Аеродром Мадрид-Барахас

(Пренасочено од Аеродром Мадрид)

Аеродромот Мадрид-Барахас (шпански: Aeropuerto de Madrid-Barajas) е главниот аеродром кој ја опслужува Шпанија. Отворен во 1928 година, прерасна во еден од најважните аеродроми во Европа. Аеродромот го доби своето име по малото место во близината на аеродромот, Барахас. Аеродромот е главна порта за летови од и кон Јужна Америка. Во 2007 година, повеќе од 52 милиони патници го користеа аеродромот, и е на 10-тото место на списокот на најфрекфентни аеродроми на светот, како и четврти во Европа. Барахас е главна централа на Шпанската национална авиокомпанија Иберија.

Аеродром Мадрид Барахас
Aeropuerto de Madrid-Barajas
Madrid-Barajas Airport
{{{name}}}
Општо
Писти
Правец Должина Површина
ft m
15R/33L 13,451 4,100 Асфалт
18L/36R 11,483 3,500 Асфалт
15L/33R 11,483 3,500 Асфалт
18R/36L 14,272 4,350 Асфалт

Новиот Терминал 4 уреди

Терминалот 4, кој е конструиран од Антонио Ламела и Ричард Роџерс беше пуштен во употреба на Февруари, 2006 година. Терминалната зграда е една од најголемите и зафаќа површина од 760,000 квадратни метри. Новиот терминал е изграден со цел патниците да го избегнат целиот метеж со кој се судираат малите терминални згради. Во текот на конструкцијата на терминалот, две дополнителни писти беа изградени, со цел да се намали метежот на аеродромот. Терминалите 1, 2 и 3 се терминали кои се домашни терминали на SkyTeam и Star Alliance, како и за Air Europa. Терминалот 4 е база на Iberia Airlines, партнерот Air Nostrum и сите OneWorld партнери. Линијата број 8 на Мадридското метро сообраќа до терминал 2 и до терминал 4. Во Октомври 2006, беше донесена одлука да се конструира Cercanias линија помеѓу Chamartin станицата и терминалот 4. Кога ќе биде завршена, во 2009 година, единствена Cercanias линија ќе го поврзува терминалот 4 со Chamartin станицата и Atocha железничката станица.

Терминалот 4

==Авиокомпании и одредиштажж

Терминал 1 уреди

Терминал 2 уреди

 
Терминал 2

Терминал 3 уреди

Терминал 4 уреди

 
Терминал 4 - горно ниво за чекирање, долно ниво за пристигања и метро станица
 
Сателит на терминалот 4, Европски, не-Шенген и прекуокеански одредишта
 • Aeroflot (Москва Шереметјево)
 • Air Algérie (Алжир)
 • American Airlines (Мајами)
 • Avianca (Баранкила, Богота, Кали)
 • British Airways (Лондон Гетвик, Лондон Хитроу)
 • Brussels Airlines (Брисел)
 • Czech Airlines (Прага)
 • EgyptAir (Каиро, Луксор)
 • El Al (Тел Авив)
 • Finnair (Хелсинки)
 • Iberia Airlines и Air Nostrum (Алжир, Аликанте, Алмерија, Амстердам, Астурија, Атина, Бадахос, Барселона, Берлин Тегел, Билбао, Болоња, Бордо, Бостон, Брисел, Букурешт Отопени, Буенос Аирес, Каљари, Каиро, Каракас, Катанија, Чикаго О'Хара, Клермонт, Копенхаген, Дакар, Даблин, Дубровник, Диселдорф, Фиренца, Франкфурт, Фуертевентура, Женева, Гранада, Џенова, Гран Канарија, Гватемала, Гвајакил, Хавана, Ибица, Аеродром Истанбул Ататурк|Истанбул Ататурк, Херез, Јоханесбург, Краков, А Коруња, Лагос, Ла Риоха, Ланцароте, Леон, Лима, Лисабон, Лондон Хитроу, Лима, Лион, Малабо, Малага, Маракеш, Марсеј, Мелила, Менорка, Мексико Сити, Мајами, Милано Линате, Милано Малпенза, Монтевидео, Монтпелје, Москва Домодедово, Минхен, Мурсија, Нант, Наполи, Њујорк Кенеди, Ница, Олбија, Опорто, Палма де Мајорка, Памплона, Панама Сити, Париз Де Гол, Париз Орли, Прага, Кито, Пиза, Рен, Рио де Жанеиро, Рим Фјумичино, Сан Хосе де Костарика, Сан Хуан, Санто Доминго, Сантјаго де Чиле, Сантјаго де Компостела, Сан Себастијан, Санта Крус де ла Палма, Сантандер, Саун Пауло, Севиља, Стокхолм Арланда, Санкт Петербург, Стразбур, Тангер, Тел Авив, Тенерифе Север, Тенерифе Југ, Тулуза, Торино, Валенсија, Венеција, Виена, Виго, Виторија, Варшава, Вашингтон, Сарагоса, Цирих)
 • LAN Airlines (Франкфурт, Сантјаго)
 • Luxair (Луксембург)
 • Royal Air Maroc (Казабланка)
 • Royal Jordanian (Аман)
 • Syrian Arab Airlines (Дамаск)
 • TAROM (Букурешт, Клуж)
 • Ukraine International Airlines (Киев, Лавов)
 • Vueling Airlines (Барселона, Гран Канарија, Лисабон, Милано Малпенза, Наполи, Париз Де Гол, Рим Фјумичино, Тенерифе Север, Венеција)

Карго авиокомпании уреди