Турска национална авиокомпанија(Турски:Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı, македонски изговор: Туркиш ерлајнс) (THY), е национален авио превозник на Република Турција. Оперира на 123 одредишта во странство и 23 одредишта во границита на Турција. Главната база е меѓународниот аеродромот Ќемал Ататурк во Истанбул. Компанијата има околу 12.000 вработени, и е официјален чен на Star Alliance.

Turkish Airlines
Türk Hava Yollari
IATA ICAO Ознака
TK THY TURKISH
Основан1933
ЈазлиИстанбул Ататурк
Споредни јазлиСабина Гокчен
Програма за чести летачиMiles & Smiles
СојузStar Alliance
Летала304
Одредишта280 (32 домашни + 248 меѓународни)
ГеслоWiden Your World
СедиштеИстанбул,  Турција
РаководствоЧандан Каритекин (Chairman), Темел Котил (CEO)
Мрежо местоhttp://www.thy.com/
Turkish Airlines Building
Авион на Turkish Airlines.
Boeing 787

Историја

уреди

Авиокомпанијата беше основана на May 20, 1933. Започна операции најпрвин од Истанбул, а потоа и од Анкара. Во септември 1937 компанијата доби три De Havilland D.H. 86B. Следниот Декември, авиокомпанијата доби и четврт авион. Овие авиони го зголемија домашниот сообраќај со летови до Истанбул Ататурк, Ешкисехир, Измир, Анкара, Адана, Кајзери и Дијарбакир. Во најголемата реорганизација на авиокомпанијата, државната авиокомпанија THY, беше заменета со мешана корпорација, Türk Hava Yolları AO (THY) на 20 февруари 1956. Барањето за влез во Star Alliance беше прифатено во декември 2006. На April 1, 2008, Турската национална авиокомпанија стана полноправен член на Star Alliance.

 

Одредишта

уреди

Погледни опширно: Одредишта на Turkish Airlines.

Договори за делење на летови

уреди

Turkish Airlines има договор за делење на летови со следните авиокомпании:

Флота

уреди

Флотата на Turkish Airlines се состои од следниве авиони заклучно со мај 2008:

Turkish Airlines Флота
Авион Вкупно Број на седишта
(Бизнис/Економска)
Одредишта Забелешки
Ербас A310-200 1 208 (18/190)
Ербас A310-300 3 210 (18/192) еден е претворен во карго авион
Ербас A319-100 2 124 (12/112)
Ербас A320-200 18 150 (0/150)
156 (0/156)
Ербас A321-200 17
186 (15/171)
195 (15/180)
202 (15/187)
Ербас A330-200 5 250 (22/228) Европа, Блиски, Среден и Далечен Исток, Северна Америка AVOD во економска и бизнис класа
Ербас A340-300 7 271 (34/237) Северна Америка и Далечен Исток AVOD во економска и бизнис класа.
Боинг 737-400 9 150 (12/138)
Боинг 737-800 46 165 (90/75)
Вкупно 110
Turkish Airlines Карго Флота
Авион Вкупно Капацитет
(Максимална носивост)
Одредишта Забелешки
Ербас A310-300F 3 Европа и Азија Ќе бидат додадени повеќе
по претворање на авиони од патнички во карго авиони
 
Ербас A310-300.
 
Ербас A321-200.

Инциденти и несреќи

уреди

Во својата 75 годишна историја, Turkish Airlines има 3 авионски несреќи надвор од границите на Турција, како и 18 несреќи во границите на Турција. Првиот инцидент се случи на 17 февруари 1959 година, кога авионот се урна во услови на густа магла за време на слетувањето на аеродромот Гетвик во Лондон. Во авионот беа тогашниот Турски премиер Адријан Мендерес кои се упатуваа во Лондон со цел потпишување на мировниот договор за Кипар. Мендерес беше меѓу 10-тте преживеани патници од тој лет. Инцидентот со најмногу жртви беше летот број 981, кој се урна во Франција на 3 март 1974 година, поради експлозивна декомпресија, при што загинале 346 патници.