Аеродромот во Хановер (IATA: HAJ, ICAO: EDDV), исто така наречен „Аеродром Лангенхаген“, е сместен 11 километри северно од центарот на Хановер, главен град на Германската сојузна држава, Долна Саксонија. Тоа е деветти најголем аеродром во Германија.

Аеродром Хановер

Flughafen Hannover-Langenhagen
Општо
Аеродромски видјавен
ОператорFlughafen Hannover-Langenhagen GmbH
Служи заХановер, Германија
МестоположбаЛангенхаген
Насочен град кон
Надм. височина183 ст / 56 м
Координати52°27′39″N 009°41′06″E / 52.46083° СГШ; 9.68500° ИГД / 52.46083; 9.68500
Мрежно местоhannover-airport.de
Писта
Правец Должина Површина
ст м
09L/27R 12,467 3,800 бетон
09R/27L 7,677 2,340 бетон
09C/27C 2,559 780 асфалт
Статистика (2018)
Патници6,324,634 7,7%

Историја

уреди

Аеродромот беше отворен во 1952 година, со кој беше заменет стариот градски аеродром. Во 1973 година, два модерни терминали беа отворени, кои беа познати по својот модерен дизајн. Тој постана прототип за изградбата на аеродромот Шереметјево во Москва. Овие терминали, А и Б, на кои има по 12 порти за аеродроми. Во 1998 година, поголем терминал Ц беше изграден за да се зголеми бројот на патници, додавајќи 8 порти повеќе на аеродромот. Во 2000, S-Bahn врска беше воспоставена помеѓу аеродромот и Хармелин преку Централната железничка станица во Хановер. Возовите заминуваат секои 30 минути, и патот трае 17 минути. Сервисот беше проширен да оди до Падерборн во 2003. Од 1957 до 1990, аеродромот беше домаќин на Internationale Luft- und Raumfahrtausstellung, најголемото воздушно шоу во Германија. После фаталниот инцидент во 1988 година, кога хеликоптерот Чинок се урна на аеродромот, а по Германското обединување две години подоцна, шоуто беше преместено во Берлин.

Авиокомпании и одредишта

уреди

Во почетните години од своето работење, сообраќајот беше главно насочен кон аеродромот во Франкфурт, додека денеска повеќето одредишта имаат директен сервис. Сервиси постојат кон најголемите Европски градови, како и до главните европски туристички одредишта како и за Египет. По завршувањето на студената војна, аеродромот стана еден од главните порти кон Источна Европа, веднаш зад Франкфурт. Аеродромот работи 24 часа на ден, но летовите од 11 навечер до 4 наутро се редуцирани.

Терминал А

уреди

Терминал Б

уреди

Терминал Ц

уреди

Терминал Д

уреди

Карго авиокомпании

уреди

Надворешни врски

уреди