Рефет Абази (алб. Refet Abazi, Тетово, 17 јануари 1964) — македонски глумец и педагог.

Рефет Абази
Refet Abazi
Роден 17 јануари 1964
Тетово
Националност Македонски Албанец
Познат по улогата во:
Наше маало
Трст виа Скопје
Занимање глумец

Животопис уреди

Во 1989 година дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје, отсек драмски глумци. Уште како студент е ангажиран во многу тетарски, телевизиски и филмски проекти. Во својата глумечка кариера исполнил голем број значајни тетарски улоги за националните театри, како и за многу независни и меѓународни проекти. За своите глумечки остварувања е наградуван на многу фестивали во земјава и во странство. Од 1999 работи како професор по глумечка игра на ФДУ во Скопје.

Филмографија уреди

Година Филм Улога
1989 Еурека ТВ-серија Стариот
1990 Трст виа Скопје ТВ-серија
1990 Северна грешка ТВ-филм
2001 Одмазда ТВ-филм
2002 Наше маало ТВ-серија
2011 J.A.C.E ТВ-филм
2011 Простувањето на крвта ТВ-филм Марк
2013 Се врати назад ТВ-филм Мажот
2015 Медена ноќ ТВ-филм Блерим
2018 Година на мајмунот ТВ-филм Фатмир
2018 Сведокот ТВ-филм Пантич
2019 Дедо и внук ТВ-филм Кире
2019 Цирку летови ТВ-филм Професор
2021 Од соништата на морето ТВ-филм Басриу
2021 Беса ТВ-серија Иса
2022 Кома ТВ-филм
2023 Инфилтрираат ТВ-серија Хамза

Надворешни врски уреди