Аеродромот во Болоња (Италијански: Aeroporto di Bologna) или познат уште и како аеродром Гуљелмо Маркони (IATA: BLQ, ICAO: LIPE) — меѓународен аеродром кој го опслужува градот Болоња во Италија. Сместен е приближно 6 километри од центарот на Болоња, во регионот Емилио-Ромања, околу 200 километри југоисточно од Милано. Аеродромот е именуван по Италијанскиот добитник на Нобелова награда и електро-инженер кој е родум од Болоња, Гуљелмо Маркони[1].

Аеродром Болоња
Aeroporto di Bologna
Bologna Airport
{{{name}}}
Општо
Писти
Правец Должина Површина
ft m
12/30 9,186 2,800 Асфалт

Авиокомпании и одредишта уреди

 
Аеродром Болоња

Наводи уреди

  1. „Bologna Guglielmo Marconi Airport (BLQ)“. Laenderdaten.info (германски). Посетено на 2022-03-02.

Надворешни врски уреди

  • Bologna Airport (официјална страница на Англиски)