Мајда Тушар (Скопје, 24 јуни 1950 — Скопје, 14 април 2022) — македонска театарска и филмска глумица.[2] Дипломира на Високата музичка школа во Скопје– Отсек за драмски глумци. Од 1972 до 2015 година работела во Драмски театар - Скопје.

Мајда Тушар
Роден 24 јуни 1950
Скопје, Македонија Македонија
Починал 14 април 2022
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонка[1]
Познат по улогата во:
Истрел
Исправи се, Делфина
Оловна бригада
Македонски народни приказни
Илинден
Занимање глумец

ФилмографијаУреди

Година Филм Улога
1972 Истрел ТВ-филм Анѓа
1974 Како се сакаа Перфет и Леонида ТВ-филм
1975 Парадоксот на Диоген ТВ-филм Даница
1975 Сребрено јаболко ТВ-филм
1977 Исправи се, Делфина ТВ-филм
1977 Итар Пејо ТВ-серија
1979 Наши години ТВ-серија Босилка
1980 Оловна бригада ТВ-филм Маре
1982 Јужна патека ТВ-филм
1982 Илинден ТВ-серија Коца
1982 Слана во цутот на бадемите ТВ-филм
1983 Ликвидатор ТВ-филм
1984-1985 Случки од животот ТВ-серија
1985 Тетовирани души ТВ-филм
1987 Трета доба ТВ-серија
1987 Претежно ведро ТВ-серија Милка
1987 За трошка среќа ТВ-филм Проститутката
1989-1993 Македонски народни приказни ТВ-серија
1992 Сили во воздухот ТВ-филм Кристина
1992-1993 Еурека ТВ-серија Фани
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
1997 Добредојдовте во Сарајево ТВ-филм Жена пекар
2000 Хофманова 13 ТВ-филм
2000-2001 Погрешно време ТВ-серија
2002 Наше маало ТВ-серија Кони
2006 Нави ТВ-филм Баба Доста
2011 Турни ме да Кинисам ТВ-серија
2012 Бардо ТВ-филм
2016 Исклучиво жолти лалиња ТВ-филм
2017 Вистински приказни ТВ-серија

НаградиУреди

  • 1978г. Глумец на годината за главна улога за улогата на Ленче во претставата „Ослободувањето на Скопје“
  • 1978г. Наградата „Војдан Чернодрински“за главна улога за улогата на Ленче во претставата „Ослободувањето на Скопје“
  • 1994г. Награда "Климент Охридски" за остварување во областа на театарот
  • 1999г. Награда за најдобра спореднаа улога за ликовите на мајките во претставата „Роберто Зуко“
  • 2012г. Награда за животно дело "Војдан Чернодрински"

НаводиУреди

  1. Книгите ме учат како да ја исцелувам душата; преземено од Утрински весник (16.10.2006)
  2. Кузманов, Тодор (2004). Театарот низ збор и мисла. Студио Маска. ISBN 9989226113.

Надворешни врскиУреди