Куп на Македонија во кошарка 2012

Купот на Македонија 2012 - 20. издание на Купот на Македонија во кошарка. Завршниот турнир се одиграл во спортскиот центар Борис Трајковски во Скопје во организација на КК Торус СЦБТ.[1][2] Во ова издание првак бил МЗТ Аеродром.

Куп на Македонија 2012
Детали за турнирот
Датум(и)22 - 25 март
ГрадСкопје
СалаБорис Трајковски
Број на екипи8
ПрвакМЗТ Аеродром (5. титула)
ВицепрвакФени Индустри (5. финале)
ПолуфиналистиТорус
Лирија
Одиграни натпревари7
Најкорисен играчМакедонија Тодор Гечевски (МЗТ Аеродром)
2011
2013

Место на одржување

уреди
Скопје
Спортски центар Борис Трајковски
Капацитет: 8,000
 

Квалификации

уреди

Пласман

уреди

Пласман на екипите од Првата лига по осум одиграни натпревари.

Место Екипа Забелешка
1. Фени Индустри
8. Торус СЦБТ
3 МЗТ Аеродром
4. Куманово 2009
5. Лирија
6. Вардар Пласман во квалификации
7. АБА Струмица Пласман во квалификации
8. Работнички
9. Кожув Пласман во квалификации
Пријавена екипа од Втората лига
10. Водно Санс Апаве Пласман во квалификации

(6) Вардар против (10) Водно Санс Апаве

уреди
18 јануари
2012
Извештај Водно Санс Апаве 75, Вардар 84    Скопје
Четвртини: 18–14, 21–26, 12–20, 24–24
Пое: М. Трифуновски 24
Ско: Ј. Николовски 12
Дод: Н. Станков 3
Пое: В. Георгиевски 23
Ско: Ф. Кралевски 9
Дод: А. Тасевски 6
20 јануари
2012
Извештај Вардар 106, Водно Санс Апаве 59    СРЦ Кале, Скопје
Четвртини: 29–19, 33–18, 23-12, 21–10
Пое: В. Лефкоски 18
Ско: В. Лефкоски 9
Дод: В. Петровски 5
Пое: М. Трифуновски 11
Ско: Ф. Бакоч 10
Дод: М. Трифуновски 2
Вардар го освоил двомечот со 190:134

(7) АБА Струмица против (9) Кожув

уреди
18 јануари
2012
Извештај Кожув 133, АБА Струмица 68    Спортска сала 26 Април, Гевгелија
Четвртини: 38–20, 36–11, 30–18, 29–19
Пое: В. Бука 24
Ско: В. Бука 10
Дод: П. Цветков 7
Пое: А. Косев 25
Ско: Г. Соколов 5
Дод: И. Партенов 3
21 јануари
2012
Извештај АБА Струмица 42, Кожув 119    Спортска сала Парк, Струмица
Четвртини: 11–28, 18–41, 8–23, 5–27
Пое: А. Косев 13
Ско: повеќемина-3 3
Дод: повеќемина-6 1
Пое: В. Бука 16
Ско: В. Бука 13
Дод: повеќемина-3 5
Кожув го освоил двомечот со 252:110

Завршен турнир

уреди

Ждрепка

уреди

Излекувањето на паровите се извршило на 27 февруари 2012. Ждребувањето било полудиригирано со екипи носители и екипи неносители.[3][4]

Носители Неносители
Фени Индустри Лирија
Торус СЦБТ Вардар
МЗТ Аеродром Работнички
Куманово 2009 Кожув

Костур

уреди
Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
       
 Торус СЦБТ  80
 Работнички  74  
 Торус СЦБТ  66
     МЗТ Аеродром  73  
 Вардар  79
 МЗТ Аеродром  91  
 МЗТ Аеродром  84
   
   Фени Индустри  66
 Кожув  63
 Фени Индустри  95  
 Фени Индустри  79
     Лирија  61  
 Лирија  85
 Куманово 2009  85  
 

Четвртфинале

уреди
22 март
2012
Извештај Торус СЦБТ 80, Работнички 74    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје Канал 5+
Четвртини: 22–18, 12–16, 19–11, 27–29
Пое: И. Димчевски 20
Ско: Џ. Рејнолдс 10
Дод: Д. Караџовски 4
Пое: Е. Хаџибулиќ 26
Ско: Е. Богоев, М. Павловиќ 8
Дод: В. Зујовиќ 6
22 март
2012
Извештај Вардар 79, МЗТ Аеродром 91    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Четвртини: 15–31, 19–23, 28-25, 17–12
Пое: В. Георгиевски 24
Ско: А. Стефановски 9
Дод: А. Тасевски 3
Пое: К. Дејвис 32
Ско: Ѓ. Чековски 7
Дод: О. Стојановски 5
23 март
2012
Извештај Кожув 63, Фени Индустри 95    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Четвртини: 10–21, 12–21, 24–29, 17–24
Пое: А. Димитровски 18
Ско: П. Цветков 8
Дод: П. Цветков 4
Пое: Д. Соколов 19
Ско: К. Николовски 7
Дод: Д. Радуловиќ 4
23 март
2012
Извештај Лирија 90, Куманово 2009 85    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Четвртини: 27–23, 17–22, 27–21, 19–19
Пое: повеќемина-3 21
Ско: Б. Радуновиќ 11
Дод: К. Морбан 8
Пое: У. Луковиќ 22
Ско: У. Луковиќ 16
Дод: повеќемина-3 2

Полуфинале

уреди
24 март
2012
Извештај Торус СЦБТ 66, МЗТ Аеродром 73    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Четвртини: 12–20, 18–12, 19–19, 17–22
Пое: Џ. Рејнолдс 19
Ско: Џ. Рејнолдс 7
Дод: П. Блажевски 4
Пое: Т. Гечевски, Ѓ. Чековски 18
Ско: Т. Гечевски 11
Дод: И. Мијајловиќ 5
24 март
2012
Извештај Фени Индустри 79, Лирија 61    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Четвртини: 28–14, 13–21, 20–15, 18–11
Пое: К. Николовски 21
Ско: К. Николовски 13
Дод: Д. Радуловиќ 4
Пое: Б. Радуновиќ 15
Ско: В.Филиповиќ 8
Дод: К. Морбан 6

Финале

уреди
25 март
2012
Извештај[5] МЗТ Аеродром 84, Фени Индустри 66    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Судии: Александар Милојевиќ
Канал 5+
Четвртини: 26–18, 20–16, 21–14, 17–18
Пое: Ѓ. Чековски 22
Ско: Т. Гечевски 15
Дод: Т. Гечевски 8
Пое: Џ. Фрај 18
Ско: Џ. Фрај, К. Николовски 7
Дод: И. Лилов 5
Победник во
Купот на Македонија 2012
 
МЗТ Аеродром 5. титула

Признанија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Нека биде кошаркарски спектакл“. ohridnews.com. 19 март 2012.
  2. „Торус: Ќе ги победиме Работнички и МЗТ, па во финале со Фени“. mkd.mk. 27 февруари 2012. Архивирано од изворникот на 2014-04-08. Посетено на 16 февруари 2019.
  3. „Работнички против Торус во четвртфиналето од Купот на Македонија“. ekipa.mk. 27 февруари 2012. Посетено на 16 февруари 2019.[мртва врска]
  4. „Торус – Работнички и Куманово – Лирија дербија во Купот“. mkd.mk. 27 февруари 2012. Архивирано од изворникот на 2012-05-10. Посетено на 16 февруари 2019.
  5. 5,0 5,1 Канал 5+ (9 април 2020). „MZT - FENI FINALE KUP NA RM 2012 godina“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 12 април 2020.

Надворешни врски

уреди