Суперкуп на Македонија во кошарка 2011

кошаркарско натпреварување

Суперкупот на Македонија 2011 било 6. издание на Суперкупот на Македонија во кошарка. Натпреварот се одиграл во спортската сала Јасмин во Кавадарци во организација на Кошаркарската федерација на Македонија.[1] Во ова издание првак бил Работнички.[2][3][4]

Суперкуп на Македонија 2011
Детали за турнирот
Датум(и)9 октомври
ГрадКавадарци
СалаЈасмин
Број на екипи2
2007
2015

Место на одржување уреди

Кавадарци
Спортска сала Јасмин
Капацитет: 2,500
 

Учесници уреди

Екипа Обезбеден пласман преку
Фени Индустри Првак во Првата лига мажи 2010/11
Работнички Првак во Купот на Македонија 2011

Натпревар уреди

9 октомври 2011
17:00
[1][2] Фени Индустри 83, Работнички 89    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Четвртини: 17-23, 18-22, 23-17, 25-27
Пое: С. Оцокољиќ 20
Ско: К. Николовски 9
Пое: Д. Мираковски 35
Ско: Б. Кол 6
Суперкуп на Македонија
2011 Победник
 
Работнички 2. титула

Признанија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Кавадарчани се крстат во Николовски“. vecer.mk. 8 октомври 2011. Посетено на 3 октомври 2015.[мртва врска]
  2. „Супер купот за Работнички, шоу на Мираковски“. ohridnews.com. 9 октомври 2011. Посетено на 3 октомври 2015.
  3. „Работнички победник во Суперкупот на Македонија за 2011. година“. idividi.mk. 10 октомври 2011. Посетено на 3 октомври 2015.
  4. „Работнички го освои Суперкупот“. brkajrabota.mk. 10 октомври 2011. Посетено на 3 октомври 2015.

Надворешни врски уреди