Czech Airlines

национален превозник на Чешка

Czech Airlines j.s.c. (чешки: České aerolinie, a.s., македонски изговор: чех ерлајнс), е чешка национална авиокомпанија која е заснована на аеродромот во Прага. Оперира на 69 одредишта во 41 земја, вклучувајќи ги сите европски метрополи, а исто така и извесни одредишта на Блискиот Исток и Северна Америка. Во 2006. година превезе околу 5 и пол милиони патници. Авиокомпанијата е член на SkyTeam алијансата.

Czech Airlines
České aerolinie
IATA ICAO Ознака
OK CSA CSA
Основан1923
ЈазлиАеродром Прага
Програма за чести летачиOK Plus
Аеродромски салонCrystal Lounge
СојузSkyTeam
Летала36 (+6 порачки)
Одредишта69
Матично претпријатиеМинистерство за финансии на Чешка
СедиштеПрага, Чешка
РаководствоРадомир Лашак
Мрежо местоwww.CzechAirlines.com
Head office of Czech Airlines

Историја

уреди

Czech Airlines е формирана на 6 октомври 1923 година, од страна на чехословачката влада. Дваесет и три дена подоцна првиот комерцијален лет помеѓу Прага и Братислава е воспоставен. Оперирала со домашни летови сѐ до 1930 година кога првиот меѓународен лет до Загреб беше воспоставен. По германската окупација на Чехословачка во 1939, развојот на авиокомпанијата беше стопиран. Во февруари 1948 година, Комунистичката партија се враќа на власт во Чехословачка. Со доаѓањето на власт, тогашната власт прекинува неколку западно европски одредишта, а исто така ја заменува флотата со авиони, па така наместо западно Европски и Американски авиони, во употреба влегуваат Советски авиони. Во 1957 година, Czech Airlines влегува во историјата како втора компанија која започнува да употребува авиони на млазен погон, со добивањето на авион од типот Туполев Ту-104А. Првиот прекуокеански лет беше остварен на 3 февруари 1962 година со летот до Хавана, Куба, користејќи Бристол Британија авион. Овој авион беше заменет со Иљјушин ИЛ-18Д при крајот на 60-тите години од минатиот век, а исто така беа воведени и нови прекуокеански одредишта до Њујорк и Монтреал. Во 90-тите години од минатиот век, најголемиот дел од советските авиони беа заменети со авиони од западноевропските земји, како Боинг 737, Ербас А310, Ербас А320, како и ATR воздухоплови за кратки релации.

 
Полетување на Boeing 737-400 во новите бои на Czech Airlines

Одредишта

уреди

Погледни опширно: Одредишта на Czech Airlines.

 
ČSA Tupolev Tu-104, 1958
 
Czech Airlines Ербас A320
 
Неколку авиони на Czech Airlines на аеродромот во Прага

Флота

уреди
Czech Airlines Флота
Авион Вкупно Патници
(Бизнис/Економска)
Одредишта Забелешки
Ербас A319-100 9
(6 orders)
135 Одредишта на средни должини
Европа и Блискиот Исток
Ербас A320-200 8 162 Одредишта на средни должини
Европа и Блискиот Исток
Ербас A321-200 2 212 Одредишта на средни должини
Чартер Летови
на услуги од: HOLIDAYS Czech Airlines
АТР 42-500 7 46 Кратки одредишта
Средна Европа
АТР 72-200 2 64 Кратки одредишта
Средна Европа
Ќе биде заменет со: АТР72-500
Боинг 737-400 2 144
162
Кратки и средни одредишта
Европа, Чартер Летови
на услуги од: HOLIDAYS Czech Airlines
Боинг 737-500 8 108 Кратки и средни одредишта
Европа
Ќе биде заменет со: A319