Инџиково — населено место во Општина Гази Баба, во околината на градот Скопје, кое според неговата местоположба може да се смета и за предградие на самиот град.

Инџиково
Инџиково is located in Македонија
Инџиково
Местоположба на Инџиково во Македонија
Координати 42°0′50″N 21°29′42″E / 42.01389° N; 21.49500° E / 42.01389; 21.49500Координати: 42°0′50″N 21°29′42″E / 42.01389° N; 21.49500° E / 42.01389; 21.49500
Општина Гази Баба
Население 3343 жители жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25067, 25567
Надм. вис. 227 м
Инџиково на општинската карта
Инџиково во Општина Гази Баба.svg

Атарот на Инџиково во рамките на општината
Геодетска карта на Инџиково.

Географиja и местоположбаУреди

Ова село се наоѓа во Скопското Поле, недалеку од самиот град Скопје, во североисточна насока, и од патот Скопје-Велес, па затоа припаѓа на рурбалната зона на градот. Се наоѓа во рамничарските предели на Скопска Котлина, или во близина на јужните граници на Скопска Црна Гора. Селото е рамничарско, на надморска височина од 227 метри.

ИсториjaУреди

Во Инџиково населението претежно е вработено во градот, а добар дел се занимава со земјоделство.

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 3.343 жители, од кои 2.567 Македонци, 2 Турци, 62 Роми, 553 Албанци, 17 Власи, 62 Срби, 23 Бошњаци и 57 останати. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 2 567
Турци 2
Роми 62
Албанци 553
Власи 17
Срби 62
Бошњаци 23
останати 57

Податоците за населените места Инџиково, Маџари, дел од Населба Гоце Делчев, Синѓелиќ, Смилковци, Стајковци и Трубарево, согласно важечката тероторијална организација за време на Пописот од 1971 година се вклучени во податоците за населеното место Скопје-град, а согласно важечката територијална организација за време на пописите од 1981, 1991 и 1994 година, во податоците за делот од градот Скопје кој и припаѓаше на општина Гази Баба.

Според податоците од пописите на населението спроведени од 1948 до 2002 година[2], ја имаме следнава структура на населението.

Попис од 1948 Попис од 1953 Попис од 1961 Попис од 1971 Попис од 1981 Попис од 1991 Попис од 1994 Попис од 2002
вкупно м ж вкупно м ж вкупно м ж вкупно м ж вкупно м ж вкупно м ж вкупно м ж вкупно м ж
Возраст/Вкупно 217 114 103 314 160 154 1067 545 522 .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 3343 1708 1635
0-4 г. .. .. .. .. .. .. 169 .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 245 122 123
5-9 г. .. .. .. .. .. .. 153 .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 241 117 124
10-14 г. .. .. .. .. .. .. 122 .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 224 129 95
15-19 г. .. .. .. .. .. .. 88 .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 275 135 140
20-24 г. .. .. .. .. .. .. 85 .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 299 146 153
25-29 г. .. .. .. .. .. .. 123 .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 309 163 146
30-34 г. .. .. .. .. .. .. 78 .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 227 120 107
35-39 г. .. .. .. .. .. .. 63 .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 215 101 114
40-44 г. .. .. .. .. .. .. 48 .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 242 120 122
45-49 г. .. .. .. .. .. .. 25 .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 307 159 148
50-54 г. .. .. .. .. .. .. 34 .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 281 148 133
55-59 г. .. .. .. .. .. .. 25 .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 164 96 68
60-64 г. .. .. .. .. .. .. 11 .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 115 61 54
65-69 г. .. .. .. .. .. .. 39 .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 89 48 41
70-74 г. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 52 21 31
75-79 г. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 35 16 19
80-84 г. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 15 3 12
85+ г. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. 8 3 5
Непозната возраст .. .. .. .. .. .. 4 .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. .. ..

РодовиУреди

Според исражувањата од 1953 година, родови во Инџиково се

Македонски

Доселеници: Дуковци (3 к.) по потекло се од околината на Бабуна во велешко. Во скопско најпрво се населиле во Бутел и Арачиново. Во Инџиково овој род е помеѓу најстарите; Пампуровци или Атанаскови (2 к.) доселени се од селото Арачиново; Чучевци (1 к.) доселени се од селото Добри Дол; Џикови (1 к.) доселени се однекаде; Тоде Гавре или Трајаноски (1 к.) во Инџиково се од турско време. А некое време живееле и во Маџари; Трубаревци (2 к.) основачот на овој род, таткото на Анте (жив на 76 г. во 1953) се викал Петре. Он бил роден во селото Пагаруша. Од Пагаруша, споменатиот Петре преминал во Ракотинци, па потоа Маџари, Долно Лисиче, Трубарево, па повторно во Маџари, па во Кадино. И на крај во Инџиково. За овој род уште се нарекуваат и Чечерковци, Петревци и Маџарцини; Вагањаревци или Крстевци (2 к.) доселени се од селото Усје; Бушевци или Иванови (1 к.) доселени се од селото Белимбегово; Кукачови (3 к.) доселени се од Петровец; Пешови или Стојкови (3 к.) доселени се после 1912 година од селото Црешево; Јорданови (1 к.) родот го основал Блаже Путар. Тој од Блаце се преселил во Скопје, па по некое време во Инџиково; Говрлевци (1 к.) доселени се од селото Говрлево, таму биле староседелци; Николе (1 к.) Николе живеел како говедар во Идризово, Јурумлери и Бунарџик. И на крај во Инџиково.

Албански

  • Доселеници: Ајваз Демир (1 к.), Реџеп Арслан (1 к.), Мустафа Бектеш (1 к.), Алим (1 к.) и Џемаил (1 к.) они се албанизирани Роми, наречени Маљоци. Доселени се од Косово; Абдула Етем (1 к.) доселени се од Косово.[3]


Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Во Инџиково постои фудбалски клуб кој го носи името ФК Инџиково. Во своето постоење клубот има освоено две титули

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. Државен завод за статистика, makstat.stat.gov.mk
  3. Трифуноски Ф., Јован (1955). Скопско поле. Скопје.
  4. „Верски објекти“. Општина Гази Баба. Посетено на 2010-11-28.

Надворешни врскиУреди