Бардо (филм)

македонски филм од 2012 година во режија на Марија Апчевска, а сценариото е на Марија Апчевска и Катерина Момева

Бардомакедонски филм од 2012 година во режија на Марија Апчевска, а сценариото е на Марија Апчевска и Катерина Момева. Главните улоги ги играат Кирил Псалтиров, Љупка Џундева, Марин Бабиќ, Катерина Шехтанска, Данчо Чевревски и Маја Вељковиќ-Пановска.

„Бардо“
РежисерМарија Апчевска
ПродуцентДанчо Чевревски
СценаристМарија Апчевска
Главни улогиКирил Псалтиров
Љупка Џундева
Марин Бабиќ
Маја Вељковиќ-Пановска
Катерина Шехтанска
Данчо Чевревски
Нино Леви
Премиера2012
ДржаваМакедонија Македонија

РезимеУреди

Тибетскиот збор бардо буквално значи „средна состојба“, но се преведува и како преодна состојба или состојба помеѓу. Тоа е состојба која лежи помеѓу две други состојби, помеѓу животот и смртта, тагата и радоста, да се биде дете и да се расте. Бардо е приказна за двајца пријатели, мало девојче и балон кој ја потсетува на нејзиниот татко. Приказна за светот на едно мало девојче кое доаѓа лице в лице со светот на возрасните додека присуствува на погребот на нејзиниот татко.[1]

УлогиУреди

Глумец Улога
Кирил Псалтиров Дедото
Љупка Џундева Бабата
Марин Бабиќ Попот
Катерина Шехтанска Младата девојка
Данчо Чевревски Вујкото
Маја Вељковиќ-Пановска Мајката
Душица Стојановска Тетката
Нино Леви Продавач на свеќи
Александар Шехтански Минувачот
Мајда Тушар
Кети Дончевска Илиќ
Илија Илиоски
Марија Благоевска Мало девојче
Горан Илиќ
Борче Начев

НаводиУреди

  1. „Бардо“. ИМДб. Посетено на 27 август 2022.

Надворешни врскиУреди