Пливање на Летните олимписки игри 2012 – 100м делфин во машка конкуренција

Пливачката трка на 100 метри делфин за мажи на Летните олмписки игри 2012 се одржа на 3 август во базенот од Олимпискиот центар за водени спортови во Лондон. Преелиминациите и полуфиналните трки беа одржани на 2 август.[1] Мајкл Фелпс го освоил својот рекорден 17-ти златен олимписки медал во неговата последна поединечна дисциплина на игрите.

100 метри делфин за мажи
на Летните олимписки игри 2012
Дати2 август 2012 (преелиминации и полуфинале)
3 август 2012 (финале)
Натпреварувачи43 од 35 нации
Победничко време51.21
Медалисти
Златен медал   САД
Сребрен медал   ЈАР
Сребрен медал   Русија
Пливање на
Летните олимписки игри 2012

Sample picture of the event (unofficial)
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Краул штафета
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Мешано штафета
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени
Почеток на машката трка на 100 метри пеперутка 6
Почеток на машката трка на 100 метри пеперутка 6

Рекорди уреди

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд беа:

Светски рекорд   Мајкл Фелпс (USA) 49.82 Рим, Италија 1 август 2009
Олимписки рекорд   Мајкл Фелпс (USA) 50.58 Пекинг, Кина 16 август 2008 [2]

Резултати уреди

Преелиминации уреди

[3]

Место Група Линија Име Националност Време Белешки
1 5 7 Чад ле Клос   ЈАР 51.42 Q
2 6 4 Мајкл Фелпс   САД 51.72 Q
3 4 3 Евгениј Коротишкин   Русија 51.84 Q
4 5 4 Конрад Черниак   Полска 51.85 Q
5 6 5 Милорад Чавиќ   Србија 51.90 Q
6 5 6 Стефен Деблер   Германија 51.92 Q
7 4 4 Тајлер МекГил   САД 51.95 Q
8 4 7 Жу Џиавеи   Кина 52.03 Q
9 6 6 Јори Верлинден   Холандија 52.07 Q
10 6 3 Крис Рајт   Австралија 52.11 Q
11 6 2 Николај Скворцов   Русија 52.12 Q
12 3 6 Бенс Пулаи   Унгарија 52.19 Q
13= 6 1 Франсоа Хирсбранд   Белгија 52.22 Q, НР
13= 3 7 Динко Јукич   Австрија 52.22 Q
15 5 5 Џејсон Данфорд   Кенија 52.23 Q
16= 4 5 Бенџамин Старк   Германија 52.36 Q
16= 6 8 Такеши Мацуда   Јапонија 52.36
18 5 1 Иван Ленџер   Србија 52.40
19 3 5 Петер Манкоч   Словенија 52.44
20 4 1 Ларс Фроландер   Шведска 52.47
21 5 3 Такуро Фуџи   Јапонија 52.49
22 4 8 Матео Риволта   Италија 52.50
23 5 2 Џејден Хадлер   Австралија 52.52
24 4 6 Мајкл Рок   Велика Британија 52.56
25 3 2 Рајан Пини   Папуа Нова Гвинеја 52.68
26 3 4 Чанг Гју-Чеол   Јужна Кореја 52.69
27 3 1 Џозеф Бартох   Канада 53.09
28 4 2 Каио Алмеида   Бразил 53.14
29 5 8 Алберт Субиратс Алтес   Венецуела 53.18
30 3 3 Клемон Лефер   Франција 53.22
31 3 8 Симао Моргадо   Португалија 53.23
32 6 7 Ентони Џејмс   Велика Британија 53.25
33 2 7 Доминик Мајхтри   Швајцарија 53.40
34 2 4 Павел Санкович   Белорусија 53.47
35 2 5 Џозеф Шулинг   Сингапур 53.61
36 2 3 Бенџамин Хокин   Парагвај 53.65
37 2 1 Даниел Бел   Нов Зеланд 53.76
38 2 8 Евегениј Лазука   Азербејџан 53.86
39 2 6 Витаутас Јанусаитис   Литванија 54.17
40 2 2 Стефанос Димитриадис   Грција 54.20
41 1 3 Софјан Ел Гиди   Либија 56.99
42 1 4 Моханад Ахмед Џеја Ал-Азави   Ирак 1.00.71
43 1 5 Калид Алибаба   Бахреин 1.04.05

Полуфинале уреди

Полуфинале 1 уреди

Место Линија Име Националност Време Белешки
1 4 Мајкл Фелпс   САД 50.86
2 3 Стефен Диблер   Германија 51.76
3 5 Конрад Черниак   Полска 51.78
4 2 Крис Рајт   Австралија 52.11
5 6 Жу Џиавеи   Кина 52.30
=6 7 Бенс Пулаи   Унгарија 52.40
=6 8 Бенџамин Старк   Германија 52.40
8 1 Франсоа Хирсбранд   Белгија 52.71

Полуфинале 2 уреди

Место Линија Име Националност Време Белешки
1 4 Чад ле клос   ЈАР 51.42
2 6 Тајлер МекГил   САД 51.61
3 3 Милорад Чавиќ   Србија 51.66
4 2 Јори Верлинден   Холандија 51.75
5 5 Евгениј Коротишкин   Русија 51.85
6 1 Динко Јукич   Австрија 51.99
7 7 Николај Сквортцов   Русија 52.03
8 8 Џејсон Данфорд   Кенија 52.16

Финале уреди

Место Линија Име Националност Време Белешки
  4 Мајкл Фелпс   САД 51.21
  5 Чад ле Клос   ЈАР 51.44
  8 Евгениј Коротишкин   Русија 51.44
4 6 Милорад Чавиќ   Србија 51.81
4 7 Стефен Диблер   Германија 51.81
6 2 Јори Верлинден   Холандија 51.82
7 3 Тајлер МекГил   САД 51.88
8 1 Конрад Черниак   Полска 52.05

Наводи уреди

  1. [1]
  2. „Swimming – 100m butterfly – Progression“. Official website of the Olympic Movement. Посетено на 2008-09-07.
  3. „Men's 100m Butterfly – Heats“. Архивирано од изворникот на 2012-12-10. Посетено на 27 јули 2012.