МРТ 1

(Пренасочено од МТВ 1)

МРТ 1 — првиот канал на Македонската радио-телевизија. Основана е во 1964 година како прва и единствена програма на Телевизија Скопје. На МРТ 1 за Македонија се врши директен пренос на Евровизија и Олимписки игри. МРТ 1 емитува емисии и познати серии.

МРТ 1
Logo of MRT 1 (2012-).svg
Отпочната31.12.1979
СопственикМакедонска радио-телевизија
Формат на слика16:9
ДржаваМакедонија
Јазикмакедонски
Област на емитувањеМакедонија Македонија
СедиштеБул. Гоце Делчев бб 1000, Скопје Македонија Македонија
Претходно имеТВ Скопје (1964-1978)
ТВ Скопје 1 (1978-1991)
МТВ 1 (1991-2012)
Сестрински канал(и)МРТ 2
МРТ 3
МРТ 4
МРТ 5
МРТ собраниски канал
МРТ Сат
МРТ 2 Сат
Веб-странаmrt.com.mk
Достапност
Терестријална телевизија
АналогнаНеН
ДигиталнаКанал 001
Сателитска телевизија
Total TVКанал 001
Кабелска телевизија
ТелекабелКанал 001
Достапност на повеќето локални кабелски операториПроверете ги локалните оператори за достапност
IPTV
Max TVКанал 001 (HD/SD)
Семрежно емитување
MRT PlayГледај во живо
MaxTV GOГледај во живо (Само за корисници на Македонски Телеком)
A1 Web TVГледај во живо (Само во Македонија)

Серии/ФилмУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди