БИБЛ сезоната 2011/12 позната и како ЕВРОХОЛД Балканска Лига 2011/12 поради спонзорски причини било 4. издание на Балканската Кошаркарска Лига. Дванаесет екипи од Македонија, Бугарија, Романија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Израел се натпреварувале. Во оваа сезона шампион бил Хапоел Гилбоа Галил.

ЕВРОХОЛД Балканска Лига 2011/12
Лига БИБЛ
Спорт кошарка
Временски период 11 октомври 2011 - 7 март 2012 (Групна фаза)
21 март - 5 април 2012 (Четвртфинале)
21 - 23 април 2012 (Завршен турнир)
Број на екипи 12
2011/12
Лигашки прваци Израел Хапоел Гилбоа Галил
  вицепрваци Бугарија Левски Софија
Сезони на Балканска Лига

← 2010/11

2012/13 →

Екипи уреди

Држава Бр.на екипи Екипи
  Бугарија 2 Левски Софија Рилски Спортист
  Израел 2 Хапоел Тел Авив Хапоел Гилбоа Галил
  Македонија 2 Фени Индустри Торус
  Црна Гора 2 Морнар Улцињ
  Србија 2 ОКК Београд Напредак Крушевац
  Босна и Херцеговина 1 Зрињски Мостар
  Романија 1 Елба Тимишоара

Формат уреди

Регуларна сезона уреди

Во регуларната сезона екипите биле поделени на две групи, секоја содржејќи шест екипи. Секоја екипа играла против екипите во групата на дома и на гости. Освојувачите на групите обезбедиле директен пласман на завршниот турнир. Екипите од второто до третото место од секоја група напредувале во четвртфиналето. Натпреварите се играле од 11 октомври 2011г. до 7 март 2012г.

Чевртфинале уреди

Екипите кои завршиле на второто место играле против третопласираните од другата група до две победи и имале домашна предност.

Завршен турнир уреди

Победниците од четвртфиналето и освојувачите на групите играле полуфинален натпревар и победниците напредувале во финалето.

Регуларна сезона уреди

Група A уреди

Пласман на Завршниот турнир
Пласман во четвртфинале
Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Бод
1.   Хапоел Гилбоа Галил 10 9 1 819 696 +123 19
2.   Морнар 10 6 4 792 800 −8 16
3.   Рилски Спортист 10 6 4 783 779 +4 16
4.   Елба Тимишоара 10 5 5 786 754 +32 15
5.   ОКК Београд 10 2 8 743 802 −59 12
6.   Торус 10 2 8 726 818 −92 12

Група Б уреди

Пласман на Завршниот турнир
Пласман во четвртфинале
Екипа Нат Поб Пор Д.К. П.К. Раз Бод
1.   Левски Софија 10 10 0 722 635 +87 20
2.   Хапоел Тел Авив 10 8 2 751 696 +55 18
3.   Фени Индустри 10 5 5 698 680 +18 15
4.   Напредак Крушевац 10 5 5 674 669 +5 15
5.   Зрињски Мостар 10 1 9 600 677 −77 10
6.   Улцињ 10 1 9 477 565 −88 8

Чевртфинале уреди

Првите натпревари се одиграле на 20 и 28 март, вторите се одиграле на 27 март и 3 април додека третиот се одиграл на 29 март.

Екипа #1 Вкупен резултат Екипа #2 Прв натпревар Втор натпревар Трет натпревар
Рилски Спортист   1 − 2   Хапоел Тел Авив 83−78 63−84 60−78
Фени Индустри   2 − 0   Морнар 92−85 OT 83−82

Завршен турнир уреди

Полуфинале
21 април
Финале
23 април
Спортска сала Ган Нер - Ган Нер
   Левски Софија 86  
   Фени Индустри 76  
 
Спортска сала Ган Нер - Ган Нер
       Левски Софија 84
     Хапоел Гилбоа Галил 89
Спортска сала Ган Нер - Ган Нер
   Хапоел Гилбоа Галил 88
   Хапоел Тел Авив 72  
Балканска Лига 2012 Прваци
 
Хапоел Гилбоа Галил
1ва титула

Надворешни врски уреди