Аеродром Минхен

Аеродромот во Минхен (IATA: MUC, ICAO: EDDM), официјално наречен Аеродром Франц Јозеф Штраус (Германски: Flughafen München Franz Josef Strauß) — сместен 28 километри североисточно од Минхен, Германија, и е централа на Луфтханза и нејзините Star Alliance партнери. Аеродромот е втор најфрекфентен аеродром во Германија во однос на превезени патници (33.96 милиони патници во 2007), веднаш зад аеродромот во Франкфурт, и на 28 место на листата на најфрекфентни аеродроми низ целиот свет. Во 2007, беше одликуван со наградата "Најдобар аеродром во Европа" од страна на Skytrax, компанија поврзана со истражувањето на авиобизнисот.

Аеродром Минхен
Flughafen München Franz Josef Strauß
Franz Josef Strauss Airport
Vorfeld Terminal 1 I.JPG
{{{name}}}
Summary
Писти
Правец Должина Површина
ft m
08R/26L 13,123 4,000 Асфалт
08L/26R 13,123 4,000 Асфалт

ИсторијаУреди

Аеродромот започна со операции во 1992, заменувајќи го дотогашниот Минхен Реим аеродром. Кога конструкцијата започна во 1980 година, местото именувано Френзхејм мораше да биде уништено, и 500 жители мораа да бидат преселени на друго место. Аеродромот беше именуван по Франц Јозеф Штраус, кој одигра важна улога на политичката сцена во Германија. Помеѓу другото, тој беше долгогодишен премиер на Баварија и под негово владеење се донесе одлуката за градење на аеродромот. Во јуни 2003, Терминалот 2 беше завршен, каде беше сместена алијансата Star Alliance. Поради нагло зголемениот сообраќај, трета писта е планирана да се изгради во блиска иднина.

Транспорт од аеродромотУреди

Воз, Автобус и ТаксиУреди

До центарот на Минхен може да се стигне со подземната железница на Минхен, линии S1 и Ѕ8. Патувањето трае околу 45 минути и тикет во еден правец чини околу 520 денари, во еден правец. Lufthansa City Airport Bus го поврзува аеродромот со Централната железничка станица во Минхен. Автобусот исто така има застанување и на станицата Nordfriedhof(U6) во северен Минхен. Тикет во еден правец чини 610 денари, додека повратен тикет чини 945 денари. Такси превозот до центарот на Минхен чини 70 евра.

АвтомобилУреди

Аеродромот во Минхен е поврзан со центарот на Минхен преку автопатот А 92 и А 9.

ТерминалиУреди

Постојат два терминала на аеродромот, Терминал 1 и Терминал 2.

Терминал 1Уреди

Хала АУреди

Хала БУреди

Хала ЦУреди

Хала ДУреди

 
Iberia Airbus A320-200

Хала ЕУреди

Халата Е служи исклучиво за пристигања

Хала ФУреди

Халата Ф[1] е безбедносен терминал кој се користи од страна на авиокомпаниите од Израел.

Централна Ареа (Zentralbereich)Уреди

  • Air Transat (Калгари, Торонто, Ванкувер) [сезонски]
  • TUIfly (Агадир, Анталија, Араксос, Аресифе, Бари, Каљари, Каиро, Катанија, Крф, Даламан, Дубровник, Фаро, Фуертевентура, Фунчал, Ираклион, Хургада, Херез де ла Фронтера, Кос, Ларнака, Лас Палмас, Луксор, Махон, Марса Алам, Наполи, Олбија, Палермо, Палма Де Мајорка, Папос, Родос, Ријека, Римини, Сал, Шарм Ел Шеик, Тенерифе Југ, Солун)

Терминал 2Уреди

 
Надворешен изглед на терминалот 2

Терминалот 2 е резервирано за членовите на Star Alliance, како и партнерите на Луфтханза. Беше отворен на 29 Јуни, 2003 година и е способен да прими од 20 до 25 милиони патници годишно. Дваесет и шест авиокомпании го користат терминалот.

Крило 3Уреди

Крило 4Уреди

 
Lufthansa Regional Embraer E195

Централна АреаУреди

Централната Ареа на аеродромот во Минхен е шопинг, бизнис и простор за рекреација која ги поврзува двата терминала, постариот дел кој припаѓа на терминалот 1 е внатрешна ареа. Поновиот дел, кој беше изграден во исто време со терминалот 2, е голем надворешен простор, во еден дел покриен со транспарентен покрив, кој исто така содржи и хотел раководен од Кемпински.

Карго просторУреди

  1. „Digital airport map“. www.munich-airport.com (англиски). Посетено на 2018-05-24.