Копа Америка 2011 Група А

Групата А од Копа Америка 2011 е една од трите групи од првата фаза на Копа Америка 2011. Во нејзе учествуваат Аргентина, Боливија, Колумбија, и Костарика. Победникот од оваа група ќе се соочи со најдобриот трето-пласиран тим од групната фаза, а второ-пласираниот ќе се соочи со второ-пласираниот од Групата Ц во четвртфиналето. Натпреварите во оваа група започнаа на 1 јули и завршија на 11 јули.

ТабелаУреди

Легенда за боите во групните табели
Тимови кои продолжуваат во четвртфиналето
Тим Оди. П Н По. ДГ ПГ ГР Пое.
  Колумбија 3 2 1 0 3 0 +3 7
  Аргентина 3 1 2 0 4 1 +3 5
  Костарика 3 1 0 2 2 4 -2 3
  Боливија 3 0 1 2 1 5 −4 1

Сите времиња се локални, Аргентинско Време (UTC−03:00).

Аргентина - БоливијаУреди

јули 1, 2011
21:45
Аргентина   1 – 1   Боливија Стадион Сјудад де Ла Плата, Ла Плата
Судија: Роберто Силвера (Уругвај)
Агуеро   75' Извештај Рохас   47'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Аргентина
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Боливија
 
АРГЕНТИНА:
ГО 23 Серхио Ромеро
ДБ 8 Хавиер Занети
ЦБ 4 Николас Бурдисо
ЦБ 6 Габриел Милито
ЛБ 17 Маркос Рохо
ДС 19 Евер Банега
ЦС 14 Хавиер Маскерано (к)
ЛС 5 Естебан Камбиасо   46'
ДК 21 Езекуел Лавеци   54'   70'
ЛК 11 Карлос Тевез   37'
ЦН 10 Лионел Меси
Замени:
ЛС 7 Анхел ди Марија   46'
ДК 16 Серхио Агуеро   70'
Менаџер:
Серхио Батиста
 
 
БОЛИВИЈА:
ГО 1 Карлос Ервин Аријас
ДБ 16 Роналд Ралдес (к)
ЦБ 5 Роналд Риверо   87'
ЦБ 4 Лоргио Алварез
ЛБ 3 Луси Гутиерес   38'
ДС 15 Џејми Роблес
ЦС 6 Валтер Влорес   34'
ЛС 21 Џасмани Кампос   80'
НС 10 Хозелито Вака   63'
ЦН 7 Едивалдо Рохас   89'
ЦН 9 Марсело Мартинс
Замени:
НС 19 Хозе Луиз Чавез   75'   63'
ЦН 17 Хуан Карлос Арче   80'
ЦН 22 Руди Кардозо   89'
Менаџер:
Густаво Квинтерос

Играч на Натпреварот:
Лионел Меси (Аргентина)

Помошници судии:
Мигел Нивас (Уругвај)
Луси Алварадо (Еквадор)
Четврт судија:
Карлос Вера (Еквадор)

Колумбија - КостарикаУреди

јули 2, 2011
15:30
Колумбија   1 – 0   Костарика Стадион 23 Август, Хухуј
Судија: Енрике Осес (Чиле)
А. Рамос   44' Извештај
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Колумбија
 
 
 
 
 
Костарика
 
КОЛУМБИЈА:
ГО 12 Неко Мартинез
ДБ 18 Хуан Зунига   54'
ЦБ 3 Марио Јепес (к)
ЦБ 14 Луис Арамнто Переа
ЛБ 7 Пабло Армеро
ДС 4 Густаво Боливар
ЦС 13 Фреди Гуарин   53'
ЛС 8 Абел Агуљар   33'
ДК 17 Дајро Морено   69'
ЛК 20 Адријан Рамос
ЦН 9 Радамел Фалкао   77'
Замени:
ЦН 11 Уго Родаљега   33'
СН 19 Теофилијо Гутиерез   69'
ЦН 16 Елкин Сото   77'
Менаџер:
Хернан Дарио Гомез
 
 
Костарика:
ГО 18 Леонел Мореира
ДБ 4 Хозе Салватиера
ЦБ 3 Џони Акоста
ЦБ 2 Франциско Калво   23'
ЦБ 19 Оскар Дуарте
ЛБ 20 Педро Леал
ЦС 8 Давид Гузман   19'   74'
ЦС 11 Диего Мадригал   15'   71'
ДК 10 Рандал Бренес (к)   27'
ЛК 6 Хеинер Мора
ЦН 12 Џоел Кемпбел   46'
Замени:
ЦН 21 Цезар Елизондо   46'
ЦН 17 Хосуе Мартинез   71'
ЦН 22 Хозе Мигел Куберо   74'
Менаџер:
Рикардо Ла Волпе

Играч на Натпреварот:
Адријан Рамос (Колумбија)

Помошници судии:
Франциско Мондриа (Чиле)
Николас Јегрос (Парагвај)
Четврт судија:
Антонио Ариас(Парагвај)

Аргентина - КолумбијаУреди

јули 6, 2011
21:45
Аргентина   0 – 0   Колумбија Стадион Бригадиер Генерал Естанислао Лопез, Санта Фе
Судија: Салвио Фагундес (Бразил)
Извештај
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Аргентина
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Колумбија
 
АРГЕНТИНА:
ГО 23 Серхио Ромеро
ДБ 3 Пабло Забалета
ЦБ 4 Николас Бурдисо
ЦБ 6 Габриел Милито
ЛБ 8 Хавиер Занети
ДС 19 Евер Банега   71'
ЦС 14 Хавиер Маскерано (к)
ЛС 5 Естебан Камбиасо   64'
ДК 21 Езекуел Лавеци   54'   64'
ЛК 11 Карлос Тевез   37'
ЦН 10 Лионел Меси
Замени:
FW 16 Серхио Агуеро   64'
MF 20 Фернандо Гаго   90'   64'
FW 9 Гонзало Игуаин   71'
Менаџер:
Серхио Батиста
 
 
КОЛУМБИЈА:
ГО 12 Неко Мартинез
ДБ 18 Хуан Зунига
ЦБ 14 Луис Араманто Переа
ЦБ 3 Марио Јепес (к)
ЛБ 7 Пабло Армеро
ОС 6 Карлос Санчез
ДС 20 Адријан Рамос   89'
ЦС 8 Абел Агуљар   6'
ЦС 13 Фреди Гуарин   53'
ЛК 17 Дајро Морено   90+1'   90+1'
ЦН 9 Радамел Фалкао   87'
Замени:
ЦН 19 Теофилијо Гутиерез   87'
СР 16 Елкин Сото   89'
ОД 22 Акивалдо Москера   90+1'
Менаџер:
Хернан Дарио Гомез

Играч на Натпреварот:
Серхио Ромеро (Аргентина)

Помошници судии:
Марсио Сантјаго (Бразил)
Луис Абади (Перу)
Четврт судија:
Виктор Уго Ривера (Перу)

Боливија - КостарикаУреди

јули 7, 2011
19:15
Боливија   0 – 2   Костарика Стадион 23 Август, Хухуј
Судија: Карлсо Вера (Еквадор)
Извештај Мартинез   59'
Кембел   78'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Боливија
 
 
 
 
 
Костарика
 
Боливија:
ГО 1 Карлос Ервин Аријас
ДБ 4 Лоргио Алварез   35'
ЦБ 16 Роналд Ралдес (к)
ЦБ 5 Роналд Риверо    65', 70'
ЛБ 3 Луиз Гутиерез   87'
ДС 7 Едивалдо Рохас   67'
ЦС 15 Џејми Роблес   67'
ЦС 6 Валтер Флорес   75'
ЛС 21 Џасмини Кампос   73'   79'
ЦН 17 Хуна Карлос Арче
ЦН 9 Мрсело Мартинс   57'
Замени:
СР 19 Хозе Луиз Чавез   67'
НА 11 Алцидес Пења   67'
СР 8 Роналд Гарсија   79'
Менаџер:
Густаво Квинтерос
 
 
Костарика:
ГО 18 Леонел Мореира
ДБ 3 Џони Акоста
ЦБ 19 Оксар Дуарте   46'
ЛБ 2 Грнациско Калво
ЦС 20 Педро Леал
ЦС 8 Давид Гузман   29'
ЦС 6 Хеинер Мора   82'
ДК 4 Хозе Салватиера   83'
ЛК 11 Диего Мадригал   45'
ЦН 12 Џоел Кемпбел
ЦН 17 Џосуе Мартинез   81'
Замени:
СР 7 Ален Гевара   45'
НА 21 Цезар Елизондо   81'
СР 22 Хозе Мигел Куберо   82'
Менаџер:
Рикардо Ла Волпе

Играч на Натпреварот:
Џоел Кемпбел (Костарика)

Помошници судии:
Луис Алварадо (Еквадор)
Марвин Торенетера (Мексико)
Четврт судија:
Франциско Чакон (Мексико)

Колумбија - БоливијаУреди

јули 10, 2011
16:00
Колумбија   2 – 0   Боливија Стадион Бригадиер Генерал Естанислао Лопез, Санта Фе
Судија: Франциско Чакон (Мексико)
Фалкао   14'28' (пен..) Извештај
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Колумбија
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Боливија
 
КОЛУМБИЈА:
ГО 12 Неко Мартинез
ДБ 18 Хуан Зунига
ЦБ 3 Марио Јепес (к)
ЦБ 14 Луис Амаранто Переа
ЛБ 7 Пабло Армеро
ДС 13 Фреди Гуарин   50'
ЦС 6 Карлос Санчез
ЛС 8 Абел Агуљар
ДК 17 Дајре Морено   46'
ЛК 20 Адријан Рамос   77'
ЦН 9 Радамел Фалкао
Замени:
НА 11 Уго Родаљега   46'
СР 10 Хуан Гиљермо Куадрадо   50'
СР 16 Елкин Сото   77'
Менаџер:
Хернан Дарио Гомез
 
 
БОЛИВИЈА :
ГО 1 Карлос Ервин Ариас
ДБ 16 Роналд Ралдес (к)
ЦБ 14 Кристијан Варгас
ЦБ 13 Сантос Амадор
ЛБ 4 Лоргио Алварез
ДС 15 Џејми Роблес
ЦС 8 Роналд Гарсија
ЛС 21 Џасмани Кампос   33'
ДК 7 Едивалдо Рохас   46'
ЛК 17 Хуан Карлос Арче   70'
ЦН 9 Марсело Мартинс   60'
Замени:
НА 10 Џозелито Вака   46'
НА 11 Алсидес Пења   60'
НА 18 Рикардо Педриел   70'
Менаџер:
Густаво Квинтерос

Играч на Натпреваро:
Радамел Фалкао (Колумбија)

Помошници судии:
Марвин Торентера (Мексико)
Луис Санчез (Венецуела)
Четврт судија:
Хуан Сото (Венецуела)

Аргентина - КостарикаУреди

јули 11, 2011
21:45
Аргентина   3 – 0   Костарика Стадион Марио Алберто Кемпес, Кордоба
Судија: Виктор Уго Ривера (Перу)
Ахуеро   45+1'52'
ди Марија   63'
Извештај
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Аргентина
 
 
 
 
 
 
Костарика
 
АРГЕНТИНА:
ГО 23 Серхио Ромеро
ДБ 3 Пабло Забалета
ЦБ 4 Николас Бурдисо
ЦБ 6 Габриел Милито   21'
ЛБ 8 Хавиер Занети   38'
ОС 20 Фернандо Гаго
ОС 14 Хавиер Маскерано (к)
ДК 10 Лионел Меси
ЛК 16 Серхио Агуеро   84'
НС 7 Анхел ди Марија   79'
ЦН 9 Гонзало Игуаин   79'
Замени:
СР 18 Хавиер Пасторе   79'
СР 15 Лукас Биглиа   88'   79'
НА 21 Езекуел Лавеци   90+2'   84'
Менаџер:
Серхио Батиста
 
 
Костарика:
ГО 18 Леонел Мореира
ДБ 19 Оскар Дуарте   48'
ЦБ 3 Џони Акоста (к)
ЛБ 2 Франциско Калво   44'   46'
ДС 4 Хозе Салватиера
ЦС 20 Педро Леал
ЦС 22 Хозе Мигел Куберо
ЦС 6 Хеинер Мора
ЛС 21 Цезар Елизондо   56'
ЦН 17 Хосуе Мартинез   46'
ЦН 12 Џоел Кемпбел
Замени:
НА 11 Диего Мадригал   46'
НА 10 Рандал Бренес   46'
СР 5 Луис Мигел Вале   56'
Менаџер:
Рикардо Ла Волпе

Играч на Натпреварот:
Лионел Меси (Аргентина)

Помошници судии:
Луис Абади (Перу)
Николас Јегрос (Парагвај)
Четврт судија:
Карлос Амариља (Парагвај)

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди