гилбоа Галил 86    Балкан Ботевград   79
   Сигал Приштина 74      Сигал Приштина   73

Полуфинале уреди

25 април 2014
17:30
Извештај Левски Софија   94 – 85   Балкан Ботевград Пдж  Палати и Ринисе де Спортеве, Приштина
Судии: Игор Драгојевиќ, Огњен Јокиќ, Георгиос Танацис
Четвртини: 18−23, 16−22, 19−23, 25−10, Пдж: 16−7
Пое: Б. Хит 23
Ско: повеќемина-2 9
Дод: Б. Хит 8
Пое: И. Лилов 21
Ско: Н. Далман 8
Дод: И. Лилов 7
25 април 2014
20:15
Извештај Хапоел Гилбоа Галил   86 – 74   Сигал Приштина    Палати и Ринисе де Спортеве, Приштина
Судии: Радомир Војиновиќ, Јоанис Фуфис, Венцислав Великов
Четвртини: 19−21, 18−20, 22−23, 27−10
Пое: К. Бојнтон 20
Ско: А. Симон 7
Дод: Џ. Робинсон 6
Пое: повеќемина-2 16
Ско: Б. Мазреку 11
Дод: Д. Бериша 9

Трето место уреди

27 април 2014
14:00
Извештај Сигал Приштина   73 – 79   Балкан Ботевград    Палати и Ринисе де Спортеве, Приштина
Судии: Игор Драгојевиќ, Огњен Јокиќ, Александар Милојевиќ
Четвртини: 17−21, 17−12, 15−15, 24−31
Пое: Б. Мазреку 25
Ско: А. Шелаковс 7
Дод: Д. Бериша 6
Пое: П. Маринов 18
Ско: Н. Далман 11
Дод: М. Маринов 4

Финале уреди

27 април 2014
16:30
Извештај Хапоел Гилбоа Галил   69 – 75   Левски Софија    Палати и Ринисе де Спортеве, Приштина
Судии: Радомир Војиновиќ, Јоанис Фуфис, Георгиос Танацис
Четвртини: 19−19, 13−21, 22−16, 15−19
Пое: Р. Џексон 17
Ско: Р. Џексон 8
Дод: повеќемина-2 4
Пое: Л. Чалмерс 17
Ско: Л. Чалмерс 11
Дод: Џ. Џонс 5


Балканска Лига 2013/14 Прваци

 
Левски Софија
2. титула

Наводи уреди

  1. „The game between BC Galil Gilboa and KB Peja is cancelled“. Balkan International Basketball League. 18 March 2014.

Надворешни врски уреди