Копа Америка 2011 нокаут фаза

Копа Америка 2011 нокаут фазата е елиминацина фаза од Копа Америка, после групната фаза. Таа ќе започне на 16 јули 2011 со четвртфиналние натпревари, и ќе заврши со финалето од турнирот, кое ќе се одржи на Стадион Антонио Веспучио Либерти на 24 јули, во Буенос Аирес. За разлика од претходните турнири, 30 минути продолженија ќе се играат ако натпреварот е нерешен после регуларниот дел (претходното натпреварот директно ќе се решаваше на пенали)..[1] Во натпреварот за трето место се вклучени двата тима губитници од полуфиналињата.

Сите времиња се локални, Аргентинско време (UTC−03:00).

Квалификувани тимовиУреди

Група Победник Второпласиран Третопласиран
(најдобрите 2 се квалификуваат)
А   Колумбија   Аргентина
Б   Бразил   Венецуела   Парагвај
Ц   Чиле   Уругвај   Перу

Нокаут фазаУреди

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
јули 16 - Кордоба        
   Колумбија  0
јули 19 - Ла Плата
   Перу (прод.)  2  
   Перу  0
јули 16 - Санта Фе
     Уругвај  2  
   Аргентина  1 (4)
јули 24 - Буенос Аирес
   Уругвај (пен.)  1 (5)  
   Перу  4
јули 17 - Ла Плата
     Венецуела  1
   Бразил  0 (0)
јули 20 - Мендоза
   Парагвај (пен.)  0 (2)  
   Парагвај  0 (5) Трето место
јули 17 - Сан Хуан
     Венецуела  0 (3)  
   Чиле  1    Уругвај  
   Венецуела  2      Парагвај  
јули 23 - Ла Плата


ЧетвртфиналеУреди

Колумбија - ПеруУреди

јули 16, 2011
16:00
  Колумбија 0 - 2 (прод.)   Перу Стадион Марио Алберто Кемпес, Кордоба
Судија: Франциско Чакон (Мексико)
Извештај Лобатон   101'
Варгас   111'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Колумбија
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Перу
 
КОЛУМБИЈА:
ГО 12 Неко Мартинез
ДБ 18 Хуан Зунига
ЦБ 3 Марио Јепес (к)
ЦБ 14 Луис Маранто Переа
ЛБ 7 Пабло Армеро
ДС 13 Фреди Гуарин
ЦС 6 Карлос Санчез   98'   111'
ЛС 8 Абел Агуљар   105'
ДК 17 Дајро Морено
ЛК 20 Адријан Рамос   72'
ЦН 9 Радамел Фалкао
Замени:
НА 11 Хуго Родаљега   72'
НА 19 Теофилио Гутиерез   105'
НА 21 Џексон мартинез   111'
Менаџер:
Хернан Дарио Гомез
 
 
ПЕРУ:
ГО 1 Раул Фернандез
ДБ 13 Ренцо Реворедо
ЦБ 21 Кристијан Рамос
ЦБ 2 Алберто Родригес   65'
ЛБ 4 Валтер Вилчез
ДС 5 Адан Билбин
ЦС 10 Риналдо Крузадо   117'
ЛС 6 Хуан Мануел Варгас (к)
ДК 18 Вилијам Чироки   95'
ЛК 16 Луис Адвинкула   1'   46'
ЦН 9 Паоло Гереро
Замени:
СР 11 Карлос Лобатон   46'
ЛК 19 Јошимир Јотун   95'
ОД 7 Џосепмир Балон   117'
Менаџер:
Серхио Маркарјан

Играч на Натпреварот:
Хуан Мануел Варгас (Перу)

Помошници судии:
Леонел Леал (Костарика)
Франциско Мондриа (Чиле)
Четврт судија:
Валтер Куесада (Костарика)

Аргентина - УругвајУреди

јули 16, 2011
19:15
  Аргентина 1 - 1 (прод.)
(4 – 5 пен.)
  Уругвај Стадион Бригадиер Генерал Естанислао Лопез, Санта Фе
Судија: Карлос Амариља (Парагвај)
Игуаин   17' Извештај Перез   5'
  Пенали  
Меси  
Бурдисо  
Тевез  
Пасторе  
Игуаин  
4 – 5   Форлан
  Суарез
  Скоти
  Гаргано
  Касерес
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Аргентина
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Уругвај
 
АРГЕНТИНА:
ГО 23 Серхио Ромеро
ДБ 3 Пабло Забалета   9'
ЦБ 4 Николас Бурдисо   72'
ЦБ 6 Габриел Милито   70'
ЛБ 8 Хавиер Занети
ОС 20 Фернандо Гаго   93'   97'
ОС 14 Хавиер Маскерано (к)     50', 87'
ДК 10 Лионел Меси
ЛК 16 Серхио Агуеро   84'
НС 7 Анхел ди Марија   72'
ЦН 9 Гонзало Игуаин
Замени:
НА 18 Хавиер Пасторе   72'
НА 11 Карлос Тевез   119'   84'
СР 15 Лукас Биља   97'
Менаџер:
Серхио Батиста
 
 
УРУГВАЈ:
ГО 1 Фернандо Муслера
ДБ 16 Максимилијано Переира
ЦБ 2 Диего Лугано (к)
ЦБ 6 Маурисио Викторино   20'
ЛБ 22 Мартин Касерес   32'
ДС 20 Алваро Гонзалез   33'
ЦС 15 Диего Перез     2', 38'
ЦС 17 Егидио Аревало   110'
ЛС 11 Алваро Переира   110'
ЦН 10 Диего Форлан
ЦН 9 Луис Суарез
Замени:
ЦБ 19 Андрес Скоти   20'
ОД 8 Себастијан Егурен   110'
ОД 5 Валтер Гаргано   110'
Менаџер:
Оскар Табарез

Играч на Натпреварот:
Фернандо Муслера (Уругвај)

Помошници судии:
Николас Јегрос (Парагвај)
Луис Санчез (Венецуела)
Четврт судија:
Хуан Сото (Венецуела)

Бразил - ПарагвајУреди

јули 17, 2011
16:00
  Бразил 0 - 0 (прод.)
(0 – 2 пен.)
  Парагвај Стадион Сјудад де Ла Плата, Ла Плата
Судија: Серхио Пецота (Аргентина)
Извештај
  Пенали  
Елано  
Тиаго Силва  
Андре Сантос  
Фред  
0 – 2   Барето
  Естигарибија
  Риверос
 
 
 
 
 
Бразил
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Парагвај
 
БРАЗИЛ:
ГО 1 Жулио Цезар
ДБ 13 Маикон   60'
ЦБ 3 Лусио (к)
ЦБ 4 Тиаго Силва
ЛБ 6 Андре Сантос   57'
ЦС 5 Лукас Леива   103'
ЦС 8 Рамирес
НС 10 Гансо   100'
ДК 7 Робињо
ЛК 11 Нејмар   80'
ЦН 9 Александре Пато   112'
Замени:
НА 19 Фред   80'
СР 20 Лукас   100'
СР 16 Елано   112'
Менаџер:
Мано Менезес
 
 
ПАРАГВАЈ:
ГО 1 Хусто Виљар (к)
ДБ 2 Дарио Верон
ЦБ 5 Антолин Алкараз   103'
ЦБ 14 Пауло да Силва
ЛБ 17 Аурелино Торес   71'
ДК 13 Енрике Вера   22'   64'
ОС 15 Виктор Касерес
ЦС 16 Кристијан Риверос
ЛК 21 Марсело Естигарибија   111'
ЦН 18 Нелсон Хаедо Валдез
ЦН 19 Лукас Бариос   83'
Замени:
СР 8 Едгар Барето   65'   64'
ОД 4 Елвис Марекос   72'   71'
НА 23 Хернан Перез   83'
Менаџер:
Џерардо Мартино

Играч на Натпреварот:
Хусто Виљар (Парагвај)

Помошници судии:
Рикардо Касас (Аргентина)
Ефраин Кастро (Боливија)
Четврт судија:
Раул Ороско (Боливија)

Чиле - ВенецуелаУреди

јули 17, 2011
19:15
  Чиле 1 - 2   Венецуела Стадион дел Бисентенарио, Сан Хуан
Судија: Карлос Вера (Еквадор)
Суазо   69' Извештај Вискарондо   34'
Чичеро   80'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Чиле
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Венецуела
 
:ЧИЛЕ:
ГО 1 Клаудио Браво (к)
ДБ 18 Гонзало Јара   60'
ЦБ 3 Валдо Понсе
ЛБ 5 Пабло Контрерас   45+1'
ЦС 17 Гари Медел    40', 82'
ЦС 8 Артуро Видал   79'
ДК 4 Маурисио Исла   26'
ЛК 6 Карлос Кармона   46'
ВН 11 Луис Антонио Хименез   83'
ЦН 7 Алексис Санчез
ЦН 9 Умберто Суазо
Замени:
СР 10 Хорхе Валдивија   46'
НА 22 Естебан Паредес   60'
НА 19 Карлос Муњос   83'
Менаџер:
Клаудио Борги
 
 
ВЕНЕЦУЕЛА:
ГО 1 Рени Вега
ДБ 16 Роберто Росалес
ЦБ 20 Гренди Пероцо
ЦБ 4 Освалдо Вискарондо
ЛБ 6 Габриел Чичеро
ДС 11 Цезар Едуардо Гонзалез   36'   89'
ЦС 14 Франклин Луцена   80'
ЦС 8 Томас Ринкон   90+3'
ЛС 18 Хуан Аранго (к)
ЦН 9 Џанкарло Малдонадо   63'
ЦН 7 Николас Федор   59'
Замени:
НА 23 Хозе Саломон Рондон   59'
СР 13 Луис Мануел Сеијас   63'
СР 15 Алехандро Морено   89'
Менаџер:
Цезар Фаријас

Играч на Натпреварот: Освалдо Вискарондо (Венецуела)

Помошници судии:
Луис Алварадо (Еквадор)
Луис Абади(Перу)
Четврт судија:
Виктор Хуго Ривера (Перу)

ПолуфиналеУреди

Перу - УругвајУреди

јули 19, 2011
21:45
  Перу 0 - 2   Уругвај Стадион Сјудад де Ла Плата, Ла Плата
Судија: Раул Ороско (Боливија)
Извештај Суарез   52'57'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Перу
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Уругвај
 
ПЕРУ:
ГО 1 Раул Фернандез
ЛБ 17 Џанкарло Кармона
ЦБ 3 Сантјаго Акасиете
ЦБ 2 Алберто Родригес
ДБ 4 Валтер Вилчез
ЛС 16 Луис Адвинкула   60'
ЦС 19 Јошимир Јотун   21'   53'
ЦС 5 Адан Балбин   59'   90'
ЦС 10 Риналдо Крузадо
ДС 6 Хуан Мануел Варгас (к)   68'
ЦН 9 Паоло Гереро
Замени:
СР 18 Вилијам Чироки   53'
СР 11 Карлос Лобатон   74'   60'
СР 7 Џосепмир Балон   90'
Менаџер:
Серхио Маркарјан
 
 
УРУГВАЈ:
ГО 1 Фернандо Муслера
ДБ 16 Максимилијано Переира
ЦБ 2 Диего Лугано (к)   66'
ЦБ 4 Себастијан Коатес
ЛБ 22 Мартин Касерес
ДС 20 Алваро Гонзалез
ЦС 5 Валтер Гаргано   26'   70'
ЦС 17 Егидио Аревало
ЛС 11 Алваро Переира
ЦН 10 Диего Форлан
ЦН 9 Луис Суарез   12'   70'
Замени:
НА 23 Абел Ернандез   70'
СР 13 Себастијан Егурен   70'
Менаџер:
Оскар Табарез

Играч на Натпреварот:
Луис Суарез (Уругвај)

Помошници судии:
Ефраин Кастро (Боливија)
Марвин Торентера (Мексико)
Четврт судија:
Вилмар Ролдан (Колумбија)

Парагвај - ВенецуелаУреди

јули 20, 2011
21:45
  Парагвај 0 - 0 (прод.)
(5 – 3 пен.)
  Венецуела Стадион Малвинас Аргентинас, Мендоза
Судија: Франчиско Чакон (Мексико)
Извештај
  Пенали  
Ортигоза  
Бариос  
Риверос  
Мартинез  
Верон  
5 – 3   Малдонадо
  Реј
  Луцена
  Федор
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Парагвај
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Венецуела
 
ПАРАГВАЈ:
ГО 1 Хусто Виљар (к)
ДБ 6 Маркос Касерес
ЦБ 14 Пауло да Силва
ЦБ 2 Дарио Церон   107'
ЛБ 3 Иван Пирис
ДС 8 Едгар Барето   70'
ЦС 20 Нестор Ортигоза
ЦС 16 Кристијан Риверос
ЛС 11 Џонатан Сантана     78', 102'
ЦН 18 Нелсон Хаедо Валдез   73'
ЦН 19 Лукас Бариос
Замени:
НА 21 Марсело Естигарибија   70'
НА 9 Роке Санта Крус   73'  80'
НА 10 Освалдо Мартинез   80'
Менаџер:
Џерардо Мартино
 
 
ВЕНЕЦУЕЛА:
ГО 1 Рени Вега
ДБ 16 Роберто Росалес   55'
ЦБ 20 Гренди Пероцо   46'
ЦБ 4 Освладо Вискарондо
ЛБ 6 Габриел Чичеро
ДС 14 Франклин Луцена
ЦС 5 Џакомо ди Гиорги
ЦС 11 Цезар Гонзалез   84'
ЛС 18 Хуан Аранго (к)
ЦН 15 Алехандро Морено   72'
ЦН 23 Хозе Саломон Рондон
Замени:
ОД 3 Хозе Мануел Реј   46'
НА 7 Николас Федор   72'
НА 9 Џанкарло Малдонадо   84'
Менаџер:
Цезар Фаријас

Играч на Натпреварот:
Хуан Аранго (Венецуела)

Помошници судии:
Леонел Леал (Костарика)
Умберто Клавихо (Колумбија)
Четврт судија:
Валтер Куесада (Костарика)

Натпревар за трето местоУреди

јули 23, 2011
16:00
  Перу 4 - 1   Венецуела Стадион Сјудад де Ла Плата, Ла Плата
Судија: Вилмар Ролдан (Колумбија)
Чироки   41'
Гереро   63'89'90+2'
Извештај Аранго   77'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Перу
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Венецуела
 
ПЕРУ:
ГО 1 Раул Фернандез
ДБ 13 Ренцо Реворедо
ЦБ 15 Алдо Корзо
ЦБ 2 Алберто Родригес
ЛБ 21 Кристијан Рамос
ДС 5 Адан Балбин   66'
ЦС 19 Јошимир Јотун
ЛС 10 Риналдо Крузадо   37'   78'
ДК 11 Карлос Лобатон   60'
ЛК 18 Вилијам Чироки
ЦН 9 Паоло Гереро (к)
Замени:
СР 8 Михаел Гевара   60'
ЛК 16 Луис Адвинкула   78'
Менаџер:
Серхио Маркарјан
 
 
ВЕНЕЦУЕЛА:
ГО 1 Рени Вега
ДБ 16 Роберто Росалес
ЦБ 3 Хозе Мануел Реј   49'
ЦБ 4 Освалдо Вискарондо
ЛБ 6 Габриел Чичеро   84'
ДС 11 Цезар Гонзалез   67'
ОС 8 Томас Ринкон (к)   58'
НС 10 Јохандрај Ороско
ЛС 13 Луис Сеијас   46'
ЦН 7 Николас Федор   61'
ЦН 9 Џанкарло Малдонадо   86'
Замени:
СР 14 Франклин Луцена   46'
НА 23 Хозе Саломон Рондон   61'
ЛС 18 Хуан Аранго   67'
Менаџер:
Џезар Фариас

Играч на Натпреварот:
Паоло Гуереро (Перу)

Помошници судии:
Умберто Клавихо (Колумбија)
Луис Алварадо (Еквадор)
Четврт судија:
Карлос Вера (Еквадор)

ФиналеУреди

  Главна статија: „Копа Америка 2011 Финале.
јули 24, 2011
16:00
  Уругвај 3 - 0   Парагвај Стадион Антонио Веспучио Либерти, Буенос Аирес
Судија: Салвио Фагундес (Бразил)
Суарез   11'
Форлан   41'89'
Извештај
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Уругвај
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Парагвај
 
УРУГВАЈ:
ГО 1 Фернандо Муслера
ДБ 16 Максимилијано Переира   29'
ЦБ 2 Диего Лугано (к)
ЦБ 4 Себастијан Коатес   85'
ЛБ 22 Мартин Касерес   17'   88'
ДС 20 Алваро Гонзалез
ЦС 15 Диего Перез   24'   69'
ЦС 17 Егидио Аревало
ЛС 11 Алваро Переира   63'
ЦН 10 Диего Форлан
ЦН 9 Луис Суарез
Замени:
ЦН 21 Единсон Кавани   63'
ЦС 8 Себастијан Егурен   69'
ЦБ 3 Диего Годин   88'
Менаџер:
Оскар Табарез
 
 
ПАРАГВАЈ:
ГО 1 Хусто Виљар (к)
ДБ 3 Иван Пирис
ЦБ 2 Дарио Верон
ЦБ 14 Пауло да Силва
ЛБ 4 Елвис Марекос
ДС 13 Енрике Вера   57'   64'
ЦС 20 Нестор Ортигоза
ЦС 15 Виктор Касерес   26'   64'
ЛС 16 Кристијан Риверос
ЦН 7 Пабло Зебаљос   76'
ЦН 18 Нелсон Хаедо Валдез
Замени:
ЛС 21 Марсело Естигарибија   64'
ДС 23 Хернан Перез   64'
ЦН 19 Лукас Бариос   76'
Менаџер:
Џерардо Мартино

Играч на Натпреварот:
Луис Суарез (Уругвај)

Помошници судии:
Марсио Сантјаго (Бразил)
Франциско Мондрија (Чиле)
Четврт судија:
Енрике Осес (Чиле)

НаводиУреди

  1. „Објавени официјалните регулации за Копа Америка 2011“. CA2011.com. ноември 11, 2010.

Надворешни врскиУреди