Копа Америка 2011 Група Б

Групата Б од Копа Америка 2011 е една од трите групи од првата фаза на Копа Америка 2011. Во нејзе учествуваат Бразил, Парагвај, Еквадор, и Венецуела. Победникот од оваа група ќе се соочи со вториот најдобриот трето-пласиран тим од групната фаза, а второ-пласираниот ќе се соочи со победникот од Групата Ц во четвртфиналето. Натпреварите во оваа група започнаа на 3 јули и завршија на 13 јули.

ТабелаУреди

Легенда за боите во групните табели
Тимови кои продолжуваат во четвртфиналето
Тим Оди. П Н По. ДГ ПГ ГР Пое.
  Бразил 3 1 2 0 6 4 +2 5
  Венецуела 3 1 2 0 4 3 +1 5
  Парагвај 3 0 3 0 5 5 0 3
  Еквадор 3 0 1 2 2 5 -3 1

Сите времиња се локални, Аргентинско Време (UTC−03:00).

Бразил - ВенецуелаУреди

јули 3, 2011
16:00
Бразил   0 – 0   Венецуела Стадион Сјудад де Ла Плата, Ла Плата
Судија: Раул Ороско (Боливија)
Извештај
 
 
 
 
 
Бразил
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Венецуела
 
Бразил:
ГО 1 Хулио Цезар
ДБ 2 Даниел Алвеш
ЦБ 3 Лусио (к)
ЦБ 4 Тиаго Силва   37'
ЛБ 6 Андре Сантос
ЦС 5 Лукас Леива
ЦС 8 Рамирес   75'
ДК 7 Робинњо   64'
ЛК 11 Неѕмар
НС 10 Гансо
ЦН 9 Александре Пато   75'
Замени:
НА 19 Фред   64'
СР 18 Лукас   75'
СР 16 Елано   75'
Менаџер:
Мано Менезес
 
 
Венецуела:
ГО 1 Рени Вега
ДБ 16 Роберто Росалес
ЦБ 20 Гренди Пероцо
ЦБ 4 Освалдо Визкарондо
ЛБ 6 Габриел Чичеро
ДС 11 Цезар Едоардо Гонзалез   63'   85'
ЦС 14 Франклин Луцена   90+3'
ЦС 8 Томас Ринкон
ЛС 18 Хуан Аранго (к)
ЦН 23 Хозе Салмон Рондон   61'   63'
ЦН 7 Никоалс Федор   78'
Substitutions:
НА 15 Алехандро Морено   63'
НА 9 Џанкарло Малдонадо   78'
СР 5 Џакомо Ди Цорџи   85'
Менаџер:
Цезар Фариас

Играч на Натпреварот:
Нејмар (Бразил)

Помошници судии:
Ефраин Кастро (Боливија)
Марвин Торенте (Мексико)
Четврт судија:
Франциско Чакон (Мексико)

Парагвај - ЕквадорУреди

јули 3, 2011
18:30
Парагвај   0 – 0   Еквадор Стадион Бригадиер Генерал Естанислао Лопез, Санта Фе
Судија: Серхио Пецота (Аргентина)
Извештај
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Парагвај
 
 
 
 
 
 
 
Еквадор
 
ПАРАГВАЈ:
ГО 1 Хусто Виљар (к)
ДБ 3 Иван Пирис   51'
ЦБ 14 Пауло да Силва
ЦБ 2 Дарио Верон
ЛБ 17 Аурелијано Торес
ДС 8 Едгар Барето   37'
ЦС 20 Нестор Ортигоза
ЦС 16 Кристијан Риверос
ЛС 21 Марсело Естигарибија
ЦН 9 Роке Санта Крус   83'
ЦН 19 Лукас Бариос   73'
Замени:
ЦС 13 Енрике Вера   37'
НА 18 Нелсон Хаедо Валдез   73'
НА 7 Пабло Зебаљос   90'   83'
Менаџер:
Џерардо Мартино
 
 
ЕКВАДОР:
ГО 1 Марсело Елизага
ДБ 13 Неисер Реаско
ЦБ 19 Норберто Араухо
ЦБ 3 Фриксон Ерацо
ЛБ 10 Валтер Ајови (c)
ДС 16 Антонио Валенсија   46'
ЦС 8 Едисон Мендез   81'
ЦС 14 Сегундо Кастиљо
ЛС 6 Кристијан Нобоа
ЦН 11 Кристијан Бенитез
ЦН 9 Фелипе Каиседо
Замени:
ЦС 7 Михаел Аројо   46'
ЦС 15 Давид Куироз   81'
Менаџер:
Реиналдо Руеда

Играч на Натпреварот:
Марсело Елизага (Еквадор)

Помошници судии:
Рикардо Касас(Аргентина)
Луис Абади (Перу)
Четврт судија:
Виктор Хуго Ривера (Перу)

Бразил - ПарагвајУреди

јули 9, 2011
16:00
Бразил   2 – 2   Парагвај Стадион Марио Алберто Кемпес, Кордоба
Судија: Вилмар Ролдан (Колумбија)
Жадсон   38'
Фред   89'
Извештај Санта Крус   54'
Хаедо Валдез   66'
 
 
 
 
 
Бразил
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Парагвај
 
БРАЗИЛ:
ГО 1 Жулио Цезар
ДБ 2 Даниел Алвеш   90+1'
ЦБ 3 Лусио (к)
ЦБ 4 Тиаго Силва
ЛБ 6 Андре Сантос
ЦС 5 Лукас Леива   58'
ЦС 8 Рамирес   69'
НС 10 Гансо
ДК 20 Жадсон   32'   46'
ЛК 11 Нејмар   81'
ЦН 9 Александре Пато   50'
Замени:
ЦС 16 Елано   46'
НС 18 Лукас   69'
НА 19 Фред   81'
Менаџер:
Мано Менезес
 
 
ПАРАГВАЈ:
ГО 1 Хусто Виљар (к)
ДБ 2 Дарио Верон
ЦБ 14 Пауло да Силва
ЦБ 5 Антолин Алкараз
ЛБ 17 Аурелијано Торес
ДС 20 Нестор Ортигоза
ЦС 13 Енрике Вера
ЛС 21 Марсело Естигарибиа   78'
ВН 9 Роке Санта Крус
ВН 16 Кристијан Риверос   67'
ЦН 19 Лукас Бариос   45'   56'
Замени:
НА 18 Нелсон Хаедо Валдез   56'
ОС 15 Виктор Касерес   85'   67'
ЦМ 10 Освалдо Мартинез   78'
Менаџер:
Џералдо Мартинез

Играч на Натпреварот:
Роке Санта Крус (Парагвај)

Помошници судии:
Умберто Клавијо (Колумбија)
Франциско Мондриа (Чиле)
Четврт судија:
Енрике Осес (Чиле)

Венецуела - ЕквадорУреди

јули 9, 2011
18:30
Венецуела   1 – 0   Еквадор Стадион Падре Ернесто Мартеарена, Салта
Судија: Валтер Куесада (Костарика)
Ц. Гонзалез   61' Извештај

}}

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Венецуела
 
 
 
 
 
 
 
Еквадор
 
ВЕНЕЦУЕЛА:
ГО 1 Рони Вега
ДБ 16 Роберто Росалес
ЦБ 4 Освалдо Вискарондо
ЦБ 20 Гренди Пероцо
ЛБ 6 Габриел Чичеро
ДС 11 Цезар Едуардо Гонзалез   64'
ЦС 14 Франклин Луцена
ЦС 8 Томас Ринкон
ЛС 18 Хуан Аранго (к)
ЦН 9 Џанкарло Малдонадо   80'
ЦН 7 Никоалс Федор   74'
Замени:
НС 19 Хесус Меза   64'
НА 23 Хосе Саломон Рондон   74'
ОС 5 Џиакомо Ди Георги   80'
Менаџер:
Цезар Фариас
 
 
ЕКВАДОР:
ГО 1 Марсело Елизага
ДБ 13 Неисер Реаско
ЦБ 19 Норберто Араухо
ЦБ 3 Фриксон Еразо
ЛБ 10 Валтер Ајови (к)
ДС 14 Сегундо Кастиљо   75'
ЦС 6 Кристијан Нобоа
ЦС 8 Единсон Мендез
ЛС 7 Михаел Аројо   71'
ЦН 11 Крситијан Бенитез
ЦН 9 Фелипе Каиседо
Замени:
НА 17 Едсон Монтањо   71'
ЦС 15 Давид Куироз   75'
Менаџер:
Реиналдо Руега

Играч на Натпреварот:
Цезар Едуардо Гонзалез (Венецуела)

Помошници судии:
Леонел Леал (Костарика)
Мигел Нивас (Уругвај)
Четврт судија:
Роберто Силвера (Уругвај)

Парагвај - ВенецуелаУреди

јули 13, 2011
19:15
Парагвај   3 – 3   Венецуела Стадион Падре Ернесто Мартеарена, Салта
Судија: Енрике Осес (Чиле)
Алкараз   33'
Бариос   62'
Риверос   85'
Извештај Рондон   5'
Федор   89'
Пероцо   90+2'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Парагвај
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Венецуела
 
ПАРАГВАЈ:
ГО 1 Хусто Виљар (к)
ЛБ 5 Антолин Алкараз
ЦБ 17 Аурелино Торес
ЦБ 14 Пауло да Силва
ЧБ 2 Дарио Верон
ЦС 16 Кристијан Риверос
ЦС 20 Нестор Ортигоза
ДК 21 Марсело Естигарибија   84'
ЛК 13 Енрике Вера   70'
ЦН 9 Роке Санта Крус   39'
ЦН 19 Лукс Бариос
Замени:
НА 18 Нелсон Хаедо Валдез   74'   39'
СР 11 Џонатан Сантана   80'   70'
ОД 15 Виктор Касерес   84'
Менаџер:
Џерардо Мартино
 
 
ВЕНЕЦУЕЛА:
ГО 1 Рени Вега
ДБ 16 Роберто Росалес
ЦБ 4 Освалдо Вискарондо
ЦБ 20 Грени Пероцо   74'
ЛБ 6 Габриел Чичеро
ЦС 8 Томас Ринкон (к)
ЦС 14 Франклин Луцена
ДК 10 Јохандри Ороско   66'
ЛК 21 Александер Гонзалез   75'
ЦН 17 Даниел Арисменди   63'
ЦН 23 Хозе Саломон Рондон
Substitutions:
СР 18 Хуан Аранго   63'
НА 7 Никоалс Федор   66'
НА 9 Џанкарло Малдонадо   78'   75'
Менаџер:
Цезар Фариас

Играч на Натпреварот:
Лукас Бариос (Парагвај)

Помошници судии:
Франциско Мондриа (Чиле) <br /Марвин Торентера (Мексико)
Четврт судија:
Франциско Чакон (Мексико)

Бразил - ЕквадорУреди

јули 13, 2011
21:45
Бразил   4 – 2   Еквадор Стадион Марио Алберто Кемпес, Кордоба
Судија: Роберто Силвера (Уругвај)
Пато   27'60'
Нејмар   48'71'
Извештај Каиседо   37'58'
 
 
 
 
 
Бразил
 
 
 
 
 
Еквадор
 
БРАЗИЛ:
ГО 1 Хулио Цезар
ДБ 13 Маикон
ЦС 3 Лусио (к)
ЦС 4 Тиаго Силва
ЛБ 6 Андре Сантос   70'
ЦС 5 Лукас Леива
ЦС 8 Рамирес
НС 10 Гансо   76'
ДК 7 Робињо
ЛК 11 Нејмар   79'
ЦН 9 Александре Пато   84'
Замени:
СР 17 Елиас   76'
СР 18 Лукас Моура   79'
НА 19 Фред   84'
Менаџер:
Мано Менезес
 
 
ЕКВАДОР:
ГО 1 Марсело Елизага
ДБ 13 Неисер Реаско   81'
ЦБ 19 Норерто Араухо
ЦБ 3 Фриксон Ерацо
ЛБ 10 Валтер Ајови (к)
ДС 5 Освалдо Минда
ЦС 6 Кристијан Нобоа   33'   89'
ЦС 7 Михаел Аројо
ЛС 8 Едисон Мендез   76'
ЦН 11 Кристијан Бенитез
ЦН 9 Фелипе Каиседо
Замени:
НА 23 Нарцисо Мина   76'
ОД 21 Габриел Ахилиер   81'
НА 17 Едсон Монтањо   89'
Менаџер:
Реиналдо Руеда

Играч на натпреварот:
Александре Пато (Бразил)

Помошници судии:
Мигел Нивас (Уругвај)
Хернан Маидана (Аргентина)
Четврт судија:
Серхио Пецота (Аргентина)

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди